ISTINE I LAŽI

Napomena: Tekst koji objavljemo ne odražava stavove Udruge, ali želimo potaknuti razmišljanje. U našem članstvu osim ateista i agnostika imamo i one članove koji vjeruju u postojanje Boga i Krista, ali ne vjeruju crkvenim institucijama.

Redakcija

AUTORICA: DOBRE VANJA

Povijest se ponavlja, prvo kao tragedija, a onda kao lakrdija. (Karl Marx)

UVOD

U osnovnim školama postoji jedan predmet koji podučava laži. Ovaj predmet se zove vjero- nauk. Svi ostali predmeti podučavaju ISTINU. Vjeronauk je predmet koji djeci govori laži o postanku svijeta, o dobrom i lošem ponašanju, i životu općenito. Katolička crkva je prije 700 godina smislila doktrinu koja se zove „umna suzdržanost“. Ovo je njihovo sopstveno pravilo kojim tvrde da je moralno ispravno govoriti laži ako se time štiti ugled crkve i crkvena organi- zacija. Evo kako to piše u Katoličkoj Enciklopediji: „Mi smo pod obavezom da odano čuvamo tajne, a nekada je najlakši način da ispunimo tu dužnost govorenjem laži i neistine“.

Djeca imaju pravo na istinite informacije koje su važne za njihovo zdravlje, kako fizičko tako i umno. U situaciji kada im odrasla osoba svjesno i s namjerom nameće laži o postanku svijeta i života na Zemlji, utječe na njihovu iskrenost i ima ozbiljne posljedice za njihov razvoj. Laganjem oduzimamo drugima pravo na istinit pogled na svijet, i ono ne utiče samo na odluke koje oni donose nego i na odluke koje su sposobni donositi. Svaka laž je direktni napad na autonomiju onoga kome je laž upućena (Sam Harris).

Istina je intelektualno bogatstvo svijeta. Istina je temelj, konstrukcija, i sjajna kupola napret- ka. Istina je majka radosti. Istina nas civilizira, oplemenjuje i oslobađa. Istina daje ljudima najveću moć dobrote. Voljeti istinu je umna vrlina – intelektualna čistoća. To je prava hra- brost. To je sloboda (Robert Ingersoll).

Kako dolazimo do istine? Pomoću istraživanja, eksperimenata i razuma. Istina se bazira na činjenicama i može se u svako doba provjeriti. Djecu se na časovima vjeronauka odgaja u duhu katoličke religije. Njihov osnovni „udžbenik“ je biblija, kolekcija izmišljenih priča koje su namjerno pisane kao povijest od strane ljudi koji su znali da one nisu povijest. Te priče nisu zabilježbe stvarnih povijesnih događaja, već zbirka mitova mezopotamskih naroda i šire. Na- učno je dokazano da je biblija skup falsificiranih priča o postanku života i životu uopće. Osobe koje predstavljaju ove zapise kao istinu, namjerno obmanjuju i šire laži. Biblija vas uči da su ropstvo, pokornost, poniznost, samoodricanje, oprost i neprotivljenje vrline. Ona vas ne uči ljudskosti, samopouzdanju, neovisnosti, odvažnosti, hrabrosti, samoobrani, iskrenoj sumnji i istini.

Nitko nema pravo oduzimati djeci pravo na istinu i umni napredak, čak ni njihovi roditelji koji ih često upisuju na vjeronauk samo zato „da ne budu drugačiji“. Roditelji nemaju pravo dopustiti nikome da ugrožava umno zdravlje njihove djece, da deformira njihov prirodni umni razvoj i da im praznovjerjem zagađuje maštu. Vjera je laž, odsustvo istine, a roditelji koji svo- ju djecu izlažu lažima potkopavaju zdrav odgoj svog djeteta, iskorištavaju njihovu bespomoć- nost usađujući im temelje korupcije, straha i laži. Djeca vjeruju svojim roditeljima i ne znaju kako da se brane, no roditelji bez imalo razmišljanja dozvoljavaju drugim ljudima da im truju mladunčad sa neistinom i degenerativnim moralom. Djecu treba učiti da traže istinu, da budu iskrena i dobra, velikodušna i pravedna; trebaju učiti da vole slobodu i da žive prema idealima slobode.

Zašto roditelji misle da djecu treba učiti tome kako su čuda izvediva, da ljudi mogu preživjeti

Tekst je skraćen zbog dužine, ostatak pročitajte na https://david-udruga.hr/portal/wp-content/uploads/2015/03/Istine-i-la%C5%BEi.pdf

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s