Religijski fundamentalizam će biti izlječiv, tvrdi znanstvenica Kathleen Taylor KLJUČNI PODACI Taylor je to izjavila tijekom prezentacije o istraživanjima mozga u Walesu, kao odgovor na pitanje o budućnosti neuroznanosti

INDEX.HR

Piše: S. Ša.

2.6.2013

 

Religijski fundamentalizam će biti izlječiv, tvrdi znanstvenica Kathleen Taylor

Screenshot: YouTube

KATHLEEN TAYLOR, autorica i znanstvenica na Sveučilištu u Oxfordu tvrdi da jednog dana vjerski fundamentalizam će biti opisan kao izlječiva psihička bolest.

Taylor je to izjavila tijekom prezentacije o istraživanjima mozga u Walesu, kao odgovor na pitanje o budućnosti neuroznanosti: “Jedno od mnogih iznenađenja je to da će ljudi s određenim vjerovanjima biti viđeni kao ljudi koji se mogu liječiti”, piše The Times of London.

“Osobe koje su, primjerice, postale radikalni sljedbenici nekog ideološkog kulta ćemo prestati gledati kao osobe sa slobodnom voljom i to ćemo vjerojatno liječiti kao neku vrstu mentalnog poremećaja”, kaže.

“Na mnogo načina ovo može biti pozitivno jer bez sumnje, postoje neka vjerovanja u našem društvu koja su počinila puno štete.”

Taylor je dodala da to ne uključuje samo “očite kandidate kao što je radikalan Islam” već i neke ideje, kao što je primjerice ona da je tjelesno kažnjavanje djece prihvatljivo.

No, ovo nije prvi put da se Taylor bavi procesima u mozgu radikala: Tako je 2006. izdala knjigu o kontroli uma “Pranje mozga: Znanost iza upravljanja mislima” koja je istražila znanost iza taktika kojima se služe razni kultovi i grupe, uključujući i al Qaeda.

“Naravno da mijenjamo svoja vjerovanja”, rekla je Taylor na predstavljanju knjige.

“Jedni druge nagovaramo, pogledajte samo oglašavanje i religiju. Pranje mozga je isto to ali na ekstreman način.”

http://www.index.hr/black/clanak/religijski-fundamentalizam-ce-biti-izljeciv-tvrdi-znanstvenica-kathleen-taylor-/681099.aspx

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s