JAMIE THEAKSTON: ‘Katolička crkva jako je tajnovita organizacija’

tportal.hr

Datum objave:
9.2.2014

Foto: Promo / mediavision.hr / Promo fotografije Promo / mediavision.hr

Jamie Theakston

‘Zabranjena povijest’ dolazi na TV – s voditeljem ovog britanskog dokumentarnog serijala porazgovarali smo o izazovima kopanja po povijesti u digitalnoj eri, zanimljivim i kontroverznih epizodama, Danu Brownu, Vatikanu, Illuminatima…

Jamie Theakston poznati je britanski radijski voditelj i lice glazbenih programa kao što su ‘Top Of The Pops’ i ‘Behind The Music’, a odnedavno je postao i voditelj ‘Zabranjene povijesti’, emisije koja se od 18. veljače počinje emitirati i u Hrvatskoj, na kanalu Viasat History. U njoj Jamie i njegov tim istraživača otkrivaju istinu o mitovima koji su bili zakopani stoljećima pomoću priča o izgubljenom blagu templara, Kristovoj krvnoj lozi i blagu kralja Salomona.

Kako je jedno ‘glazbeno TV ime’ postalo voditeljem povijesnog dokumentarnog serijala?Ha-ha, to je dobro pitanje. Povijest me uvijek fascinirala, a usto mislim da su producenti htjeli nekoga tko nije nužno poznat kao povjesničar. Mislim da su tražili nekog tko će biti znatiželjan, tko će se ponašati kao gledatelj. Ideja je ta da ja nisam stručnjak, ali me zanima tema svake epizode pa želim saznati što je više moguće stvari o pojedinoj temi.Ali spomenuli ste da Vas je povijest oduvijek zanimala…Da, pretpostavljam da su me oduvijek jednostavno zanimale fascinantne priče. ‘Zabranjena povijest’ upravo je pokušaj da se pokušamo odmaknuti od koncepta akademskog povijesnog showa i više se usredotočiti na priču iza raznih misterija. Mislim da svi vole misterije i svi vole priče.‘Zabranjena povijest’ pokušava razotkriti istinu iza mnogih događaja. Koliko je danas s internetom i poplavom informacija teže ili lakše doći do ‘pravih’ povijesnih istina?Danas je teže pronaći činjenice i odgovore, jer toliko je malo dokaza. Puno je povijesnih lokacija uništeno, podaci su nestali ili su uništeni… Teško je naći prave odgovore. Primjerice, dobar dio prve sezone snimali smo u Jeruzalemu, gdje se zbog vjerskih razloga nisu mogla obavljati arheološka istraživanja. Shvaćam i što mislite kada govorite o današnjem informacijskom dobu. Često je teže doći do istine jer su činjenice pomiješane s fikcijom. Toliko ljudi piše blogove i iznosi svoja mišljenja po internetu…

Koliko je internetska kultura, sa svojim ‘zavjereničkim navikama’, utjecala na stvaranje ovog showa?

Najteže je razaznati tko je u toj gomili lud, a što od teorija zavjere ima dozu istine. Mislim da je to upravo ono čime se bavimo u serijalu – naš su izvor informacija povjesničari koji su stručnjaci u različitim područjima. Naš je posao sve to staviti na jedno mjesto. Ponekad tijekom snimanja sretnemo nekoga za koga pomislimo – ovaj lik priča potpune besmislice, ali sve je to dio procesa otkrivanja istine. Sve je to dio putovanja na koje smo krenuli.

Što mislite, zašto sve te priče i danas, toliko stoljeća kasnije, zanimaju ljude s tolikim žarom?Mislim da ljudi vole dobru priču. To je ono što ih privlači. Znaš, prije nego što krenemo snimati, sjednemo i prođemo kroz sve priče pa proberemo između zanimljivijih i dosadnijih. Jednostavno izaberemo najbolje priče. Ali svakako ne biramo najlakše misterije za rješavanje. To bi nam olakšalo živote, ali naša je misija izabrati najbolju priču.Koliko su, osim što su sjajne priče, sve te povijesne činjenice važne i relevantne danas?Spomenuli smo da živimo u dobu informacijskih tehnologija. Dobu u kojem je znanost kralj te u kojem imamo rješenja za probleme. No mislim da je u ljudskoj prirodi čeznuti za neobjašnjivim stvarima. Kada smo živjeli u dobu kojim su vladali religija i misticizam, bilo je to plodno tlo za misterije pa su se priče prenosile kroz generacije. Danas živimo u dobu odgovora, medicine, znanosti i progresa, no ostaje nam ljudska priroda, koja i dalje uživa u misterijima.Je li serijal promijenio neka Vaša razmišljanja i odnose prema povijesnim činjenicama?

U svakom me slučaju upoznao s nekim dijelovima povijesti koje prije nisam najbolje shvaćao. Postao sam svjesniji nekih organizacija kojima je u interesu da određene stvari ostanu tajne. Svatko tko objavi alternativnu teoriju naići će na oporbu, bilo da ona dolazi od Crkve ili iz akademskih krugova. Mi volimo status quo. Kada su pedesetih bili otkriveni ‘Svici Mrtvog mora’, skrivani su od javnosti. No onda je sve izišlo na vidjelo. Tako da me rad na ovom projektu učinio opreznijim kada su u pitanju organizacije i natjerao me da se pitam zašto neke od njih inzistiraju na tome da stvari ostanu nepromijenjene.

Jeste li naišli na konkretan pritisak onih kojima je u interesu da tajne ostanu skrivene?

Povijest Vatikana jako je teško istražiti. Katolička crkva jako je tajnovita organizacija od vrha do dna, a kada bi netko dobio pristup istraživanju tajnog vatikanskog arhiva, siguran sam da bi dobio odgovore na mnoge misterije.

Koja je Vaša omiljena epizoda?

Ona o Kristovoj krvnoj lozi. Zahvaljujući knjigama Dana Browna, postao sam svjestan teorije koja kaže da je Isus imao djecu s Marijom Magdalenom i završio u Francuskoj. Nisam o tome prije puno razmišljao, ali to je prilično fascinantna priča.

Što nas čeka u drugoj sezoni?

Najviše se veselim posjetiti Petru. Priča koja me najviše intrigira jest ona o Redu ružičastog križa, redu poznatom i kao Illuminati, što je najstarije tajno društvo Europe. Njihovi su članovi su iznimno tajni, ali to me jako fascinira. Tome se najviše veselim.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s