Zahtjev za pokretanje postupka ocjene ustavnosti referendumskog pitanja inicijative “U ime obitelji”

Otvoreno pismo kojeg su predstavnice i predstavnici LGBTIQ organizacija danas uputili Hrvatskome saboru, klubovima zastupnika i zastupnica:

Zahtjev za pokretanje postupka ocjene ustavnosti referendumskog pitanja inicijative “U ime obitelji”

Poštovane zastupnice i poštovani zastupnici,

U ovom ste trenutku suočeni s izborom: zaštititi ljudska prava i živote vaših LGBT sugrađanki i sugrađana, ili ponovno žrtvovati naše dostojanstvo, naše obitelji, ljudskost i sreću zbog pojedinačnih stranačkih interesa.

Sukladno ustavnim ovlastima Hrvatskog sabora i članaka 1., 3., 5., 14. i 22. Ustava Republike Hrvatske kojima se jamči jednakopravnost i ravnopravnost svih građanki i građana Republike Hrvatske, tražimo da Ustavnom sudu uputite zahtjev za ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja – “Jeste li za to da se u Ustav RH unese odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca?” – za koje je inicijativa “U ime obitelji” prikupila dovoljni broj potpisa.

Vaša je dužnost, bez obzira podržavate li referendumsko pitanje ili ne, poslati zahtjev za ocjenu ustavnosti i omogućiti da temeljno načelo demokracije na kojoj je utemeljen Ustav Republike Hrvatske.

S druge strane, veliki dio vaših kolega i kolegica kao i veliki dio hrvatske javnosti smatra da je referendumsko pitanje utemeljeno na dubokim predrasudama i netrpeljivosti prema nama, LGBT osobama, i našim obiteljima. Zahtijevamo stoga da u ime onih koji su vas u Hrvatski sabor izabrali, zatražite ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja.

Za nas, LGBT građane i građanke, ovdje se ne radi o referendumu za brak, nego referendumu protiv lezbijki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba. Sama ta činjenica, da se u Ustav ove Republike želi unijeti odredba po kojoj bi jednoj skupini ljudi unaprijed bilo zabranjeno nešto što je dopušteno drugoj skupini ljudi, očigledan je dokaz da ona zadire u samu srž ljudskih prava i demokracije u Hrvatskoj. Većina ne smije i ne može odlučivati o pravima manjine. To je nepravedno, ali i opasno. Ako danas dopustimo da se glasa protiv jedne skupine ljudi – lezbijki, gejeva, biseksualnih i transrodnih osoba – tko nam jamči da sutra na red neće doći neka treća skupina?

Vaša je dužnost štititi prava ljudi, građanki i građana ove Republike. To je zadatak na koji ste se obvezali polažući zastupničku prisegu. “Poštivanje prava čovjeka” jedna je od temeljnih vrednota Ustava Republike Hrvatske. Članak 3. Ustava obvezuje Hrvatski sabor i sve ostale državne institucije da u svome djelovanju čuvaju ljudska prava manjina. Članak 14. kaže da su u državi Hrvatskoj svi građanke i građani jednaki.

Stoga apeliramo na vas, čuvare naših sloboda i zaštitnike naših prava – dajte nam svima priliku – priliku za bolje sutra i uputite prijedlog referendumskog pitanja Ustavnome sudu radi ocjene ustavnosti.

CroL – Udruga za medijski aktivizam

Zagreb Pride

LORI – Lezbijska organizacija Rijeka

Trans Aid Hrvatska – udruga za promicanje i zaštitu prava transrodnih i transseksualnih osoba

Iskorak – Centar za prava seksualnih i rodnih manjina

Udruga Domino (Queer Zagreb)

K-zona – Prostor rodne i medijske kulture

Rišpet- LGBT udruga Split

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s