Rezultati akcije “Potpuno oporezivanje crkvi” su predani ministru financija, Vladi RH i Saboru

Obavještavamo javnost da su danas predani rezultati akcije “Potpuno oporezivanje crkvi” na adresu:

Ministra Slavka Linića

Predsjednika Vlade Zorana Milanovića

Predsjednika Sabora Josipa Leku

U prilogu dokumenti koji su pratili predaju potpisa:

Glas razuma – pokret za sekularnu Hrvatsku
Udruga Protagora
Centar za građansku hrabrost
Inicijativa Nisam vjernik
Udruga David

 

Ministarstvo financija RH

n/r Ministra Slavko Linić

Datum,  03.09.2013.

 

Predmet: Peticija za potpuno oporezivanje crkvi.                                            Zagreb, 03.09.2013.


Poštovani Ministre,

 

kao podrška Ministarstvu financija  i Vladi RH za punjenje proračuna, pokrenuli smo akciju za potpuno oporezivanje crkvi. Sigurni smo da je i Vama poznato koliko se u crkvene blagajne slijeva novca koji se ubire na razno razne načine od građana. Crkve su si same uzele za pravo da ubiru novac za svoje usluge, a da pri tome ne plaćaju porez, a u tome prednjači Katolička crkva.

Tražimo da država oporezuje Katoličku crkvu i to:


• uplate za mise, pogrebe i druge vjerske obrede kao i dobrovoljne doprinose.
• sve nekretnine crkvenih pravnih osoba bez obzira da li se upotrebljavaju za vjerske ili druge aktivnosti (npr. župna kuća), imovinu koju crkveno-pravne osobe naslijede ili dobiju darovanu, bez obzira na namjenu upotrebe.
• zemljišta i šume kao luksuz, jer nisu predmet njihove djelatnosti.

oslobođena je plaćanja poreza i pristojbi  za upotrebu građevinskog zemljišta za vjerske objekte, porez na djelovanje i darove.

• neprofitno djelovanje crkvenih pravnih osoba kao i sve drugo što je u skladu sa zakonodavstvom, a što važi i za druge privatne i pravne subjekte koji su dužni plaćati porez.

 


Tražimo još da:
• država izradi takvo uređenje koje bi osiguralo jednakost svih crkvenih institucija pred zakonom.
• svaka crkveno pravna ili privatna osoba je dužna prijaviti financijskim službama obračun dohotka, izdataka, dobiti…
• kontrolu financijsko-privrednog poslovanja crkvenih privatnih i pravnih osoba.

*da se uvedu fiskalne blagajne za sve usluge koje koje crkve naplaćuju građanima.

Sve traženo odnosi se i na druge vjerske zajednice.
S poštovanjem, srdačan pozdrav!          

Zahtjev potpisuju:

Glas razuma – pokret za sekularnu Hrvatsku
Udruga Protagora
Centar za građansku hrabrost
Inicijativa Nisam vjernik

Udruga David

 

Kontakt tel. 092 2631 712

Glas razuma-pokret za sekularnu Hrvatsku

Udruga Protagora

Centar za građansku hrabrost

Inicijativa Nisam vjernik

Udruga David

 

MINISTARSTVO REPUBLIKE HRVATSKE

n/r Ministra Slavka Linića

Datum,  03.09.2013.

 

Predmet: Peticija za potpuno oporezivanje crkvi.

                   Izvještaj o rezultatima prikupljanja potpisa.

Poštovani gosp. Ministre,

akciju potpisivanja «Peticije za potpuno oporezivanje crkvi» pokrenuli smo kao podršku Ministarstvu financija i Vladi RH u svrhu dosljednog i pravednog sprovođenja Ustava i zakona RH, koji jasno govore o jednakosti svih  građana i pravnih subjekata.

Interes građana bio je zaista velik, naročito zbog istovremenog prikupljanja potpisa za referendum akcije «U ime obitelji». Ljudi iz čitave Hrvatske tražili su gdje mogu potpisati  našu Peticiju u svom gradu.  Na žalost imali smo samo jedan štand u gradu Zagrebu, na Cvjetnom trgu i za samo 2 dana od 10 do 18 sati  sakupili smo 840 potpisa. U Varaždinu (za 15 dana) na samo jednom štandu sakupili smo 2400 potpisa (3 dana se nije skupljalo radi kiše). Putem interneta sakupljeno je 9434 od fizičkih osoba i 39 potpisa od Udruga i pravnih osoba. Naša akcija imala je anketni karakter kako bi dobili stvarnu sliku što misli većina građana RH.

Prema službenim podacima akcije «U ime obitelji» navedeno je da su imali preko 2000 štandova, mi mislimo da je to bilo daleko više, ako uzmemo u obzir i prikupljanja po crkvama na kojima su se skupljali potpisi 15 dana. .  U tu akciju uložen je znatan angažman i novac crkve (tj. novac iz proračuna RH) iako se to demantira.  Crkvi koja je sama pokrenula i financirala tu inicijativu bilo je u interesu da ostvari svoje dobro poznate ciljeve.

Naša anketna računica pokazuje: na dva štanda (Zagreb, Varaždin ) u 17 dana (2 dana Zagreb  + 15 dana Varaždin)  sakupljeno je ukupno 3386 potpisa. Kada te potpise podijelimo na broj štandova (2) i dana (17), dobije se 99 potpisa dnevno.Prema gruboj statistici ispada da je na našem jednom štandu dnevno sakupljeno oko 99 potpisa, dok je na jednom štandu akcije «U ime obitelji» u jednom danu prosjećno sakupljeno 25 potpisa (dokaz da sve vezano uz tu akciju je pod znakom pitanja?) . Prema podacima akcije «U ime obitelji» sakupljeno je 750000 potpisa na 2000 štandova u 15 dana.

Potrebno je naglasiti da je znatan broj potpisnika naše inicijative  bio upravo katoličke vjere.  Naše udruge nitko ne financira i nemamo sredsatva i logistiku koju posjeduju udruge sklone  Katoličkoj crkvi,  kako bi mogli odraditi sve ono što je potrebno. Unatoč tome odaziv i zahtijevi građana različitih svjetonazora su respektabilni. Naše udruge i inicijative ne predstavljaju samo ateisti i agnostici već i neformalni vjernici. Građanska svijest i svijest mnogih vjernika sve više ne odobrava stajališta, rad i mišljenja svećenstva, koji svojom agresivnom politikom pokazuju da nisu ono za što se u javnosti predstavljaju.

Kao dokaz naše akcije i naše tvrdnje predajemo Vam sakupljene potpise:

u Zagrebu 840 potpisa

u Varaždinu 2546 potpisa

putem interneta 9434 potpisa – fizičke osobe

putem interneta 39  udruga i pravnih osoba

Nadamo se da ćete uzeti u obzir mišljenje ovog broja građana koji su statistički praktički  pokazatelj mišljenja velikog broja građana. Crkva svakodnevno lobira i predstavlja sebe kao glasnogovornika svih katolika a na terenu je situacija sasvim drugačija pa njihova tvrdnja nije točna.

Uz poštovanje!

Izvještaj potpisuju:

Glas razuma-pokret za sekularnu Hrvatsku

Udruga Protagora

Centar za građansku hrabrost

Inicijativa Nisam vjernik

Udruga David

Kontakt: 092 2631 712

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s