Ivan Miklenić: HDZ je jako kriv za današnje stanje u Hrvatskoj

24sataexpress

Piše: Jelena Badovinac

Petak, 13. 12. 2013.

Glavni urednik Glasa Koncila o braku, ćirilici i vladajućima: ‘Mit je da je Crkva dobro surađivala s HDZ-om. Ni s aktualnom Vladom nije bolje. Oni uopće ne komuniciraju’

Glavni urednik Glasa Koncila Ivan Miklenić mnoge je zgrozio uvodnikom u kojem je pisao o protivnicima referenduma kojima je mrsko sve što je “autentično katoličko i kršćansko u Hrvatskoj”. On je na čelo tog lista došao 1990., a posljednjih desetak godina znatno je glasniji u širenju stava da “su univerzalne vrednote koje zastupa Crkva temeljne vrijednosti nekog društva”. Sve protivno tome, tvrdi, neprihvatljivo je.

Express: Netom završeni referendum neki smatraju propašću demokracije. Vi mislite obrnuto.

Ovo je doba u kojem se pojmovi razaraju i mijenja im se smisao, pa smatram da je referendum uspjeh. Nakon njega ostat će u Ustavu zabilježena definicija braka i neće je biti tako jednostavno maknuti. Što vrijeme bude više odmicalo, to će se ta definicija više napadati, zato je bilo važno da uđe u Ustav. Druga značajka ovog referenduma je pobjeda demokracije. Prvi put je neka građanska inicijativa omogućila narodu da se izjasni o nekom pitanju. I građani su pokazali da misle drukčije. Svaka vlada nakon parlamentarnih izbora ostaje bez nadzora biračkog tijela do sljedećih izbora, a sad su građani pokazali da im je toga dosta. Narod je izrekao stav, a vladajući bi trebali poštivati volju naroda.

Express: Ustav je promijenila manjina. Izašla je na izbore samo četvrtina biračkog tijela, a to, složit ćete se, nije baš većinska volja građana.

Ta je odluka legitimna i poštivane su sve pravne odredbe o referendumu, od sakupljanja potpisa do ustavnosti pitanja. Sadašnja koalicija je došla na vlast prije dvije godine dobivši 31.000 glasova više nego što je glasova ‘za’ na ovom referendumu. Nitko tad nije govorio kako su oni došli na vlast s četvrtinom. Kad se uzme u obzir koliko je ljudi izašlo na izbore, inicijativa je nadmoćno pobijedila. Kukuriku koalicija je na izborima dobila 41% glasova, a građanska inicijativa pobijedila je sa 65%. Dakle, tko god želi omalovažiti rezultat referenduma, politikant je.

Express: Željka Markić se mjesecima deklarirala kao vođa inicijative u kojoj se ne osporavaju prava LGBT zajednicama nego se želi jedino zaštititi pojam braka. Samo nekoliko sati nakon referenduma Željka Markić je tražila da se zakon o homoseksualnim zajednicama povuče na doradu. Kako objašnjavate tu metamorfozu?

Inicijativa je bila isključivo za to da se u Ustav unese zaštita pojma brak, koji se kao takav može primjenjivati samo na zajednicu žene i muškarca. Prijedlog promjena obiteljskog zakona je potpuno novo pitanje i nema veze s održanim referendumom. No ljudi koji su inicirali referendum imaju pravo tražiti da se prijedlog preispita. Oni misle, a i ja mislim, da su neke odredbe tog zakona diskriminirajuće u odnosu na heteroseksualce. Prijedlog ne predviđa jednak postupak za utvrđivanje skrbi nad djetetom nakon smrti jednog partnera ili njihova razlaza.

U registriranom partnerstvu isključuje se centar za socijalnu skrb, a kad su u pitanju heteroseksualci, centar se mora uključiti. Svatko tko brani vrijednosti obitelji i braka u tome prepoznaje opasnost ne samo da istospolna zajednica uživa veća prava od bračnih drugova, već i da se omogućuje postupak na štetu djece. Zbog čega se heteroseksualne roditelje mora provjeravati, a istospolne ne? Pritom se radi ne samo o privilegiranosti odraslih nego i o diskriminaciji djece. Uvjete za život djece još više pogoršava to što su LGBT zajednice puno krhkije nego bračne zajednice, pogotovo u muškoj populaciji.

Statistike pokazuju da te zajednice traju kraće nego bračna zajednica. S takvim spoznajama zaobilaziti centar za socijalnu skrb je loše.

>>> Cijeli intervju pročitajte u Expressu

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s