PRAVOBRANITELJICA ZA DJECU doc. dr. sc. Ivana Milas Klarić

Od: “Info-REPUBLIKA HRVATSKA-PRAVOBRANITELJ ZA DJECU-ZAGREB” <info@dijete.hr>

Predmet: RE: Djeca – odgovornost

Datum: 31. listopada 2014. u 10:12:15 CET

Za: “‘David'” <info@david-udruga.hr>

DPR-004-01/14-0146

Zagreb, 29. listopada 2014.

Udruga David

e-mail: info@david-udruga.hr

Predmet: zaštita prava djece u sustavu odgoja i obrazovanja; sadržaji udžbenika iz vjeronauka i vjerski sadržaji u prostoru i/ili organizaciji škole

 obavijest, daje se

Poštovani,

Povodom Vašeg pisma kojeg smo primili e-mailom 27. listopada 2014., obavještavamo Vas o nedavnim aktivnostima Pravobranitelja za djecu.

Primili smo pritužbe na sadržaje udžbenika iz vjeronauka u kojima se navodi da se pojedinim sadržajima omalovažavaju i diskriminiraju djeca koja nisu dio katoličke zajednice. Primjedbe i pisma roditelja uputili smo na postupanje ministru znanosti, obrazovanja i sporta i predsjedniku Hrvatske biskupske konferencije. Ujedno smo im, sukladno Zakonu o pravobranitelju za djecu (Narodne novine, broj 96/03), uputili preporuku da provedu nadzor nad sadržajima udžbenika i poduzmu potrebne radnje i mjere radi otklanjanja onih sadržaja koji su protivni načelima demokratskog poretka, a odnose se na zaštitu ljudskih i manjinskih prava, temeljnih sloboda i prava čovjeka i građanina te ravnopravnost spolova. Prema članku 4. stavku 2. Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (Narodne novine, broj 27/10, 55/11, 101/13) udžbenici, dopunska i pomoćna nastavna sredstva svojim sadržajem ne smiju biti protivni Ustavu Republike Hrvatske i proklamiranim načelima demokratskog poretka koja se posebice odnose na zaštitu ljudskih i manjinskih prava, temeljnih sloboda i prava čovjeka i građanina te ravnopravnost spolova.

Primili smo također i pritužbe u kojima se navodi da su djeca bila obvezna prisustvovati pojedinim vjerskim sadržajima, molitvama i obredima u prostoru i/ili organizaciji škola te smo u odnosu na njih Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta upućivali preporuke da poduzme aktivnosti i mjere za ispitivanje slučajeva i otklanjanje diskriminacije, o čemu ćemo izvijestiti i Hrvatski Sabor putem godišnjeg izvješća o radu pravobraniteljice za djecu.

O našim aktivnostima možete se informirati u godišnjim izvješćima o radu pravobraniteljice za djecu na internetskoj stranici http://www.dijete.hr.

S poštovanjem,

PRAVOBRANITELJICA ZA DJECU

doc. dr. sc. Ivana Milas Klarić

____________________________________________________________________________

From: David [mailto:info@david-udruga.hr]

Sent: Friday, October 24, 2014 6:02 PM

To: info@dijete.hr

Subject: Djeca – odgovornost

Importance: High

Poštovana pravobraniteljica za djecu

Ivana Milas Klarić,

mnogi ignoriraju problem očitog kršenja sloboda i ljudskih prava djece od strane vjerskih institucija, ne želeći se zamjeriti crkvi i vlasti.  Nadamo se da to kod Vas nije slučaj. Po savjesti razmislite, razmotrite argumente i učinite sve kako bi se o ovom problemu počelo govoriti i poduzimati ozbiljniji i konkretniji koraci u svrhu zaštite djece i mladeži od vjerskih indoktrinacija.

Uvjereni smo kako ima prostora da se podigne debela prašina, koja se taložila stoljećima i koja nam sada prijeti da se vratimo u srednji vijek. Pokrenuli smo međunarodni projekt kako bi se pomoglo djeci i mladeži a bilo bi itekako važno da se čuje pozitivan glas i iz naše zemlje.

Sva vrata su otvorena – učinite nešto za one najnezaštičenije – djecu!

Udruge David

Apel

ODBORU ZA LJUDSKA PRAVA UJEDINJENIH NARODA

na čelu sa jordanskim princom Zeid Ra’ad Zeid al-Hussein

as UN High Commissioner for Human Rights

 

Adresa:

OHCHR in New YorkRoom S-1310, 13th floorSecretariat Building, UN Headquarters New York, NY 10017 USA

Email: newyork@ohchr.org

 Datum, 03.09.2014.

 A P E L

 krovnoj organizaciji za ljudska prava UN-a na čelu sa uvaženim jordanskim princom Zeid Ra’ad Zeid al-Hussein as UN High Commissioner for Human Rights, koja svojim visoko rangiranim međunarodnim statusom, svojom obvezom, autoritetom i dužnošću štiti kršenje ljudskih prava – da se sa svim raspoloživim sredstvima, javno i konkretno zauzme za zaštitu djece čitavog svijeta koji su ugroženi od strane vjerskih nauka. (nekih kršćanskih– naročito katolički nauk, ali i nekih drugih svjetskih religija).

Obrazloženje:

Transparentno i legalno neke vjerske konfesije putem svojih vjerskih nauka vrše obavezna novačenja djece putem krštenja ili nekim drugim metodama. Sve je to posljedica stoljetne tradicije kojom se narod uvjerio da je to Božja volja, koju vjerske institucije kao “zemaljski zastupnici” provode u djelo (primjer: Katolički nauk i njihova praksa krštenja dojenčadi).

Daljnji korak takvog novačenja djece je odgojno obrazovna indoktrinacija u državnim školama. Sve to u raznim državama i kod raznih religija pod zajedničkim nazivnikom “zaštita moralno etičkih vrijednosti određenog vjerskog naučavanja” uz obavezno naglašavanje zaštite nacionalnih interesa.

Stoljetna seksualna i mnoga druga zlostavljanja djece i mladeži od ljudi koji zastupaju i provode vjerske nauke, tek razvojem slobodnih medija i naročito odvažnih novinara istraživača u svijetu, pokazala su svu razornost i opasnost u kojem se nalaze djeca u mnogim dijelovima svijeta.

Zabrinjavajuće je da se to sve događa u zemljama koje slove kao visoko razvijene demokratske zemlje, gdje se “poštuju i provode ljudska prava”.

Logički je postaviti pitanje: Tko je formirao i formira etičke i moralne načine razmišljanja ljudi (djece) i naroda i tko uči ljude (djecu) da često negativno ponašanje, koje je protiv svakog života, opažaju kao pozitivno postupanje i oponašaju ga?

Tko školuje i odgaja ljude (djecu) i uči ih vrijednosti ili bezvrijednosti, koje oni konačno i zastupaju? Odakle dolaze jako rasprostranjene besavjesnosti i neodgovornost prema ljudima?

Tko već 1700 godina izigrava etičko – moralnu instanciju i do danas brani kao hvalevrijednu tradiciju? I tko dopušta da mu se za sve to plaća u milijardama eura, dolara ili drugih valuta? Tko??? (primjer: Katolička crkva)

Tko je u proteklih 1700 godina argumentirano upozoravao na opasnosti vjerskih nauka na živote ljudi ? Tko su bili ljudi, muškarci i žene, koji su imali i danas imaju moralno etičke hrabrosti da javno istupe i upozore čovječanstvo na nelogičnosti i opasnosti vjerskih nauka? Može se reći da su ti dobri poznavaoci vjerskog života bili rijetko odvažni teolozi, filozofi, humanisti, proroci i drugi, gdje su neki i pod cijenu svog života upozoravali na opasnosti interesno modificiranih nauka?

Zašto su upravo djeca meta vjerskih institucija potpuno je jasno! Nejasno je samo kada će se ovaj ozbiljan problem početi ozbiljno rješavati!

Z A H T I J E V

Peticijom koja je tek započela apelira se na izabrane predstavnike – Odbora za ljudska prava UN-a bez obzira na ev. vjersku ili političku pripadnost da odmah poduzmu mjere stvaranja uvjeta, kako bi se zaštitili milijuni djece po čitavom svijetu i to:

Otvoriti i potaknuti javni dijalog na svjetskoj razini o kršenju ljudskih prava nad djecom od strane vjerskih institucija, čiji nauk ignorira i ne priznaje temeljne vrijednosti ljudskih prava.

Potaknuti izradu novih dokumenta o ljudskim pravima na svjetskoj razini o zaštiti djece, koji će biti obvezujući bar za sve zemlje koje sebe ubrajaju u demokratska društva. I to na način da se djeci omogući, da tek po svojoj zrelosti mogu odlučiti kojoj vjeri žele pripadati.

Javno osuditi zloupotrebu (manipulaciju, indoktrinaciju) dojenčadi, djece i mladeži od strane vjerskih institucija na svim kontinentima.

Odmah zaustaviti novačenja djece već prilikom rođenja (krštenje i drugi oblici) od strane vjerskih institucija.

Vjeronauk, vjerska učenja i sva vjerska obilježja zabraniti u državnim školama i preseliti ih u vjerske objekte.

Kazneno goniti sve počinitelje seksualnog genocida nad djecom, bez mogućnosti kaznene zastare. Kazneno goniti visoko rangirane crkvene dužnosnike, koji su desetljećima, pa i stoljećima prikrivali zločine.

Založiti se da vjerski velikodostojnici podliježu kaznenom progonu za počinjena djela, kao i svaki drugi građanin. Do sada su vjerske institucije jednostrano sebi osigurale imunitet tvrdnjom da su božji zastupnici i time “nepogrešivi”.

Na web portalu (http://internationalanswer.com/petition-for-children/) pokrenuta je međunarodna peticija kao podrška ovom Apelu. Rezultati će naknadno biti dostavljeni na Vašu adresu. Više objašnjenja, informacija i argumenata u vezi Apela možete pronaći na:http://internationalanswer.com

U nadi da ćete prepoznati svu ozbiljnost opasnosti i patnje u kojoj se djeca već nalaze i kakve su to posljedice (u prošlosti i sadašnjosti) za pojedince i narode, vjerujemo u Vašu osjetljivost, pravednost i odlučnost da pokrenete ono što se već stoljećima provlači iz generacije u generaciju. Ovo nije apel protiv vjere ljudi u Boga, ovo je apel protiv zloupotrebe vjere u ime Boga. Šutnja nas ne oslobađa odgovornosti!

Naknadno ćemo dostaviti rezultate Peticije.

S poštovanjem!

Udruga David

http://internationalanswer.com

info@internationalanswer.com

http://internationalanswer.com/category/appeal/appeal-news/

http://internationalanswer.com/petition-for-children

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s