Draga nacijo, dragi katolici, dragi kateisti, sretan vam Božić!

DNEVNIK.hr

Autor: Hrvoje Šalković

, 25.12.2013

Sretan Božić svim vjernicima, svim dobrim ljudima koji negdje u sebi osjećaju ideju života i djela Isusa Krista, svima koji su bili na večernjoj misi, svima koji Božić istinski osjećaju u kostima.

 

 

Ali sretan Božić i svim kateistima, odnosno katoličkim ateistima, ljudima koji deset božjih zapovjedi žive čitav svoj život, iako nikada nisu pročitali bibliju. Koji se povremeno ispovjede sami sebi, a ne svećeniku, koji na badnjak okite bor i kresnu lampice, iako zapravo ne znaju zašto to čine. Ljudima koji plivaju ovima našim katoličkim okruženjem, ne zalaze u crkvu, kršćani su rođenjem, ali ne i vjerom, i svejedno su časni i pošteni ljudi.

Previše je teških sranja u ovoj mojoj maloj dobroj Hrvatskoj napravljeno u ime bitangi koji su se klele u svoju vjeru, koji su citirali poslanice, naslikavali se u prvom redu katedrale, a zapravo su bili pravi pasji skotovi, koji bi na nekoj poštenoj ispovjedi za pokoru dobili sto tisuća očenaša i pola milijuna zdravomarija, u zabačenom i mračnom krilu kaznionice Lepoglava.

 

Vjera nije forma, Božić nije forma.

 

Barem ja to ne gledam tako. Naravno, Božić nije niti isprazni konzumerizam, suludo nabacivanje poklonima i dekoracijama.

 

Božić je dan svih časnih ljudi dobrih namjera, ljudi koji bakicama pomognu ponijeti cekere do trećeg kata, koji na pločniku pronađu pun novčanik da ga odnesu u najbližu policijsku postaju, ljudi koji uplate koju kunu onima koji kunu nemaju, koji život ne mjere moći i lovom, nego osmjesima i dobrim djelima, svim dragim i dobrim ljudima ove naizmjenično sretne i nesretne zemlje, pa zvali ih vi vjernicima ili nevjernicima, sasvim svejedno.
Sretan Božić, svima njima. (Hrvoje Šalković)

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s