Kada ljudi izdaju svoju novinarsku dušu?

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

v:* {behavior:url(#default#VML);}
o:* {behavior:url(#default#VML);}
w:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}

Normal
0
21

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:”Times New Roman”;
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Komentar na članak u Večernjem listu

Objavljeno 06.06.2013 / 12:00

Autor; Darko Pavičić

Pod naslovom:

Dopisništvo Kaptol – Kome je potreban harač na crkveno bogatstvo

Kada ljudi izdaju svoju novinarsku dušu?

Gospodine Pavičić, a na koji to svjetonazorski konflikt smrdi vaš članak?

Inicijativu Udruge David nazivate ratnohuškačkom i sektaškom u svom članku – iz kojeg se može iščitati vaš interes, odnosno novinarski moral „renomiranog i cijenjenog hrvatskog katoličkog novinara“ – koji se bez pretjerivanja može usporediti sa svakim neozbiljnim, nedemokratičnim, šlampavim, pristranim i diskriminirajućim bojno-sugestivnim člankom s kojim se pokušava klevetničkim povicima poput SEKTA i KOMUNISTI sugerirati javnosti, u stilu velikog crkvenog inkvizitora, uništenje jedne demokratske udruge kao što je Udruga David?  

Serioznim novinarima ciljevi Udruge David su već odavna poznati te se oni primjereno njima i ponašaju! Kako to da ona Vama nije poznata?

Da Vas podsjetimo, Udruga David je uredno registrirano društvo sa svim građanskim pravima i obavezama koje se bori za nepovredivost ustavnih prava svakog i svih bez obzira na spol, uvjerenje, vjeru i boje kože i nacionalnost i kao takva po novinarskom kodeksu zaslužuje primjeran tretman. Svojim statutom Udruga se prema javnosti obavezala boriti se protiv svakojakog uskraćivanja ustavnih prava, bilo prema pravnim subjektima ili prema pojedincima, a posebno kada se radi o uskraćivanju prava pojedincima i društvu od strane religija koje su dobrano opterećene nepoštivanjem ljudskih prava – ne samo povijesno, nego i u sadašnjosti. Sukladno svojim zadaćama Udruga David čini to u skladu s postojećim zakonima Republike Hrvatske. Do sada Udruga David nije učinila ništa čime bi povrijedila zakone RH. Stoga zahtijevamo od strane medija, odnosno novinara, da se prema njoj ponašaju po novinarskom kodeksu ili najmanje u okvirima postojećih pozitivnih zakona RH. Većina novinara, osim par predanih odnosno kupljenih novinara, ponašaju se prema Udruzi David korektno, objektivno i profesionalno! Stoga se nadamo da će ovakva zlonamjerna novinarska kleveta, kao što je Vaša, gospodine Pavičić, ostati jedina!? No, to ne znači da ne prihvaćamo svaki dobronamjeran i objektivan novinarski pristup, onakav kakav njegujemo i mi sami?

 

Izgleda da glavni grijeh Udruge David, zbog kojeg izlijevate na nju sav svoj klevetnički bijes, ne leži u Vašem nepoznavanju problema o oporezivanju crkvenih prihoda, već u Vašem najamničkom i svjesnom predanju akcionarima dnevnika koji vam je objavio ovaj diskriminirajući pamflet?

 

Sigurno je da grijesi Udruge David leže u njezinom otvorenom i direktnom pristupu aktualnim problemima crkve i hrvatskog društva. U ovoj konkretnoj inicijativi dolazi do senzibilizacije teške socijalne krize u kojoj pozivni glas naprednih demokratskih stranaka bogatoj Crkvi u mnogim zemljama EU pa tako i u Hrvatskoj, postaje sve glasniji i to o uključivanju svih institucija, a posebno Katoličke crkve za koju se zna da ju obavezuje učenje „njezinog“ osnivača Isusa Krista u ostvarivanju jednog pravednijeg i socijalnijeg društva. Sigurno vam nije nepoznato da Katolička crkva raspolaže kapitalom kojeg je sakupila protivno učenju Nazarećanina te je za očekivati da se od nje zahtijeva da omogući i pristup onima koji su ga vjekovima ostvarivali – a to su u Hrvatskoj kako vjernici tako i nevjernici.

Gospodine Pavičić, objasnite javnosti u čemu vidite u inicijativama udruge David sektaštvo i nelegitimnost, odnosno nezakonitost pristupanja spomenutom problemu?

Javnosti je već poznato da se Katoličkoj crkvi ne sviđa ovakav javni nastup Udruge David, kao i to da se Crkva već dulje vrijeme trudi ne bi li Udrugu David ušutkala odnosno uništila neserioznim metodama i uz pomoć sebi podčinjenih medija i novinara, čak i glasnim bojnim i diskriminirajućim povicima – držite sektaše i komuniste! Nije li to ništa drugo već sugestija javnosti, u stilu velikog inkvizitora: Isključite i odstranite Udrugu David iz svoje sredine? To je nedemokratski, protuzakonito i krajnje nekršćanski, no ipak u granicama katoličke stoljetne inkvizicijske tradicije za koju smo mislili da je već davna prošlost? Zaboravlja se da vuk mijenja dlaku, ali ne i ćud!? Gospodine Pavičić, kako ćete javnosti objasniti da vaš sugerirajući pristup u spomenutom članku nije svjesno promišljen, zlonamjeran i da ne kulminira u sugestivnom pozivanju javnosti na linč=uništavanje dobrog glasa i dostojanstva drugačije mislećih i vjerujućih, a posebice Udruge David? Takvo što je protuustavno, neseriozno, nekršćanski i za svaku osudu!

Gospodine Pavičić, nitko Vam neće vjerovati da ne znate da riječ sekta u narodu prouzrokuje agresivnost i negativnu energiju! Isto tako Vam nitko neće vjerovati da ne poznajete najpoznatijeg sektaša, Isusa Krista, kojemu je svećenička kasta i Vaš uzor sa svojim teolozima i lakajima, najprije uništila dobar glas u narodu, a zatim ga iz zlobe brutalno ubila  na Golgoti jer je javno propovijedao narodu  kome ona služi i da je protiv Boga i naroda?

Gospodine Pavičiću, Vi u svojem pro-svećeničkom članku pišete sljedeće; „I to baš od udruge za koju poznavatelji prilika kažu da je produžena ruke sljedbe, tj. sekte. Što samo po sebi nije ništa loše, nedajbože! Ali u ovakvom okršaju to nema veze s borbom za demokraciju i građanska prava, već smrdi na svjetonazorski konflikt. Dio javnosti koja se hvata na taj lijepak barem bi toga trebala biti svjesna“.

Doduše, ne spominjete sljedbu-sektu čija produžena ruka bi bila Udruga David, no ipak si unaprijed lukavo perete svoje „nevine“ ruke, poput Pilata kukavice i slabića, riječima; „Što samo po sebi nije ništa loše, nedajbože“! u nadi da čitatelji neće prepoznati Vaše namjere i udio u javnom linču kojeg ste organizirali za Udrugu David? Kažete da ovaj okršaj nema nikakve veze s demokracijom i građanskim pravima. Naprotiv, gospodine Pavičiću, ovaj okršaj ima itekako veze s demokracijom i poveljom o ljudskim pravima koju Katolička crkva do danas nije potpisala kako bi se i nadalje mogla boriti protiv nje i tako ljude voditi na svoj nedemokratski i nekršćanski lijepak. Iako ne želite znati, ali ipak osjećate da ljudi sve više shvaćaju na koji ih to lijepak Vaša Crkva s Vašom pomoći želi dovesti?  Narod postaje sve svjesniji svog socijalnog položaja kao i socijalnog položaja crkvenih službenika, vaših socijalnih idola u luksuznim palačama, te većina njih polako prepoznaje da se na crkvi ne vijori Kristov barjak na kojemu bi bili ispisani Njegovi principi kršćanskog svjetonazora kao što su jedinstvo, bratstvo, jednakost i pravednost, već da se vijori barjak na kojem je zapisan  pseudo katoličko-dogmatski nauk kojim je Crkva svojim vjernicima dopuštala i organizirala u ime Boga proganjanje i ubijanje drugačije vjerujućih, drugačije mislećih, diskriminiranje žena i dopušta „pravedne“ ratove uz blagoslov oružja s kojim je skupljala i danas čuva opljačkano blago kojeg moljci nagrizaju.

Stoga, gospodine Pavičić, pitanje za Vas u nadi da ćete odgovoriti javnosti: tko je ovdje koga naveo na svoj lijepak i na koji smrad podsjeća crkveni svjetonazor kojeg želite obraniti od napada Udruge David? To sigurno nije božanski i Kristov nauk, na kojeg se pozivate Vi i Vaša Crkva, jer je Isus Krist bio pacifist, mirotvorac i ljubitelj svih ljudi bez razlike kojoj su vjeri, rasi i narodu pripadali, a to je dijametralno suprotno onome što poručuju vaši štićenici iz luksuznih palača preko Vas, a za ugodnije i lakše ubiranje harača od hrvatskog naroda koji sve dublje tone u siromaštvu za koje i Crkva snosi odgovornost.

Udruga David

Prilog: Članak Darka Pavičića

Večernji list

  • Darko Pavičić
  • OBJAVA: 06.06.2013 / 12:00 Darko            Pavičić

Dopisništvo Kaptol

Kome je potreban harač na crkveno bogatstvo

U ovakvom okršaju nije riječ o borbi za demokraciju i građanska prava, već smrdi na svjetonazorski konflikt

Inicijativa malobrojne, ali bučne i ratnohuškačke udruge David o oporezivanju crkvenog bogatstva očito je bila potpuni promašaj. Ne toliko zbog toga što je prikupljen zanemariv broj potpisa (a koji je trebao parirati 710.000 onih za zaštitu braka), niti zbog paušalne i šlampave obrade u medijima, nego zbog toga što je od samoga početka smišljen kao kukavičje jaje, koje je trebalo detonirati eksploziju nezadovoljstva navodnim bogatstvom Crkve i ostalih vjerskih zajednica. Pa se postavlja pitanje da li je ta inicijativa doista imala namjeru napuniti državnu kasu novim dotokom novca novog poreznog obveznika ili ga tek svjetonazorski i ideološki denuncirati?

Kao prvo, tako zamišljen porez na bogatstvo ne postoji u hrvatskom poreznom sustavu, pa mu ni Crkva ni ostale vjerske zajednice nisu podložne. Aktualni se ministar financija, npr. trudi uvesti porez na nekretnine (kao jedan oblik bogaćenja i štednje) i ako mu uspije taj zahvat, jasno je da će i se oporezovati i nekretnine vjerskih zajednica. Drugo, Crkva i ostale vjerske zajednice i po Ustavu i po posebnom Zakonu o vjerskim zajednicama te po pojedinačnim ugovorima s državom imaju poseban status u društvu. Ne zbog puke i apstraktne “posebnosti” ili da su iznad društvenih normi, nego naprosto zato što, gledano u tom svjetlu, nisu profitne institucije, tj. njihov je habitus i poslanje posve drukčije. Država u istom svjetlu prepoznaje i brojne udruge, pa im zbog te svijesti ne nameću financijske obveze kao ostalima. Štoviše, financijski ih obilno pomažu iz državnog proračuna i raznih ostalih zajedničkih budžeta. I državi ne pada na um tražiti račun za misu, pogreb ili molitvu. Toga se čak ni najrigidniji komunisti u svoje doba nisu sjetili! Oni su jednostavno bili oteli i – kvit. Zatim, vjerske zajednice zahvatio je dio porezne reforme kod ulaska Hrvatske u EU, pa će ostati bez dosadašnjih carinskih i poreznih povlastica na donacije koje su dosad pristizale iz inozemstva. Baš kao što im kroz prste “curi” i 25 posto PDV-a, kojega plaćaju (kao i svi građani) u punoj cijeni kao krajnji korisnici, tj. ne mogu ga odbijati kao predporez, što bi hitno trebalo izmijeniti. Crkva se nekome izvana doista može učiniti bogatom. Osobito u krizi. Velike palače u kojima žive biskupi i zgrade koje se koriste ostavljaju takav dojam.

No, onih u crkvenoj strukturi koji koriste taj sjaj i raskoš nema više od 10 posto (s time da nisu u vlasništvu, nego samo na korištenju). Najveći dio klera živi srednje tj. poput većine stanovnika zemlje, a oko 20-25 posto svećenika bori se s priličnom oskudicom, pa je sama Crkva uvela prije desetak godina solidarni financijski sustav, kako bi ujednačila standard svojih službenika. Crkva je sigurno u ovom vremenu krize trebala biti socijalno aktivnija i propulzivnija od uobičajene karitativne djelatnosti, jer u svom sustavu ima dovoljno manevarskog prostora za pokretanje ozbiljnih socijalnih inicijativa. No, trenutačni nepoduzetni mentalitet crkvenog vodstva takav je kakav je, pa se to ne ogleda samo na tom socijalno-gospodarskom polju, nego i na mnogim drugima.

No, to ipak nije razlog da se Crkvi i vjerskim zajednicama nabija samozvani “harač” na neko imaginarno bogatstvo. I to baš od udruge za koju poznavatelji prilika kažu da je produžena ruke sljedbe, tj. sekte. Što samo po sebi nije ništa loše, nedajbože! Ali u ovakvom okršaju to nema veze s borbom za demokraciju i građanska prava, već smrdi na svjetonazorski konflikt. Dio javnosti koja se hvata na taj lijepak barem bi toga trebala biti svjesna.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s