‘Crkva i HDZ štite zločince. Tjerali su lisicu, istjerali su King Konga!’

Tportal.hr

MILANOVIĆ NIKAD OŠTRIJI

Premijer Zoran Milanović nikada burnije za svoga mandata nije na sjednici Vlade reagirao na neke kritike kao danas. Zbog, kako je rekao, ‘dubokih ideologija iz Crkve i HDZ-a’ i tvrdnji da Vlada štiti zločince, Milanović je poručio da bi se mnogi koje su oni 20 godina štitili uskoro mogli naći pred sudom

Autor: Marina Barukčić

Datum objave:
26.6.2013 12:39

Zadnja izmjena:
26.6.2013 13:29

Zoran Milanović je u uvodnim riječima na sjednici Vlade rekao da od svojih političkih konkurenata nisu nikada čuli niti jednu suvislu ideju, dok s druge strane stalno stižu objede utemeljene na dubokoj ideološkoj podjeli: ‘To je jučer stiglo također od svećenika! Očito se nastoji isprovocirati moja reakcija i reakcija mojih suradnika.’

Milanović je na početku svog govora rekao da neće reagirati emotivno na to, no ubrzo je postajao sve glasniji: ‘Jasno je što se pokušava napraviti. Dakle, kada vas netko optužuje da štitite zločince, onda je to puno ozbiljnije nego kad netko lamentira ili priča o grijehu struktura. Dakle, optuženi smo da štitimo zločince. Mi štitimo zločince!?’

Kaže da ne zna na koje se zločince misli i da ne može prstom uprijeti ni u koga: ‘Naročito ne mogu u one za koje DORH kaže da nisu krivi i da su to utvrdili zajedno s POA-om koju je tada vodio sadašnji političar tu preko. On je rekao da nema kaznene odgovornosti…’, kaže Milanović misleći na predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka i slučaj bivšeg čelnika jugoslavenskih tajnih službi Josipa Perkovića, osumnjičenog u Njemačkoj za ubojstvo Stjepana Đurekovića iz 1983. godine.

‘Četiri dana prije ulaska u EU i jedan dan nakon što se u javnosti pojavilo da nudimo uvođenje u Ustav odredbe prema kojoj za takve zločine nema zastare… Nakon svega toga nas se opet optužuje da štitimo zločince, dakle zločince! Ali ne ove zločince o kojima oni govore, ja ne mogu ljude unaprijed osuđivati, njih su štitili Crkva i HDZ ovih 20 godina. Šuteći, pretvarajući se da se ništa nije događalo, čekajući da prođe vrijeme‘, rekao je Milanović.

Kaže da će predložiti promjenu Ustava jer se HDZ ne usudi ni dati amandman na Zakon o izručenjima (poznat kao Lex Perković, op.a.): ‘Strah ih je. Pa neka se vode sudski postupci! Ali ja vam jamčim, da na tim postupcima nitko od vas neće biti ni svjedok, a kamoli nešto više. A da će ih biti masa iz HDZ-a. Želite to?! Tjerili ste lisicu, istjerati ćete King Konga!’

‘Možemo izdržati svašta, svakakve objede, klevete i besmislene kritike jer znamo da nemamo s njima nikakve veze, ali sada idemo s prijedlogom izmjena Ustava. Politička ubojstva – to je puno konkretnije od privatizacije i ratnog profiterstva jer se pod ovo drugo može povesti svašta. Ubojstvo je ubojstvo. Takvih slučajeva nema puno, ali ima ih dovoljno i ima živih krivaca pa neka DORH radi. Nema skrivanja. Dok god su ljudi u HDZ-u i Crkvi spremni ići ovako daleko, i ja sam spreman ići još dalje. Mogu pričati što hoće, naša savjest je čista i uvjeren sam da nitko od nas suda vidjeti neće. Ali nekima nikako to da izađe iz genetskog koda. E sad će vidjeti! Hvala’, rekao je ljutiti Milanović.

Podsjetimo, kardinal Josip Bozanić jučer je na proslavi Dana državnosti očito razljutio premijera kada je rekao da se ne smije zaboraviti cijena postignute slobode: ‘Upravo se to događa kada se oglušuje na glas obespravljenih, kada se odbija razgovor vladajućih sa društvenim sastavnicama, kada se štite zločinci, kada se zakoni kroje po volji pojedinaca, političkih i gospodarskih skupina, zapostavljajući dobro čovjeka i naroda’, rekao je Bozanić.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s