Novac bi dali u humanitarne svrhe Čitatelji net.hr-a ne žele više financirati Crkvu u Hrvata

Danas.hr

srijeda, 04.12.2013.

Čitatelji net.hr-a ne žele više financirati Crkvu u Hrvata

 

 

 

Čim se potegne pitanje ukidanja obaveznog financiranja Katoličke crkve najrazličitijim kanalima, mnogi odmah staju u njenu obranu. Njihov argument najčešće je da bi građani Hrvatske svejedno financirali Crkvu, jer ih se 85 posto izjašnjava katolicima.

No, sudeći prema anketi net.hr-a, u kojoj je sudjelovao više od pet tisuća čitatelja, to nije ni približno točno. Zapravo, samo bi 27 posto sudionika ankete željelo nastavili financirati Crkvu, dok bi 72 posto radije dalo svoj novac humanitarnim organizacijama, nego Kaptolu.

To je posebno zanimljivo u svjetlu nedavnih događaja oko referenduma o ustavnom definiranju braka kao zajednice muškarca i žene. Kako se pokazalo da Crkva ne stoji braniku svih ljudi ove zemlje, nego upravo suprotno – djeluje protiv jedne skupine – mnogi su ponovno postavili pitanje zašto bi ti građani morali financirati Crkvu.

Foto: net.hr

Građane bode u oči i činjenica da je svećenike i njihove poglavare kriza zaobišla u širokom luku – nisu ih zahvatile ovrhe, nisu ostali bez posla, nisu gladni, Elektra im nije isključila struju, u njihovim domovima nije hladno. Da je, onda ne bi s oltara zagovarali referendume o tome tko koga smije voljeti, nego referendume za pravo na rad, pravo na temeljni dohodak, pravo na besplatno obrazovanje, pravo na jednaku zdravstvenu zaštitu za sve.

Kaptol, s druge strane, nije našao za shodno odreći se novca ljudi koji im ga ne žele dati. O toj temi crkveni poglavari mudro šute.

Šaljite nam komentare

Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.

Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.

Pišite nam.

J.Š.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s