Ne prihvaćam biti vođen na uzici, pa makar uzicu vukli svi biskupi Katoličke Crkve na čelu sa rimskim biskupom: moje mi dostonstvo i moj ponos to ne dopuštaju. Vrijeđa me briga biskupa za moje dostojanstvo i moje pravo: Ustav Republike Hrvatske mi, kao građaninu Republike, garantira zaštitu dostojanstva i prava; između Republike i njezinih građana suvišno je, i sramotno, posredovanje bilo kojeg zaštitnika, uključujući Katoličku Crkvu i njezine biskupe.

Biskupi i ideologija

Fotos: jutarnji.hr

Urednik Glasa Koncila saopćava nam dana 18. prosinca 2017. da su se hrvatski biskupi početkom prosinca oglasili porukom sa znakovitim naslovom: »Založiti se za temeljne vrjednote obrazovanja i obitelji«. Uz komentar njihove poruke, urednik nas izvještava da su se tako biskupi uključili u javnu raspravu, jer » ima skupina sklonih nametanju novih rješenja i glede obrazovanja i glede poimanja obitelji«. Ne znamo koja su ta i kakva nova rješenja, ali se, očito, ne sviđaju biskupima. Možemo samo nagađati da se radi o rješenjima na crti suvremenih vizija o društvu, obrazovanju i obitelji.
Izgleda da su se upravo zbog tih novotarija biskupi našli kako bi, u svijetlu instrukcija sadržanih u vatikanskoj „Doktrinalnoj noti o nekim pitanjima vezanima za sudjelovanje katolika u političkom životu“ iz 2002. godine, dali obvezne naputke vjernicima koji su u državnim strukturama kako se trebaju ponašati u donošenju odluka o reformi obrazovanja i o Obiteljskom zakonu.

Javnosti nije poznato da je spomenuta Dokrinalna nota zapravo grubi pokušaj Vatikana nametati državama sa većinskim katoličkim stanovništvom teokratske principe u organizaciji društva i vlasti. Slobodno možemo reći da poruka biskupa koju je predstavio urednik Miklenić ne znači sudjelovanje u raspravi već znači nametanje stava Katoličke Crkve o obrazovanju i obitelji: Crkva, naime, ne raspravlja, ne uvjerava niti ne argumentira, već naređuje, zapovijeda. To, što kanonik Miklenić govori da biskupi jako uvažavaju pluralnost hrvatskoga društva te da ne žele nametati svoja stajališta svakomu hrvatskom građaninu niti osporavati pravo na vlastito svjetonazorsko uvjerenje, je najobičnije bacanje magle: zakoni koji se donose prema pritiscima i uputama Crkve, imaju opći značaj i djeluju prema svim građanima države. Komentator Miklenić dodaje da su stajališta Crkve temeljena na logici zdravoga razuma. A tko ima snage protiviti se zdravom razumu? Zar posebno treba naglasiti da su stajališta Crkve temeljena na vjeri i dogmama a ne na zdravom razumu? Tvrdnja o razumu u ustima Crkvenih ljudi je puka podvala i prevara dobronamjernih ljudi: razum je u Crkvi podređen vjeri, a o pitanjima vjere se ne raspravlja. Ta tvrdnja je najobičniji pucanj u prazno, jednako kao i isticanje da su biskupi svojim odlukama još jednom iskazali služenje Katoličke Crkve u hrvatskom društvu općemu dobru odnosno stvarnim hrvatski nacionalnim ciljevima i interesima.
Hrvatski nacionalni interesi su određeni Ustavom Republike, a jedan od njih je čuvanje sekularnog karaktera Hrvatske države: među nacionalne interese spada i sloboda građana od posizanja sveobuhvatnih, totalitarnih ideologija od kojih je jedna, i to najglasnija i najagresivnija, ona koju nameće Katolička Crkva.
Licemjerno je i uvredljivo za Hrvatsku, državu ustrojenu na suvremenim demokratskim načelima koja garantiraju građanima dostojanstvo i slobodu, da joj grupa ljudi bez javno priznatog legitimiteta upućuje sljedeću poruku: »Smatramo primjerenim uputiti na određena načela, polazišta i vrjednote koje pomažu u promicanju dobrobiti naše domovine, zaštiti dostojanstva ljudske osobe i poštivanju temeljnih prava čovjeka i obitelji«.
Ljudska tvorevina, koja nije u stanju promicati vlastitu dobrobit, štititi dostojanstvo svojih građana i osigurati poštovanje njihovih prava i pravnu osnovicu i sigurnost njihovih obitelji, ne može se smatrati državom utemeljenom na suvremenim principima prava i demokracije: takva tvorevina je materijalna ili duhovna kolonija, tijelo bez vlastita suvereniteta.
Prijetvornim načinom govore biskupi »smatramo primjerenim uputiti«: biskupi ne upućuju, ne daju prijedloge, nego nameću svoja gledišta; govore o zaštiti dostojanstva ljudske osobe i poštivanju temeljnih prava čovjeka i ne stide se toga što osnovni operativni dokument Crkve, njezin statut i osnovni zakon, Katekizam Katoličke Crkve, ne samo što stigmatizira ateiste proglašujući ih grješnicima, već im naređuje: »Iskazivati Bogu pravo štovanje dužnost je čovjeka pojedinca i ljudskog društva«. Kako se Crkva usuđuje meni nalagati da iskazujem štovanje bilo kome? Je li taj nalog zaštita moga dostojanstva i moga prava?
Podsjećam na pitanje što su ga, prema Kranjčevićevoj pjesmi Mojsije, ljutiti Židovi, uputili Mojsiju, našavši se, nakon bijega iz Egipta, u pustinjskom bespuću, i ponovit ću ga kao svoje:
I tko je tebi pravo podao,
Slobodi da nas vodiš silovno
Po svojoj volji — ko na uzici?
Ne prihvaćam biti vođen na uzici, pa makar uzicu vukli svi biskupi Katoličke Crkve na čelu sa rimskim biskupom: moje mi dostojanstvo i moj ponos to ne dopuštaju.
Vrijeđa me briga biskupa za moje dostojanstvo i moje pravo: Ustav Republike Hrvatske mi, kao građaninu Republike, garantira zaštitu dostojanstva i prava; između Republike i njezinih građana suvišno je, i sramotno, posredovanje bili kojeg zaštitnika, uključujući Katoličku Crkvu i njezine biskupe.
U retku niže, taj isti Katekizam kaže: »Čovjeku mora biti moguće slobodno ispovijedati vjeru privatno i javno«. Kakvoga li licemjerja! Ono što je stoljećima zabranjivala, nakon toliko žrtava i prolivene krvi, nakon ubojstva najvećega francuskoga kralja, Henrika IV., zbog toga što je proglasio ravnopravnost protestanata i katolika, Crkva sada, u velikom saltu, zahtijeva da čovjeku mora biti moguće ispovijedati vjeru, privatno i javno! Naravno, to pravo pripada čovjeku, ali ga nije izborila Katolička Crkva! Uostalom, zna se kako je Katolička Crkva stoljećima postupala sa hereticima i Židovima, a da ateiste, ako se je netko i usudio takvim biti, i ne spominjemo!
Crkva i biskupi bi pokazali da im je stalo do nacionalnih ciljeva i interesa kada bi poštovali Ustav i nacionalni suverenitet Republike Hrvatske te, bez nametanja, prepustili brigu o nacionalnim interesima onima koji za to imaju legitimitet, državnim tijelima. Još više bi pokazali da im je stalo do razvoja hrvatskoga društva kada bi se povukli iz sustava obrazovanja; vjeronauk ionako služi samo ideološkoj indoktrinaciji. Kada bi se biskupi odrekli sramotnih za Hrvatsku i ponižavajućih Vatikanskih ugovora pokazali bi zrelost, suvremenost i patriotizam.
Josip Supić
Zagreb, 19. veljače 2018.

 

 

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s