Smrtni gresi trojice vladika

Marko R. Petrović | 18. 04. 2013. – 07:14h | Foto: Grafički studio Blica | Komentara: 439

Pedofilija, blud, neumerenost, ratna propaganda su neki od grehova episkopa zvorničko-tuzlanskog Vasilija, episkopa vranjskog Pahomija i episkopa mileševskog Filareta na koje niko u crkvi nije reagovao, a u pravosuđu ova dela još nisu sankcionisana.

Vladike Vasilije, Pahomije i Filaret

– Crkva mora da se izjasni, jer prećutkivanjem takvih stvari ona nikako ne jača svoj ugled, već ga, naprotiv, samo slabi – ocenjuje Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava.

Veliki crkveni sud SPC, međutim, koliko je poznato, uopšte nije raspravljao o slučajevima pedofilije, a jedino je pre deset godina bila formirana tročlana episkopska komisija u kojoj su bili i sadašnji patrijarh Irinej, episkop Grigorije i rektor Prizrenske bogoslovije Milutin Timotijević, koja je ispitivala slučaj Pahomija. Njeni zaključci, međutim, nikada nisu predočeni javnosti.

Antonijević se slaže da bi jasno određivanje Crkve prema slučajevima seksualnog zlostavljanja i pedofilije unutar same SPC dovelo do velikih lomova, ali ističe da je to neophodno kako bi SPC sačuvala pre svega sebe.
– Konačno, u tim slučajevima nečija su ljudska prava bila ugrožena, a Crkva ne sme biti protiv ljudskih prava – kaže Antonijević. On dodaje i da se time što takvi prestupi ostaju nekažnjeni na sudu, njihovim počiniocima pruža mogućnost da ponovo urade isto.

 

Vladika Vasilije Pedofilija: zbog navodne vladičine nasrtljivosti mladi bogoslov Milić Blažanović se ubio 1999. godine; postupak pred sudom pokrenut tek 2012. godine; iste optužbe izneo i bivši đakon Bojan Jovanović.Blud: Sinodu SPC prikazan i snimak na kojem se vidi episkop Vasilije u seksualnom odnosu sa četvoricom mladića.

Neumerenost: Luksuz u vladičanskom dvoru u Bijeljini porede sa raskoši Versaja.

Vladika Pahomije Pedofilija: Optužen za seksualno zlostavljanje četiri maloletnika od 1999. do 2002; u dva slučaja oslobođen zbog „nedostatka dokaza”, a u druga dva slučaja postupak zastareo .
Pedofilija: Tužilaštvo u Vranju pokrenulo novi pretkrivični postupak protiv Pahomija zbog optužbi za seksualno zlostavljanje bivšeg eparhijskog magacionera.
Vladika Filaret Ratna propaganda: Septembra 1991. vladika Filaret se slikao u Hrvatskoj sa puškomitraljezom u ruci; nešto kasnije pokazivao na televiziji i lobanju koja je navodno pripadala devojčici koju su ubili muslimani u Bosni.Gordost: Zbog zabrane ulaska u Crnu Goru septembra 2007. štrajkovao glađu, što je u SPC ocenjeno kao nekanonski čin.

Neumerenost: Nije štedeo na opremanju vladičanskog dvora u Prijepolju, gde stoluje od 1999. godine, mada mileševska eparhija važi za jednu od najsiromašnijih; imao je i punu podršku tadašnje republičke vlade, posebno potpredsednika Vojislava Šešelja, koji mu je obezbedio i novi džip „pajero”.

 

Sličnih je stanovišta i Zorica Kuburić, sociolog religije i profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.
– Hrišćanska poruka je osuditi greh, a biti milostiv prema grešniku koji se kaje i koji ostavlja greh. Crkva, takođe, treba da sledi hrišćansku poruku zaštite dece i svih koji su slabi. Pravda je utkana u religijske poruke i izvrtanje pravde i zaštita nasilja je novi greh pred kojim se ispituje i crkva i država, a najgore što se svetu događalo jeste kada su se crkva i država ujedinjavale da štite interese nasilja. Ta vrsta izdaje je teško oprostiva – kaže Zorica Kuburić, ali dodaje da je prisutna, međutim, i mogućnost da se optuže pošteni ljudi i da im se u javnosti nanese nepravda radi postizanja nekih drugih ciljeva, pa zato treba biti oprezan kod donošenja sudova.
Poznavaoci crkvenih dešavanja ističu da u društvu u kojem su sve vrednosti devalvirane, kao što je slučaj sa srpskim društvom, ni crkva ne može da ostane neokrnjena, ali se slažu i da bi trebalo uvesti neke izmene u tokako se postavljaju vladike, pre svega pooštravanjem kriterijuma za njihov izbor.
– Nije dovoljno samo da neko bude obrazovan i da je iguman pet, 10 ili 20 godina. Bitno je da rad tog igumana neko prati, da je on na dobrom glasu, da je to dobar čovek i čiste vere, da bude moralan, pošten, umeren, da nije sklon luksuzu, da nije prek i džangrizalo – kaže jedan od ljudi iz vrha SPC koji je želeo da ostane anoniman.
Sveti arhijerejski sabor SPC u maju će raspravljati o penzionisanju vladike Vasilija, koji je još u novembru 2012. godine od Sinoda SPC tražio da bude oslobođen aktivne službe. Sinod je načelno prihvatio ostavku vladike, a ukoliko on bude otišao u penziju, biće otovren prostor i za penzionisanje Pahomija i Filareta.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/378044/Smrtni-gresi-trojice-vladika

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s