Ovako govori dekan Katoličkog faksa, pazite, dekan: ‘Mise se moraju održati po cijenu života’

TELEGRAM  14.04.2020

Don Parlov imao je živopisan javni istup pred Uskrs

FOTO PIXELL

otovo je svima promaknuo mali spektakl, gostovanje dekana splitskog Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Bujici na Veliki petak 10. travnja. Dva dana prije Uskrsa, svećenici i vjernici koji prate taj opskurni format, mogli su čuti razne poruke o održavanju, odnosno neodržavanju misa. Ako možda želite čuti integralno gostovanje don Mladena Parlova, možete ga naći u videu oko 33. minute, a mi smo izvukli najzanimljivije dijelove.

“Pozdrav, Velimire, vama i svim gledateljima vaše dobre i lijepe emisije”, počinje svoje gostovanje dekan. Nakon nekoliko minuta telefonskog javljanja u studio Velimira Bujanca, don Parlov izrazio je svoje oštro neslaganje s odlukama vrha Katoličke crkve. Vjernicima se, kaže, zbog krize izazvane koronavirusa oduzima utjeha. Dodao je pritom da bi se moglo raspravljati koliko je ta pandemija uistinu opasna i koji su njezini uzroci. Ovako je on formulirao svoje stavove:

“Vjernik je naučen promatrati svoj život pod vidom vječnosti. U ovoj krizi pandemije, Crkva se predstavlja kao podružnica Crvenoga križa ili Stožera za civilnu zaštitu. A to nije uloga Crkve! Crkva se mora boriti za duše! Crkva mora ljudima davati utjehu! Crkva mora davati ljudima Božju utjehu i ljubav! A prvi kanal po ljudima dolazi Božja ljubav je slavljenje sakramenata! Po meni, nije se smjelo vjernike lišiti slavlja svetih misa! Trebalo je umnožiti mise. Ako stožer kaže može toliko i toliko ljudi po kvadratu crkve, dobro! Pa, ako su bile prije dvije mise, sada će biti četiri! Ako su bile tri, neka ih bude šest! Deset ako treba!”.

‘ZA NAS VRIJEDE PRVENSTVENO BOŽJI ZAKONI’

U nastavku je poentirao tezom kako se “misa mora slaviti po cijenu života”:
“Crkva nema pravo ukinuti božju zapovijed! Ne može Crkva reći – neće se slaviti svete mise! Misa se mora slaviti po cijenu života, sa strane svećenika! A onda je na svakom vjerniku da prema svojoj savjesti odluči u datim uvjetima hoće li doći ili ne”.

Velimir Bujanec tada ga pita jesu li za svećenike i vjernike važniji svjetovni ili božji zakoni. “Za nas vrijede prvenstveno božji zakoni. Za nas kršćane manji je problem hoće li osoba živjeti 75, 80 ili 90 godina. Važno je u kakvom stanju umire, je li pomirena s Bogom. Sada su ljudi ostali bez utjehe, bez sakramenata i mislim da se to nije smjelo dogoditi. Nije se smjelo tako reagirati!”, zaključio je dekan.

https://www.telegram.hr/politika-kriminal/ovako-govori-dekan-katolickog-faksa-pazite-dekan-mise-se-moraju-odrzati-po-cijenu-zivota/

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s