PRVO ČUDO PAPE FRANJE?!

DIJELI BOGATSTVO CRKVE SIROMASIMA!?

Da li riječi Isusa Krista izrečene bogatom mladiću „Ako želiš ući u vječni život prodaj sve što imaš, podjeli siromasima te dođi i slijedi me“? služe papi Franji za isprazni senzacionalizam  ili pak za dosljednost nauke Isusa Krista? Ove će riječi velikih obećanja siromašnima i svijetu postati papi Franji svjedokom sadašnjosti i budućnosti ali u slučaju neispunjenja i sudac u izdaji Isusa Krista!?

Karikatura: Da li će papa Franjo uspjeti obraniti progonjenu crkvu?

Ako je vjerovati medijima, papa Franjo želi jednu siromašnu Rimokatoličku crkvu i kao znak da misli ozbiljno uzeo je ime Franjo pod kojim želi tu svoju namjeru ispuniti. Ime Franjo je u neku ruku njegov papinski program. Mediji javljaju da su ga na tu ideju navele riječi jednog brazilskog kardinala koji mu je neposredno prije izbora rekao “neka ne zaboravi sirotinju“ i da mu se upravo ta misao vratila u trenutku kada je vidio da je osvojio dvije trećine glasova. Koje li sreće za Rimokatoličku crkvu i siromahe širom svijeta da konačno jedan papa ima namjeru ostvarivati ono što je Isus Krist prije dvije tisuće godina živio i učio! Bez sumnje, Franjo Asiški, a ne Isus Krist je papin uzor! No to ne umanjuje nipošto njegove namjere da želi učiniti Katoličku crkvu siromašnom baš onako kako je to činio i Franjo Asiški koji je to činio po uzoru osnivatelja kršćanstva i otkupitelja svih ljudi i duša Isusa, Krista iz Nazareta čijim je, po uvjerenju Crkve, papa Franjo upravo postao namjesnikom na Zemlji.

Koje li sreće za svu sirotinju svijeta da se nitko manji od pape Franje nije sjetio nas gladnih, proganjanih i siromašnih i da nam upravo on obećaje pomoć u ovoj aktualnoj nevolji?! Kako bilo da bilo svijet sirotinje, nakon ovog papinog obećanja, očekuje s punim pravom i ispunjenje obećanja a time i konačno ispunjenje zapovijedi Isusa Krista svojim sljedbenicima i apostolima.

Mnogi ljudi već i same riječi vide kao čudo obzirom na to da do sada nijedan od  njegovih prethodnika papa tako nešto nije izustio a kamo li učinio! Kojih li zlatnih vremena za Rimokatoličku crkvu!? Možemo se smatrati sretnicima što    ćemo biti svjedoci papi Franji pri ispunjenju njegovog obećanja koje glasi – želim učiniti siromašnu Crkvu – poručio je svijetu putem medija neposredno nakon preuzimanja neograničene vlasti bogate i imućne institucije. To znači da papa Franjo vlada neograničeno i isto tako neograničeno raspolaže crkvenim neizmjernim bogatstvom počev od stotina tona zlata, milijardama eura vrijednim nekretninama, dionicama, umjetninama i još mnogim drugim vrijednostima države Vatikana i „svete stolice“ na kojoj sjedi!?

Za mnoge papa Franjo liči na mladića u Matejevom Evanđelju koji pita Isusa Krista pred čitavim svijetom; „Učitelju, Gospodine, koje mi je dobro činiti da moja Rimokatolička crkva zadobije  život vječni?

Isus Krist mu odgovara: “Što me pitaš o dobrome? Jedan je samo dobar! Ali ako hočeš svojom crkvom ući u život vječni, ispunjavaj s njom zapovijedi.” A papa će mu; “Koje zapovijedi?” A  Isus Krist mu odgovara: Ne ubij! Ne čini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Poštuj oca i majku! I ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga!” A papa će Isusu Kristu: “Pa to sve već činimo. Što nam još nedostaje?” A Isus odgovara papi: “Hočeš li biti savršen, ti i tvoja crkva idi, prodaj sve što imaš i podaj siromasima pa češ imati blago na nebu. A onda dođi i kreni za mnom.”

Ne znam koliko je papa Franjo svjestan svojih riječi obećanja no po njima će se ga suditi, odnosno, vidjeti koliko mu vrijedi taj Isusov savjet  – hoće li biti nakon odgovora Isusa Krista žalostan kao mladić jer ima veliki imetak ili će ga poslušati  te prodati sve blago Rimokatoličke crkve i podjeliti siromasima i početi sa svojom crkvom slijediti Isusa Krista ili pak će se kao svi njegovi prethodnici tisuću osamsto godina pokloniti onome kojeg je Isus odbio riječima: “Odlazi od Mene Sotono i ne kušaj svojeg Gospodina” i zadržati bogatstvo koje će moljci i hrđa pojesti?

Moris Hoblaj, teolog

Jedna misao o “PRVO ČUDO PAPE FRANJE?!

  1. Zar je moguće da ste svjesno napisali rečenicu da je papin uzor Franjo Asiški a ne Iasus Krist? Da, Franjo Asiški, ali nadasve, i prije svega Isus Krist? Kakvog još dokaza za to trebate?

    Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s