Koliko je katolička crkva još kršćanska i Kristova?

Moris Hoblaj

Koliko je poznato iz kršćanskih dokumenata, a posebno iz Biblije koju crkva tretira kao autentičnu riječ božju, Isus Krist je učio i pomagao ljudima bez da je naplaćivao. Radio je kao tesar i zarađivao svoj kruh a u slobodno vrijeme služio je svome i našem nebeskom Ocu – učeći Deset zapovjedi i pomažući ljudima oko sebe. Također je poznato da Isus nije dijelio nikakve sakramente i nije učio niti naredio da to itko od njegovih sljedbenika radi. No, sve češće čitamo u našim medijima, da njegovi samozvani sljedbenici-svećenstvo a ispred svih Katolička crkva, čini Njemu suprotno. Naime, skupljaju sredstva za življenje i  stjecanje bogatstva bez da rade svojim rukama znojeći se kao svi ostali kršćani i kao što je to  svojim primjerom činio Isus iz Nazareta u čije ime, navodno djeluju.  Stoga bi bilo opravdano za svakoga koji slijedi i plaća duhovne usluge svećenstvu i biskupima – i to u više slučajeva najmanje dva puta – da se upita; Koliko je Katolička crkva još kršćanska i Kristova? 

Isus Krist je bio protiv svećenstva i njihove prakse dijeljenja religioznih simbola, sakramenata za spasenje duša! On je sve koji su to prakticirali, u prvom redu svećenstvo, oštro ukorio i nazvao zmijinim leglima, trulim grobovima i djecom boga laži…(usporedi Evanđelja).

U Bibliji, koju crkva tretira kao autentičnu riječ božju, stoji zapisano po smislu; „ … zabadava ste dobili zabadava dajte i dalje“. Po ovome se može zaključiti da duhovne usluge naplačuju samo oni koji zloupotrebom imena Isusa Krista pljačkaju svoje poslušne vjernike u svoju korist, a to nije ljudski, a da ne govorimo – kršćanski. Ovdje se radi zasigurno o jednoj nepravdi iz duhovnog stajališta, no, da li se radi i o nekom protuustavnom i protuzakonitom djelovanju trebale bi ispitati za to zadužene državne institucije? Najučinkovitije bi ipak bilo da se kršćani ravnaju po učenju Isusa Krista jer će u tom slučaju uzeti život u svoje ruke i biti poslušni Onom, koji ih je u stanju, preko savjesti i preko ispunjavanja Deset Božjih zapovjedi voditi, a to je Isus Krist koji u svoje vrijeme kao Isus iz Nazareta nije surađivao sa svećenstvom pa to ne čini niti danas kao Uskrsli Krist i otkupitelj svih ljudi i duša!

Moris Hoblaj

Jedna misao o “Koliko je katolička crkva još kršćanska i Kristova?

 1. Slažem se Morise sa svime što je napisano, osim jedne male opaske koju imam. U rečenici pred kraj teksta, napisao si da trebamo biti poslušni Onom…
  Upravo Mrak i institucije crkve zagovaraju poslušnost ili pokornost kao Božju vrlinu. Meni bi bolje djelovalo da se umjesto riječi poslušnost upotrijebi npr. riječ vjernost, povjerenje, odanost, predanost, povezanost, ili služenje Bogu. To je onda čin slobodne volje koju nam je darovao Nebeski Otac.
  Kroz čitavu ljudsku povijest, a vidimo to i u današnje vrijeme, upravo zbog poslušnosti ili posluha, ljudi su radili najveća zlodjela, a bez da su propitivali svoju savjest, tj., da li je to što rade ispravno, etički i po Božjim zakonima.
  Pokornost, poslušnost, posluh ili podčinjavanje ne vode u unutarnju slobodu. Vjerujem, Morise, da si imao dobru volju i namjeru kod pisanja teksta, ali moramo paziti koje riječi upotrebljavamo, jer mogu poprimiti neki drugi smisao i konotaciju, a “druga strana” to može zloupotrijebiti. (“Poslušnost biskupu i papi”).
  Svako ti dobro i lijepi pozdrav.
  Milan

  Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s