Rat ili mir?
Zapovijed „ Ne ubij“ i svjetske religije
Do danas veliki dio ljudi osjeća manje ili više pripadnost nekom vjerskom pravcu. Većina njih pripada jednoj od pet glavnih svjetskih religija: islam, budizam, hinduizam, kršćanstvo ili judaizam. Mnogi pripadnici religija vjeruju svojim vjerskim vođama. Oni vjeruju svojim svećenicima; Tradicije i rituali svjesno ili nesvjesno oblikuju njihove živote.
Razmotrimo zapovijed: “Ne ubij“, koja je vjerojatno poznata svima, a općenito je priznata među svim narodima svih vjera. Unatoč jasnoj izjavi da čovjek ne smije oduzeti život bilo kojem drugom stvorenju, ova se zapovijed različito tumači u različitim kulturama. Zašto je to tako? Proučimo to pitanje: koja su bila izvorna učenja upravo spomenutih religija? Dali se danas njihovi sadržaji još uvijek podučavaju i prenose onakvi kakvi su izvorno bili? Ili su se možda mijenjali ili čak krivotvorili tijekom stoljeća?
“Kao što zapovijed Ne ubij! postavlja jasnu granicu kako bi se očuvala vrijednost ljudskog života, danas moramo također reći Ne! ekonomiji isključivanja i nejednakosti. Ta ekonomija ubija”(Papa Franjo, Evangelii gaudium, 2. izdanje, Kršćanska sadašnjost, 2014., 47).
Želim vjerovati da je svim eksploatiranim kršćankama i kršćanima jasno kako je papa Franjo mislio isključivo na profit orijentiranu kapitalističku ekonomiju.
Isto tako želim vjerovati da će eksploatirane kršćanke i kršćani što prije izmaći način kako da ubiju ekonomiju koja ubija.
Sviđa mi seSviđa mi se
Mnogi kršćani i kršćanke ( sam papa Franjo) kao i drugi moćnici iz ostalih religija dio su te kapitalističke ekonomije. Kad im ta kapitalistička ekonomije ne donosi profit na koji su navikli tada ju prozivaju i kritiziraju!
Sviđa mi seSviđa mi se