Svećenik tjera djecu s vjeronauka ako su im roditelji za zdravstveni odgoj!

http://www.voxportal.hr

MJEŠTANI ŠKABRNJE I PRKOSA TRAŽE HITNU POMOĆ NADBISKUPIJE

 |

 

Autor: Marina Vlakić – VOX TJEDNIK

Kada je našu redakciju ovih dana nazvala grupa roditelja iz Škabrnje i Prkosa moleći nas da objavimo njihovu priču o „velikom problemu koji ih je zadesio“, nismo ni slutili da bi se taj problem mogao odnositi na mjesnog župnika, odnosno, kako roditelji kažu, na „strah što ga sije među djecom“. Problem je, kažu roditelji, kulminirao toliko da su se morali obratiti Nadbiskupiji tražeći da nešto hitno učine u svezi mjesnog svećenika don Josipa Lisice. Već su, kažu, razgovarali s tajnikom Darijom Tičićem, ali im se nitko nije javio niti ih na bilo koji način obavijestio hoće li nešto poduzeti.

 

Nadbiskupija, kaže nam roditelj sedmogodišnjakinje iz Škabrnje, jednostavno ignorira njihov problem i svaki put kada ih nazovu samo ih saslušaju, ali ništa ne poduzimaju. A situacija je vrlo teška, pojašnjavaju nam, i davanje ove priče u medije jedina im je šansa da im se pomogne. Evo o čemu se radi.

 

Viče na mještane

 

Roditelji iz Škabrnje i Prkosa došli su u našu redakciju i detaljno nam opisali što u posljednje vrijeme, kako kažu, proživljavaju oni i djeca zbog mjesnog svećenika don Josipa Lisice. Zamolili su nas da njihova imena ne spominjemo samo dok im se djeca ne pričeste, jer će ih svećenik, kažu, kazniti još više. No, spremni su, budu li u Nadbiskupiji to tražili, sa svojim imenima, prezimenima i iskazom danim Voxu javno izići. Zato i izlaze u javnost nadajući se kako će ih Nadbiskupija pozvati i pomoći im u rješavanju sukoba sa svećenikom koji je „unio strah i među djecu i roditelje“.

 

– Situacija je u našoj župi postala neizdrživa! Don Josip tjera djecu s vjeronauka i kaže im da ih neće pričestiti, a sve to samo ako su koji put izostali s mise! Ali, ima nešto još puno gore, ovih je dana djecu počeo tjerati s mise ako kažu da su oni ili roditelji im za zdravstveni odgoj! Otkud svećeniku pravo djecu od sedam godina ispitivati jesu li oni ili roditelji im za zdravstveni odgoj?! To je manipulacija, koristi malu djecu da bi saznao jesu li im roditelji za ili protiv odgoja, a drugo, što uopće dijete od sedam godina može znati o zdravstvenom odgoju?! – kaže nam ogorčeno otac sedmogodišnje djevojčice iz Škabrnje. Naime, upravo je njegova kćer ovih dana izbačena s vjeronauka jer nekoliko puta nije bila na nedjeljnoj misi, iako je pričest tek u trećem razredu i svi znaju da svećenik ne bi trebao biti tako strog ako djeca prvog razreda nisu baš svake nedjelje na misi.

 

– Ne možete vjerovati što on radi! Djeci je najstrašnije kada ih svećenik imenom i prezimenom na misi proziva ako nisu došli koju nedjelju, to im ostavlja velike traume i kasnije više ne žele ići jer se plaše svećenika i srame se uopće proći kroz mjesto. Zamislite dijete od sedam godina kojemu ljudi dobacuju da ga je svećenik prozvao na misi, pa ono doživi takav šok da više od straha ne može proći kroz mjesto, a kamoli li ići na misu! – kaže nam ovaj Škabrnjanin.

 

On, naime, radi i nedjeljom i blagdanima, jer mu je takav posao, i dijete ne može voditi na  misu. No, ni kćer mu više i ne želi od straha zbog svećenika ići, pa je više niti neće slati na vjeronauk:

 

– Ali, dijete će mi se pričestiti, makar morao ići u drugu župu! Mi smo katolici, u duhu vjere odgajam svoju djecu i zato će mi se kćer pričestiti. Ali, na vjeronauk je kod ovog popa više ne šaljem jer ona od straha više ne može ići. Bog blagoslovio našeg bivšeg svećenika don Borisa Pedića, on je djeci bio i prijatelj, igrao se s njima, mogao si mu se povjeriti za bilo što, bio je prije svega čovjek, svima nama na pomoći. A ovaj, možete li vjerovati da mu na vratima piše od koliko do koliko sati prima mještane! To vam najbolje govori o njemu. Znači, da vam se, ne daj Bože, dogodi neki problem, kao svećeniku mu se možete obratiti samo u uredovno vrijeme. Sramota! – ogorčen je roditelj izbačene djevojčice, dodajući:

 

„Marš, vlajo!“

 

– Izbacio mi je čak i ženu iz Župnog dvora kada ga je pitala zašto je jednu djevojčicu izbacio s vjeronauka! Izderao se na nju i rekao joj: „Marš odavde“. Kakav je to svećenik, pa je li to Božji čovjek?! – kaže ovaj Škabrnjanin.

 

Slučaj roditelja iz Prkosa još je gori – njemu je don Josip, na njegov odgovor  zašto dijete zasad ne može dovoditi u crkvu, rekao – neka da otkaz!

 

– Kada sam don Josipu rekao da dijete sad ne mogu dovoditi na misu jer mi je žena rodila a ja radim nedjeljom, rekao mi je da dam otkaz! Na to sam ga pitao tko će mi hraniti dijete, hoće li on, radim non-stop da prehranim obitelj, a on mi da dam otkaz! Rekao sam mu da kakav je on to svećenik kada nas tjera od sebe i od Crkve umjesto da nam pomaže, a on meni, nećete vjerovati, kaže: „Marš van!“ – priča nam otac djevojčice iz Prkosa, mjesta čija djeca ne mogu u Škabrnju na misu dolaziti sama jer imaju tri kilometra do crkve, pa ih same ne mogu pustiti.

 

I njegova je kćer upravo ovih dana izbačena iz vjeronauka iako je tek u prvom razredu i do pričest ima još čak dvije godine. No, svećenik im je, kaže ovaj roditelj, već zaprijetio da ni njemu neće pričestiti dijete.

 

– Ne mogu vam opisati kako nam je! Ovo što on radi je teror! Došao sam kući s posla, nađem dijete gdje plače. Kaže kako ju je svećenik izbacio s vjeronauka i kako više nikad neće ni na vjeronauk ni u crkvu ići jer ju se strah. I sad tuguje da je neće pričestiti. Isti sam dan otišao kod don Josipa, ali tamo sam doživio dodatni šok. Rekao mi je: „Marš, vlajo iz moje kuće, zvat ću ti policiju“! Pa, kakav je to svećenik, neka se zapitaju i on i Nadbiskupija! Prijeti i nekim krizmanicima da ih neće krizmati, a ima još djece izbačen s vjeronauka. Ruga nam se, naziva nas vlasima, valjda zato što je on iz Bibinja, pa smo mi za njega niša klasa. Rekao mi je da će stati na kraj našim vlaškim povlasticama – kaže roditelj iz Prkosa.

 

Ostaje im još jedina nada, poručuju, da reagira Nadbiskupija, a ako ne, svoju djecu više neće slati na vjeronauk i tražit će da ih pričesti neki drugi svećenik.

 

– Ali, traume koje je on prouzročio tjerajući dječicu od sedam godina s vjeronauka i prozivajući ih na misi poput kriminalaca, ostat će im za cijeli život! – kaže nam na kraju roditelj jedne od djevojčica izbačenih s vjeronauka.  Svećenika smo zvali za komentar, no na više telefonskih poziva nije se javio.

 

  „U Nadbiskupiji su nam rekli neka ovo ne dajemo u novine“

 

Tražili su hitnu reakciju Nadbiskupije, kaže nam jedan od roditelja iz Škabrnje koji je zvao na više njihovih brojeva, čak i socijalnu radnicu, ali nitko, kaže, ne želi reagirati:
– Kada sam dobio tajnika don Darija Tičića, ispričao sam mu cijeli problem, a on je samo rekao da će sve prenijeti nadbiskupu i javiti nam se. Nikada nam se nisu javili, pa sam nazvao ponovno, don Dario mi je opet rekao da je o svemu obavijestio nadbiskupa, ali je na kraju dodao neka ovo nikako ne dajemo u novine. Nitko nam se više nikad nije javio – kaže Škabrnjanin.

http://www.voxportal.hr/vijest/svecenik-tjera-djecu-s-vjeronauka-ako-su-im-roditelji-za-zdravstveni-odgoj/29225.html

 

2 misli o “Svećenik tjera djecu s vjeronauka ako su im roditelji za zdravstveni odgoj!

  1. Hriscanstvu polako dolazi kraj. Ljudi se sve vise osvescavaju, i shvataju da je svaka religija cista laz, sto naravno blage veze nema sa postojanjem boga. Bog, tvorac, kosmicka energija, ili kako god hocemo, je jedan za sve narode ove planete. Ali, ja licno nista poganije nisam upoznao od hriscanstva. Samo se malo osvrnimo na srednji vek, dok je crkva imala punu vlast u rukama, da sudi kome god hoce i kako hoce…to je strasno. To je jedna kriminalna organizacija kojoj sto pre treba stati na put.

    Sviđa mi se

  2. Zasto je potrebna pricest ? …. krizma? … crkvena institucija?… to je iluzija .. indoktrinacija …. ako bog postoji njemu ne treba institucija na zemlji sastavljena od nesavrsenih ljudi (svecenika) koji bi zastupali njegove interese i prenosili njegovu poruku.. Nitko nece biti ostecen ako ne primi pricest i ne krizma se … to je iluzija …. Taj magijski cin nema nikakvu stvarnu i funkcionalnu vrijednost . Nitko nece biti uskracen ako nece biti podvrgnut tom ceremonijalu. Ukratko, izadjite iz te dokazano kriminalne organizacije.

    Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s