Nastavak 4: Katastrofe – Korjenite promjene Zemlje – Umiranje – Bog je upozorio na vrijeme

Tornada

Tornada su ekstremno jaki olujni vjetrovi koji su doduše daleko manji od tropskih olujnih vjetrova, ali zato mogu doseći veće brzine vjetra. Pojedinačno su se mogle izmjeriti brzine vjetra od preko 700 kilometara na sat. Nastajanje tornada vezano je uz jake oluje, i to onda kad se hladni suhi zrak kreće preko toplog i vlažnog zraka. Za tornado je tipičan takozvani lijevak, zračni vrtlog koji seže do tla. U središtu tornada je tlak zraka ekstremno nizak, tako da zgrade preko kojih se premješta oluja, mogu stvarno eksplodirati. Učinak tornada ograničen je najčešće samo na usko područje nešto manje od 150 metara širine i tri kilometra dužine. Na tom je području međutim praktično sve porušeno. Tornada nastaju prije svega u južnim saveznim državama SAD-a gdje se suptropski zrak s Kariba sučeljava s hladnim kontinentalnim zrakom. Kao pratnja uraganu često se stvara više tornada.

Šumski požari

Bog Otac je 1997. rekao:

«Majka Zemlja se trese od oluja, od šumskih požara i od više toga i zove: ‘Vi ljudi, što ste učinili od mene?’»

Majka Zemlja se ne trese samo od oluja, već i od šumskih požara. A o tome božanski svijet nije progovorio tek 1997. godine već je Krist, kao što je rečeno, još 1991. upozorio ljude:

«Više nema povratka! Kreću bujice. Vatrene stihije postaju sve veće …»

Znanstvenici su utvrdili da je zadnjih godina u raznim zemljama došlo do šumskih požara golemih razmjera. U Indoneziji je 1997. više od 2 milijuna hektara tropske prašume postalo žrtvom poljskih i šumskih požara. Dim požarâ pomiješao se s automobilskim i industrijskim ispušnim plinovima u golemi veo smoga preko južne Azije koji se mogao jasno primijetiti čak iz svemira. U pogođenim područjima Malezije vidljivost je ponegdje bila samo nekoliko metara. Indeks smoga je na nekim mjestima dosegao vrijednost 840. Kao štetne po zdravlje smatraju se već vrijednosti od 300 do 500.

U SAD-u je 2002. došlo do najgorih požara šuma i makije svih vremena. Uništeno je preko 1,5 milijuna hektara zemljišta.

Više od 100 požara šuma i tresetišta u ljetu 2002. bjesnjelo je oko ruskoga glavnog grada Moskve. Oko 10 milijuna stanovnika Moskve bilo je pozvano da napuste grad jer je koncentracija ugljičnog monoksida poprimila razmjere štetne po zdravlje. Najgori šumski požari u povijesti Australije dogodili su se u prosincu 2002. i siječnju 2003. Sydney je povremeno bio okružen prstenom od oko 80 požara.

Suša

Posljedice promjene klime su raznovrsne. Zbog temperatura koje se stalno povisuju npr. sve će više područja biti obuhvaćeno sušom. Bog-Otac je 1997. upozorio na to da će se suša sve više širiti. Ali i na tu činjenicu božanski je svijet još prije upozorio ljude.

Krist, 1990.:

«U vanjštini čovječanstvo mnogo toga drži u redu – za to skrbe političari i vaši crkveni glavari. Sve što već postoji biva prikriveno kako bi to ljudi teško saznali. A ipak veliki dijelovi Zemlje postaju stepom. Na ponekim mjestima izbija glad. Mnogi ljudi kreću na put da bi našli hranu, da bi opet imali krov nad glavom. Istodobno dolaze katastrofe; ne samo prirodne katastrofe, nego i katastrofe čitavih naroda – jer oni koji gladuju, svi oni kojima je izvanjsko bilo oduzeto, postaju sve agresivniji i agresivniji …»

Sjetimo se novinskih naslovâ na početku brošure gdje se moglo pročitati da širenje pustinja ugrožava milijardu ljudi i da je stručnjak za klimu Latif upozorio da će promjena klime izazvati seobu naroda. – Znaci koji su već jasno vidljivi – ali još 1990. Božji Duh je upozorio na to.

Danas UNESCO potvrđuje da po njihovoj procjeni svijet ide ususret dramatičnoj nestašici vode. Sredinom 21. stoljeća će prema tome oko 3 milijarde ljudi biti pogođeno oskudicom vode. Od 1940. se učetverostručila potrošnja pitke vode u svijetu. Već danas oko 600 milijuna ljudi u 29 zemalja pati zbog oskudice i nestašice vode.

O posljedicama, koje su danas nepobitne činjenice Krist je međutim govorio još 10 godina prije! Sljedeći ulomak jedne Kristove objave potječe iz 1994. godine.

«Vi govorite o Zemljinoj atmosferi. Atmosfera Zemlje je karta svijeta. Doista, kažem vam, ona izgleda mračno. Velike površine su već sada tamne. Stanje kako jest pokazuje kako će biti na Zemlji: kaos bez premca. Na nekim mjestima zemljište se suši i izgara; zbog tih utjecaja ljudi neizrecivo pate. U gradovima i na različitim mjestima izbijaju epidemije. Tko još danas pita za to? Tko danas zaista razmišlja o tome? … Pustinja se sve više povećava. Oluje pridonose tome. One uništavaju sve što više nije učvršćeno…

Zemlja se buni. Negdje je žega, tamo sve izgara, drugdje je ledena hladnoća, tamo se sve smrzava …»

Tada je Krist govorio o sve većem stvaranju pustinja. Danas znanstvenici utvrđuju da se stvaranjem pustinja svake godine uništava 6 milijuna hektara plodnog tla.

Prema podacima UN-ovog tajništva za pustinje time je pogođeno oko 30% sveukupne kopnene površine Zemlje. Stvaranje pustinja ugrožava osnove opstanka više od 1 milijarde ljudi. U Africi je u međuvremenu zbog suše odumrlo 65% iskoristivih poljoprivrednih površina. Osobito dramatična je situacija u Kini. Tamo je pogođeno 2,62 milijuna km2, dva puta više od poljoprivrednih površina Kine.

Krist je također govorio o tome da će oluje pripomoći stvaranju pustinja. Zaprepašćujuće je kada danas čitamo što se među ostalim pod time mislilo:

Broj pješčanih oluja u Aziji se od 1950. upeterostručio. Južnokorejski glavni grad Seul i japanski gradovi sve su češće prekriveni žutom prašinom, koja sadrži otrovne tvari iz emisija kineskih industrijskih pogona.

Aralsko jezero koje na sjeveru pripada Kazahstanu, a na jugu Uzbekistanu, nekada je bilo po veličini četvrto unutrašnje more na Zemlji koje su napajale dvije moćne rijeke. Od početka 60-tih godina voda obiju rijeka je bila velikim dijelom preusmjeravana, uglavnom za navodnjavanje pamučnih kultura. Posljedica toga je bila da se Aralsko jezero u sve većoj mjeri isušivalo, a i danas se nadalje smanjuje. Od 1966. je zbog toga nastalo oko 42.000 km2 slane pustinje. Unaokolo jezera bilježi se najveća smrtnost djece u čitavom nekadašnjem Sovjetskom savezu. Ljudi uokolo Aralskog jezera u sve većoj mjeri pokazuju genetska oštećenja, zato jer slana prašina sadrži brojne otrovne tvari. Aralsko jezero je upravo primjer ekološke katastrofe izazvane od ljudi.

Licencijsko izdanje s odobrenjem izdavača:

©Verlag DAS WORT Max-Braun-Str. 2, 97828 Marktheidenfeld, Deutschland

Slijedi nastavak 5: Mora

Priredila: Ana Jurić

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s