KAKAV ŽELE BRAK U USTAVU? Otkrivamo što će zastupnici zaokružiti na referendumu

tportal.hr

Autor: Marina Barukčić

Nakon raspisivaja referenduma o braku koji će se održati 1. prosinca 2013. godine, pitali smo saborske zastupnike hoće li izaći na referendum i što će zaokružiti. Samo je jedan zastupnik imao problema s izjašnjavanjem…

Jeste li za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca? – pitanje je o kojem će imati pravo odlučivati svaki punoljetni hrvatski građanin 1. prosinca zaokruživanjem opcija ‘ZA’ ili ‘PROTIV’. To je zatražilo 750 tisuća građana, a danas je odobrio Sabor.Na referendum će izaći, već su tako najavili, predsjednik Republike Ivo Josipović i premijer Zoran Milanović. Oni su rekli da će zaokružiti ‘protiv’.

Bivša premijerka Jadranka Kosor dijeli njihovo mišljenje: ‘Kada bi ovakvo pitanje prošlo na referendumu, nijedan brak ne bi bio bolji ni sretniji. Niti jedna žena koja trpi nasilje u braku ne bi doživjela more ljubavi. Zbog činjenice da nitko nikada nije osporavao i dovodio u pitanje instituciju braka kao zajednice muškarca i žene, jer to piše u Obiteljskom zakonu, i zbog toga što mislim da smo se nepotrebno opet podijelili i vodili besmislene razgovore koji nisu vodili ni do čega – glasat ću protiv.’

HDZ-ov Vladimir Šeks rekao je da podržava inicijativu ‘U ime obitelji’ i da će zaokružiti ‘za’: ‘Zato što podržavam tu inicijativu i to da se u Ustav unese definicija da je brak zajednica muškarca i žene. Kao što stoji u članku 5. Obiteljskog zakona, i kao što stoji u članku 23. Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima, i u članku 16. Europske konvencije o ljudskim pravima…’ Šeks kaže kako ne misli da to ograničava prava homoseksualnih građana: ‘Pravo istospolnih zajednica se ne tangira ovim pitanjem jer to pravo ne postoji u sadašnjem zakonu.’

Potpredsjednica Sabora Dragica Zgrebec (SDP) rekla je da će zaokružiti ‘protiv’: ‘Smatram da svatko ima pravo na slobodu izbora i slobodu života.’

Njezin kolega, SDP-ov gradonačelnik Vukovara Željko Sabo rekao je: ‘Nemam pojma!’ Nenad Stazić (SDP) rekao je da će glasati protiv jer bi unošenjem takve odredbe u Ustav bilo umanjeno i pravo jedne manjinske grupe građana.

Laburist Dragutin Lesar zaokružit će ‘protiv’, a svoj stav ovako obrazlaže: ‘Vrlo jednostavno, odredba o definiciji braka postoji u Obiteljskom zakonu i smatram da ne treba biti sastavni dio Ustava.’

HDZ-ov Ivan Šuker kaže da je to osobno pitanje, ali možda ipak i stranačko: ‘To je moja stvar, pa zna se koji je stav moje stranke!’

Njegov stranački kolega Gordan Jandroković rekao je kako misli da je već odavno jasno da će on zaokružiti ‘za’.

HDZ-ov Miroslav Tuđman također je za promjenu definicije braka u Ustavu: ‘Radi se o vrijednostima na kojima želimo graditi hrvatsko društvo. Ta formulacija referendumskog pitanja nije u suprotnosti s pozitivnim zakonima koji su sada na snazi, a s druge strane mislim da je obitelj jedna od temeljnih formi i načina kako jedno društvo može preživjeti i mislim da nema razloga da se to ne definira u Ustavu.’

Nezavisni Damir Kajin rekao je da ne zna uopće što će Hrvatskoj ovaj referendum: ‘Ali znam da će nas on koštati 40 do 50 milijuna kuna. S time se može asfaltirati stotinjak kilometara nerazvrstanih cesta, mogu se sagraditi dvije dvorane ili dvije škole. Znam da na 50-ak milijuna kuna ne spava niti ministar financija Slavko Linić. Što mi je činiti? Izaći na referendum, glasati jasno protiv i nadati se da će ubuduće biti dovoljno pameti da se definira s kojim se pitanjima uopće može pred građane izaći.’

Kajin je predložio da se odredi jedan dan u godini za referendume kako se ne bi trošilo svaki puta 50 milijuna kuna jer nam onda, rekao je, neće biti dovoljan samo MMF, nego neće biti dovoljan niti jedan proračun Savezne Republike Njemačke.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s