‘Glasamo li ZA, možemo si okačiti štrik oko vrata’

tportal.hr

Autor: Vedran Brkulj

Datum objave:

25.11.2013

INTELEKTUALCI O REFERENDUMU

Vlada reagirala na Puhovskog

Nakon današnje konferencije u Židovskoj općini oglasila se Vlada:
‘Naime, Vlada nema nikakve nadležnosti nad referendumom, pa tvrdnje poput “Markić ruku pod ruku s Vladom gura referendum“ i slične, navedene u članku, jednostavno nisu točne’.

Ognjen Kraus, predsjednik Židovske općine podsjetio je na referendum otprije 80 godina u Njemačkoj, na koji je izašlo samo 16 posto stanovništva, kada su oduzeta prava manjinama, kazavši kako je tada veliki broj ljudi mislilo da izlazak na njega nije bio bitan, a povijest je pokazala da jest.

‘Svi znamo što se dogodilo poslije. Tolerancije i dijaloga nema, vlada agresija koja se iz Sabora prenosi na građane’, uvjeren je Kraus.

Mirjana Krizmanić, psihologinja, drži da je predstojeći referendum potpuno je besmislen jer brak muškarca i žene nikad nije bio ugrožen i iza njega stoje neke druge namjere. Smatra da je bitno izaći i glasati protiv, jer ako se krene oduzimati prava manjinama, možemo si okačiti štrik oko vrata.

‘Nakon seksualnih manjina, otvorit će se vrata za oduzimanje svima drugima, Srbima, Židovima, debelima, samohranim roditeljima…’, mišljenja je Krizmanić.

Žarko Puhovski, politički analitičar napominje da je sve ovo ‘bura u čaši vode, ali u čaši koju svi moramo popiti’.

‘Zoran Milanović i Željka Markić na istoj su strani i samo na ovaj način mogu pridobiti dio javnosti koji žele na svoju stranu. Vlada je mogla u protekle dvije godine svaki petak u Saboru napraviti sve potrebne izmjene koje bi onemogućile da dođe do ovoga, ali nije i u konačnici nisu tražili mišljenje Ustavnog suda. Nisu poduzeli što su trebali, a to što sada tvrde da su oni protiv, jest pranje nečiste savjesti’, kazao je Puhovski.

Renato Matić, sociolog, napominje da se sve vrijeme nije postavilo ključno pitanje koje se tiče zdravog razuma – koja će se promjena dogoditi u mom životu i za moju obitelj.

Zoran Pusić, predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava, ponovio je već puno puta spomenutu sintagmu prema kojoj se za prava manjina u Hrvatskoj mora izboriti većina.

‘Nisam ni gay, ni Židov, ni Srbin, ali sam svjestan da je moje pravo ugroženo ako je ugroženo i njihovo. Sloboda manjina ni na koji način ne ugrožava našu slobodu. Ono što me žalosti je to da je Crkva, za koju bi svi ljudi trebali biti jednaki, stala na drugu stranu i ne živi načela iz deset božjih zapovijedi’, zaključio je Pusić.

Jedna misao o “‘Glasamo li ZA, možemo si okačiti štrik oko vrata’

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s