Tko je za rat, proizvodnju, upotrebu i prodavanje oružja – ne bi se smio nazivati „kršćaninom“!

Misli u duhu vremena:

Moris Hoblaj

Sve više je kršćana koji svjesno razmišljaju što je osnivatelj kršćanstva Isus Krist mislio kada je rekao; «Tko se mača laća, od mača će i poginuti!» Krvava povijest tkz. kršćanskih crkava, posebno katoličke, pravoslavne i protestantske govori o tome da su Isusovo naučavanje o miroljubivosti i ljubavi prema Bogu i bližnjemu preokrenule i uvele učenje teorije pravednog rata, koje je jedno od najutjecajnijih učenja o etici i vođenju rata. Točnije, učenje netrpeljivosti i opravdanog bratoubilačkog ubijanja. Spomenute Crkve, iako proturječe učenju Isusa Krista, nazivaju se „kršćanskima“ i time svjesno sugeriraju svojim vjernicima da Bog Otac i Isus, Krist, pod određenim uvjetima, dozvoljavaju bratoubilačke ratove i proizvodnju oružja. 

Kako je jedna od najutjecajnijih teorija – teorija o pravednom ratu ušla u crkveno učiteljstvo?

U Apostolskim djelima čitamo da članovi prvotnih kršćanskih zajednica nisu mogli biti npr. lovci i vojnici. Prakršćani su poštovali petu Božju zapovijed koja glasi „Ne ubij“! Ova praksa prakršćana svjedoči bez sumnje o tome da Nazarećanin, osnivatelj kršćanstva i prvi kršćani nisu bili za rat i ubijanje, čak niti za ubijanje životinja. No nakon što su kršćanske zajednice u rimskom carstvu u četvrtom stoljeću sklopile savez s carom Konstatinom pred kojim su se odrekle važnih principa i učenja prvih kršćanskih zajednica – npr.vojnici su mogli postati članovi zajednica, a za te ustupke kršćanska zajednica dobila je status državne religije. Od tog vremena proročki glas mora ustupiti vodstvo u prazajednicama sve jačem utjecaju svećenstva, crkvenih otaca, teologa i papa koji su evanđeoske zakone zamijenili crkvenim teorijama, dogmama i ritualima u koje su vjernici morali pod prijetnjom smrti vjerovati.

Prvi crkveni otac koji opravdava pravadni rat – dakle, bratoubilačke ratove bio je Augustin 

Augustin koji se poziva prvenstveno na Aristotela, Cicerona ali i na mnoge druge unosi u novu nastalu katoličku crkvu misao da mora postojati pravedni rat kada se radi o obrani katolicizma od drugomišljenika, prije svega prakršćana koji nisu prihvatili novu osnovanu državnu kršćansku religiju. Iako Augustina ne možemo smatrati ocem teorije pravednog rata ipak možemo kod njega pronaći početnu točku i razlog zašto je teorija pravednog rata ušla u Katoličku crkvu a kasnije i u druge crkve. 

Nakon njegovog razmišljanja i crkvenog autoriteta mnoge njegove misli su se razvile i kao takve ušle u međunarodne zakonike koji se tiču oružanih sukoba. Njih možemo pronaći kod Ujedinjenih naroda, u Haagu, Ženevskoj konvenciji –  navodim samo neke koje se ravnaju prema njima. Tradicija teorije pravednog rata je nedvojbeno od velikog utjecaja i dominira moralnim i legalnim diskursima koji se tiču rata.  No mora se također i spomenuti da je u „kršćanskim“ crkvama sve više onih koji su prozreli nekada i danas način i ciljeve svojih crkava te sve glasnije razmišljaju o onome što je učio veliki učitelj čovječanstva Isus Krist a što su učile i uče njihove crkve, npr. kada je rekao: «Tko se mača laća, od mača će i poginuti!» Te riječi možemo također nazvati zakon uzroka i učinka ili sjetve i žetve. Taj zakon u crkvama postoji kao teorija ali ne i kao osnovni princip života koji sadrži i odgovornost za ono što čovjek misli govori i čini.

Sve više vjernika primjećuje da tkz. „kršćanske crkve“ svojim riječima i djelima, neprekidno izruguju i ismijavaju učenje Isusa, Krista.

Sve više vjernika osjeća da ne pripada onom puku kojeg vode pape, patrijarsi i njihovi svećenici jer njihova djela pokazuju sve očitije npr. kada propovijedaju o pravednom ratu, da ne slijede Kristov nauk, odnosno, da su Njegov Govor na gori  prezreli zamijenivši ga naukom o pravednom ratu. Sve više vjernika primjećuje da spomenute crkve svojim djelima, neprekidno izrugivaju i ismijavaju učenje Isusa Krista. Vjernici primjećuju da religiozni vođe sve češće izlaze pred njima vjernim tv-kamerama i licemjerno zastupaju Krista i Njegovu duhovnu baštinu, misleći da njihovo krivotvorenje i lažiranje duhovnih etiketa nitko neće primjetiti? 

Religiozni vođe čije su institucije u prošlosti do vrha pune krvlju i zločinina ne prozivaju javno svoje lakaje, huškače i organizatore ratova za nekršćanska djela, kao što to čine s tkz. sektašima i komunistima, već im šutke opravdavaju bratoubilačke ratove tj. vjernicima sugeriraju da je volja božja voditi pravedne ratove. Koje li gnjusnosti i drskosti naspram Ocu koji ljubi svu svoju djecu? 

Crkve se mogu nazivati kako žele – katolička, pravoslavna ili protestantska i to im nitko ne osporava, no iz poštovanja prema mirotvorcu i Otkupitelju svih ljudi i duša – Kristu, mora se naglasiti – nemojte se više zvati «kršćanskim» crkvama!

Došlo je vrijeme da može svatko, tko želi, doznati kako su njihovi religiozni vođe, poput „svetaca“, crkvenih otaca i teologa, stoljećima sve do današnjih dana krivotvorili i učili svoje vjernike Isus Kristovo učenje. Danas doživljavamo da crkveno učenje izaziva otvoreno negodovanje i sablazan kod onih koji ozbiljno shvaćaju Isusa, Krista i Njegovo učenje koje je sažeto u Govoru na Gori. Razočarani i prevareni napuštaju mahom svoje crkve, kako bi korak po korak u svom životu ostvarivali ono što je Isus učio: „Ti si hram duha Svetoga“, odnosno, Bog u tebi i ti u Bogu. Život bez hramova, religija i svećenstva. 

Sve više je onih koji svojim umom i srcem mogu shvatiti što je Isus mislio kada je rekao: «Tko se mača laća, od mača će i poginuti!»

Iako ove riječi nisu toliko teško razumljive ipak su se u povijesti čelnici, posebno katoličke institucije papa, uključivši i današnjeg papu Franjo, najvjerojatnije namjerno ogriješili o ime Isusa Krista i u spomenut rečenicu; «Tko se mača laća, od mača će i poginuti!» te s njom izlili na čovječanstvo beskrajnu patnju, more suza i krvi!

Od te zločinačke prošlosti Katolička se crkva npr. sve do danas nije iskreno i stvarno distancirala. 

Nakon svega što se zna o Katoličkoj crkvi Karlheinz Deschner, jedan od najznačajnijih kritičkih duhova naših dana, nakon desetljeća dugog proučavanja crkvene povijesti dolazi do zaključka: 

«Nakon intenzivnog bavljenja poviješću kršćanstva, u antici, u srednjem vijeku i u novome vijeku, i osobito u 20. stoljeću, ne poznajem organizaciju koja je toliko dugo, toliko stalno i toliko odvratno opterećena zločinima kao kršćanska crkva, osobito rimokatolička crkva.» (Die Beledigre Kirche» -‘Uvrijeđena crkva’- str.42)

Vrijeme ukazuje na to da je više nego dosta manipulacija vukova u ovčjem krznu!? Konačno je došlo i vrijeme da se rehabilitira Isusa Krista i Njegovo učenje i život po Njegovom Govoru na Gori!

Sve glasniji su oni oni koji kažu:

 • Opravdavajte i dalje ratove i sudjelovanje u ratovima, i ako je moguće također obmanjujte nove udovice vojnika da je Božja volja «braniti oružjem i ubijanjem domovinu» – ali se nemojte zvati «kršćanima»!
 • Spokojno uživajte i dalje svoje milijarde vrijedno bogatstvo, gomilajte i dalje svoje akcije, udjele u fondovima i nekretnine svoga crkvenog koncerna, dok više od jedne milijarde ljudi gladuje – ali onda vas molim nemojte se zvati «kršćanima»!
 • Tovite se i dalje svake godine milijardskim uplatama poreznih platiša, državnim subvencijama za sve i svašta, uključujući i vaše biskupske plaće, dok su u narodu milijuni nezaposlenih koji pate od siromaštva, sve dok porezni platiša to trpi i vama podčinjeni leminzi u vladi to dopuštaju – ali se onda više ne zovite «kršćanima»!
 • Širite spokojno i dalje «socijalnu bajku» da bi se hrvatski socijalni sustav urušio kad ne bi bilo crkve, premda sve javne crkvene ustanove u skoro 100 postotnom iznosu financiraju država i korisnici. Ali se onda nemojte zvati «kršćanima» – jer bi u to spadalo i ispunjavanje osme Zapovijedi.
 • Uvjeravajte i dalje vjernike da postoji «vječni pakao» i «Bog koji kažnjava», bacajte ih time u duševne muke i otuđujte ih od našega nebeskog Oca koji je jedino ljubav – ali se tada zovite «katolicima», ali nikako više «kršćanima»!
 • Tvrdite spokojno i dalje u svojim zbirkama dogmi da «nitko izvan katoličke crkve, niti poganin, niti Židov niti nevjernik» ne može steći vječni život, nego dospijeva u «vječni pakao, … koji je pripremljen vragu i njegovim anđelima». (Neuner/Roos, redni broj 381). To je Vaše ophođenje i Vaša katoličko, pravoslavno, protestantsko prijeteće ponašanje, ali nije kršćansko.
 • Diskriminirajte i dalje žene sve dok one to podnose – ali se više nemojte zvati «kršćanima»!
 • Štitite i dalje oskvrnitelje djece u redovima Vaših klerika, premještajte ih iz župe u župu sve dok jednom cijela sela i gradovi ne istupe iz crkve jer im je voda došla do grla i to ne žele više doživljavati i podnositi – ali se molim Vas više nemojte zvati «kršćanima»!
 • Zadovoljavajte se spokojno i dalje time što mnogi bez etike, bez morala, bez pristojnosti, stila i ponašanja, kao članovi Vaše crkve čine nepodopštine u društvu – ali ne dopuštajte da se oni nazivaju «kršćanima»!
 • I dalje prezirite učenje aktivne vjere koju nam je donio Isus Krist (Tko čuje ovo Moje učenje i postupi po njemu, razuman je čovjek…»), objavljujte i dalje svoj poganski sustav dogmi, svoje sakramente i rituale. Zovite se i dalje «katolicima», to Vam nitko ne osporava. Ali se onda nemojte zvati «kršćanima»!
 • Odobravajte i dalje zvjerske okrutnosti nad životinjama koje se danas čine u laboratorijima za pokuse na i u masovnom uzgoju životinja – ali se onda više nemojte zvati «kršćanima», jer je Isus iz Nazareta bio prijatelj životinja.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s