Edir Macedo – jedini biskup milijarder proizvodi seksi sapunice, ima malu banku i u strahu je od istrage za pranje novca

Jutarnji.hr

BOŽJI TAJKUN

NAJBOGATIJI SVEĆENIK NA SVIJETU Jedini biskup milijarder proizvodi seksi sapunice, ima malu banku i u strahu je od istrage za pranje novca

Autor: Sanja Simić

Edir Macedo, božji tajkun težak 1,2 milijarde dolara, najbogatiji svećenik na svijetu postao je propovijedajući najsiromašnijim ljudima u Južnoj Americi, a sada ima medijski konglomerat televizijskih i radio postaja, flotu aviona i stalno je pod istragama i na sudovima

Edir Macedo je najbogatiji svećenik na svijetu. Bloomberg, koji je nedavno objavio veliki portret tog “Božjeg tajkuna” kada im je iskrsnuo na godišnjoj listi milijardera, procjenjuje ga na 1,2 milijarde dolara. Macedo je osnivač Univerzalne crkve kraljevstva Božjega, brazilske pentekostalne crkve utemeljene na teologiji prosperiteta. Ta protestantska sekta vjeruje da financije spajaju Boga i čovjeka te da svatko tko donira Macedovoj crkvi može očekivati da će na Božjoj listi prioriteta biti na višem mjestu kad se bude dijelio novac.

Ali Macedo ne propovijeda bogatim Brazilcima. Njegova su sljedba sirotinja iz favela, siromašni Brazilci koji pune sportske dvorane i stadione kad on govori, a nadasve milijuni gledatelja programa koje proizvodi njegov medijski konglomerat Rádio & Televisăo Record. Edir Macedo u 68. godini dosegao je vrh. Tvrdi da ima sljedbenike u 200 zemalja. Samo u Angoli ima ih pola milijuna. U SAD-u ih ima više od 60 tisuća, uglavnom useljenika iz Latinske Amerike. Stalno je na putu, ima malu flotu privatnih aviona, najdraži mu je Dassault Falcon koji je platio 20 milijuna dolara.

Obitelj u biznisu

Propovijeda dva puta tjedno, u dva različita grada. Mise se izravno prenose na njegovim portalima na internetu, na njegovoj Facebook stranici i na bezbroj malih televizija na kartonskim kutijama i starim stolićima po rubovima brazilskih gradova i sela. Macedo je superstar, jednom je okupio 500 tisuća ljudi na otvorenom, samo za jednu misu. Govori pod velikim neonskim križem, energičan je, znoji se, viče, hoda po cijeloj pozornici i zna tisuće načina za opisati tajnu veze Boga i gotovine.

Rođen je 1945. u selu na sjeveroistoku Brazila u obitelji sa sedmero djece. S roditeljima je kao dijete doselio u Rio de Janeiro. Školu je napustio sa 11 godina i počeo raditi kod oca u kafiću. Sa 16 se zaposlio u pokrajinskoj lutriji. Bio je najružnije dijete u obitelji, rođen s malom deformacijom koja ga je ograničila u rastu pa je ostao nizak s neprirodno velikim šakama. Nije mogao imati djevojku, već u tinejdžerskim danima odlazio je prostitutkama.

Roditelji su mu bili sljedbenici umbande, brazilske mješavine katoličanstva, starosjedilačkih religija prenesenih iz Afrike i spiritizma. Za mladog izgubljenog Maceda ta vjera nije mogla učiniti ništa. Sve se preokrenulo kad je sa 18 godina sreo kanadskog propovjednika iz jedne od mnogih pentekostalnih crkvi koje su nicale po Brazilu. Krstio se tri puta, tvrdi da je tada u njega ušao Duh sveti. Suprugu Ester upoznao je u crkvi. Sa 30 godina postao je otac. Duboko ga je potreslo to što mu je i kći rođena s deformacijom. Iako je bila riječ o rutinski rješivoj stvari, zečjoj usni, za Maceda je to bio znak. Ostavio je posao u lutriji i odlučio posvetiti život Isusu. Počeo je 1977. u parkovima, s mikrofonom i jeftinim iznajmljenim pojačalom sa starim zvučnikom. Ubrzo je unajmio staro pogrebno poduzeće i ondje je utemeljena njegova crkva. Tijekom tri godine otvarao je tri crkve mjesečno po cijelom Brazilu. Tada su dobili i drugu kćer. U crkvu ju je donijela jedna žena i rekla Macedu da mu je poklanja. Beba je imala dva tjedna. Macedo i njegova supruga su je usvojili, nazvali su je Moises. Moises danas pjeva na očevim misama i prodaje songove za Recordove sapunice, pod umjetničkim imenom Mikefoxx. Kao i njezina sestra Cristiane, udana je za pastora koji vodi dio Macedova biznisa. Cristiane i njezin suprug vode Recordov program za bračno savjetovanje.

Cijela obitelj uključena je u biznis koji raste na Macedovim vatrenim propovijedima.

(…)

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Nedjeljnog Jutarnjeg

http://www.jutarnji.hr/edir-macedo—jedini-biskup-milijarder-proizvodi-seksi-sapunice–ima-malu-banku-i-u-strahu-je-od-istrage-za-pranje-novca/1100908

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s