Patrijarh Irinej kritizira Bozanićev istup u Vukovaru

04.05.2013  9:44

Večernji list

Iskušenja za srpski narod

Tko, za Boga miloga, može pretendirati na monopol u stradanju i na neprikosnoveni status žrtve, pita se

Piše: Miroslav Flego/VLM

U velikom intervjuu beogradskim Večernjim novostima, patrijarh Irinej koji slovi za umjerenog visokodostojnika Srpske pravoslavne crkve, dotaknuo se i kardinala Josipa Bozanića i njegova nedavnog istupa u Vukovaru gdje je govorio o žrtvama, onima koji su rušili grad i ćirilici. O tom je govorio odgovarajući na novinarsko pitanje kako “Kosovo, nažalost, nije jedino mjesto iskušenja Srpske crkve i naroda, problema ima i u Hrvatskoj, Makedoniji, pa i Crnoj Gori” te da li postoji način kako bi se smanjio pritisak “koji se na narod i Crkvu vrši u susjednim državama”.

– Sva iskustva u navedenim državama na svoj način su bolna. U današnjoj Republici Hrvatskoj, koja je jednom nogom u Europskoj uniji, čak i pojedini vjerski predvodnici potiču kršenje elementarnih ljudskih prava svojih sugrađana, pravoslavnih Srba, kao što su pravo na povratak i siguran život, ravnopravnost u zapošljavanju, pravo na vraćanje kuća, stanova i druge otete imovine, pravo na ime, jezik i pismo… U vezi s ovim posljednjim, što reći na javno istupanje jednog od najuglednih i najutjecajnih ljudi u tamošnjem rimokatiličkom episkopatu kojim se pruža potpora nečuvenom zahtjevu šovinističkih grupa da se zabrane srpski ćirilični natpisi u Vukovaru, gradu u kojem i danas živi mnogo Srba? Tko, za Boga miloga, može pretendirati na monopol u stradanju i na neprikosnoveni status žrtve? Zaista, nevjerojatno! Naša braća rimokatolici u Srbiji imaju sva prava, kao i mi. Mi se za to zalažemo neodstupno – rekao je patrijarh Irinej.

http://www.vecernji.hr/vijesti/patrijarh-irinej-kritizira-bozanicev-istup-vukovaru-clanak-548514

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s