Jesu li mnogi veliki mislioci prošlosti bili ludi!?

Autor: Aris Kostadinov

Okrutnost i ljudska sebičnost nema granica. U vrijeme požara u Dalmaciji svjedočili smo koliko smo mi kao ljudi ranjivi i bespomoćni. Strah pred nenadanim velikim elementarnim nepogodama, najčešće izazvanim ljudskom rukom, golem je i na žalost uvijek prožet sebičnošću. Pozitivno je da ljudi jedan drugome priskaču u pomoć – što nije slučaj od strane državne i crkvene vlasti.

U svim izvještajima preko medija nije bilo napisana ili izvješćena niti jedna crtica o stradanju ili spašavanju bilo koje divlje životinje u požaru. Veliki broj onih nadzemnih, ali i podzemnih životinja umiralo je u paklenim mukama vatrene stihije. Jasno je da se u takvim situacijama nije moglo mnogo učiniti za bespomoćan nastradao životinjski svijet. Ipak, ta činjenica nije dotaknula niti jedno novinarsko pero – na žalost – niti jednu Udrugu za zaštitu životinja.

Životinjski svijet sveo se na razinu upotrebne vrijednosti: domaće životinje kao normalan dnevni obrok ili pas i mačka kao ukras, igru ili dresuru.

Lov na životinje je posebna priča za sebe!

Ostali životinjski svijet sveo se na nešto čemu se divimo, ali najčešće niti ne zamječujemo. Hodajući prirodom mnogi će namjerno nagaziti ili šutnuti neku životinjicu.

Čovjek ne zaslužuje životinjski svijet – nema poštovanja prema njemu. Čovjek bez životinja nema perspektivu življenja.

Što su o tome mislili i izrekli velikani prošlosti;

“Čovjek je zaista kralj životinja, jer njegova svirepost nadmašuje njihovu. Mi živimo od smrti drugih. Mi smo hodajuće grobnice.” Leonardo da Vinci

 

 

 

 

 

“Kad čovjek želi ubiti tigra, on to naziva sportom, kad tigar želi ubiti čovjeka, on to naziva okrutnošću.” George Bernard Shaw

 

 

“Kad postane životinja, čovjek je gori od životinje.” Tagore

 

“Ne razumijem zašto se ubija bizon, zašto se krote divlji konji, zašto je u dubini šume toliko ljudskog mirisa, zašto je pogled na zelene brijegove rastrgan žicama što govore. Gdje su guštici, nema ih više. Gdje je orao, otišao. Pravom življenju je kraj. Nastupa borba za opstanak.” ~ Poglavica Seattle, Pismo indijanskog poglavice Seattlea

Fotos: Wikipedia

 

“Sve životinje su rođene jednake, ali su neke jednakije od drugih.” ~ George Orwell, Životinjska farma (1945.)

 

 

Bilo je nužno civilizirati čovjekov odnos prema čovjeku. Sada je nužno civilizirati čovjekov odnos prema prirodi i životinjama.” Victor Hugo (Fotos, Wikipedia)

 

Sve dok ljudi budu ubijali životinje, ubijat će i jedni druge. Uistinu, onaj koji sije sjeme smrti i boli ne može požnjeti sreću i ljubav. Ako tvrdite da ste po prirodi stvari određeni za mesnu vrstu ishrane, onda prvo osobno ubijte ono što želite jesti. Učinite to vlastitim rukama, bez pomoći mesarske sjekire, noža ili bilo kakvog oružja. Zar da čovjek mojega uma jede leševe?” Pitagora

 

Mislim da duhovni napredak na jednoj određenoj točki od nas zahtijeva da prestanemo ubijati živa subića za zadovoljenje tjelesnih zahtjeva. Veličina i moralni napredak naroda moći će se mjeriti po tome kako postupaju sa životinjama… Jedini način da živiš je da pustiš i druge da žive.” Mahatma Gandi

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s