Božji izaslanici koji su se odrekli Boga

e-novine

18.03.2013 – 03:14

Pedofilija u crkvi

Dopisnik TANJUG-a: Uroš Piper

Photo: index.hr

Katolička crkva je ove nedelje dobila novog poglavara, papu Franju, prvi put jednog kardinala poreklom iz Amerike, gde radosna vest ovih dana budi i stare rane, ponovo iznoseći na svetlo dana saznanja o pedofiliji među katoličkim sveštenicima

Stare rane, koje su decenijama bile prikrivane, označavaju dugogodišnje seksualno zlostavljanje dečaka i devojčica od katoličkog sveštenstva.

Poslednja odluka katoličke crkve u Los Anđelesu koja je prihvatila da isplati odštetu od deset miliona dolara četvorici ljudi koji su kao deca bili seksualno iskorišćavani, mogla bi da govori o rešenosti vrha crkve da se suoči sa “demonima iz prošlosti”.

Bivši sveštenik Majkl Bejker zlostavljao je dečake u periodu od 1974. do 2000. Punih 26 godina, a da to niko nije pokušao da spreči.

Za crkvene vlasti je najporaznija istina da se za to znalo, a da se zataškavalo. Kako pišu mediji u Kaliforniji, ovaj sveštenik je zlostavljanje dečaka priznao kardinalu Rodžeru Mahoniju još osamdesetih godina prošlog veka. Tada nije učinjeno skoro ništa da se dečaci zaštite.

Kardinal Mahoni je Bejkera samo prebacio u drugu parohiju, uputivši ga na razgovore sa psihologom. Bio je to način, kako je katolička crkva rešavala taj “nepostojeći” problem.

Bejker se posle samo godinu dana vratio u Los Anđeles. Izlečen nije bio, a zlostavljanje dečaka je nastavljeno još punih deset godina. Kardinal Mahoni je 2011. godine penzionisan. Međutim, to nije značilo i kraj svešteničkog puta za ovog “božijeg čoveka”.

Upravo je on bio jedan od sveštenika koji su prošle nedelje birali novog papu u Vatikanu.

Slučaj Mahonija i Bejkera ni na koji način nije usamljen, pošto je do sada katolička crkva platila oko tri milijarde dolara odštete žrtvama seksualnog zlostavljanja. Više od deset hiljada dečaka i devojčica je prošlo kroz golgotu onih koji je trebalo da im predstavljaju duhovni uzor.

Birani su najčešće oni slabi. Bez jednog ili oba roditelja, iz porodica u kojima je dominiralo nasilje i alkoholizam.

Crtež: Morten Ingemann

O tome govori i knjiga Karmine Galasa “Krstovi” u kojoj su opisane patnje žrtava pedofilije.

“Bio sam učenik katoličke srednje škole u Nju Džersiju. Dva sveštenika su me izdvojila od ostale dece, rekavši mi da sam ”veoma hladna osoba i da je potrebno da me ugreju””, priča Robert Hatson.

Dečak, tada, naravno, nije razumeo o čemu se radi. Ubrzo je shvatio kroz kakav će pakao proći.

“Oni imaju njuh za osobe koje su slabe, odrede žrtvu i krenu da osvoje plen”, naveo je u knjizi ovaj sada već odrastao čovek.

I pored svega, Hatson je nastavio svešteničku karijeru, sve do 2003. godine, kada napadi anksioznosti, depresije i panike nisu potpuno preuzeli kontrolu nad njim.

U tom trenutku je odlučio da javno kaže šta mu se dešavalo, i naravno, istog momenta je izopšten iz crkvenih redova.

Hatson se, međutim, nije predao, već je osnovao organizaciju “Mreža žrtava zlostavljanja od sveštenika”, u koju se uključuje sve više ljudi.

“Kada zlostavljanje krene, to vam oduzme svaku nadu. Čini vam se da vas je i sam Bog napustio”, kaže ovaj bivši sveštenik.

Procene govore da je od oko pet hiljada sveštenika, koji su seksualno zlostavljali decu, samo njih 150 odgovaralo na sudu za svoja zlodela. Zakonski problem u velikom broju slučajeva bio je kasno prijavljivanje zlostavljanja, pošto je samo četvrtina napada prijavljena u roku od deset godina.

Čak za polovinu slučajeva nije se znalo i do tri decenije od trenutka kada su se dogodili.

Iako danas postoje organizacije koje zastupaju žrtve, i sve više ljudi ima hrabrosti da izađe i kaže šta se događalo u prošlosti, problem je daleko od rešenja.

Mladić Dejvid Džarbo iz Kentakija je jedan od onih koji nisu imali snage da idu dalje.

Izvršio je samoubistvo u krugu katoličke crkve u gradiću Ovesnboro 3. februara 2011. godine. Pre toga je na svom Facebook profilu napisao da više ne može da živi sa onim što mu se događalo dugi niz godina.

Međutim, nije označio nijednog sveštenika iz tog grada, obrativši se trojici, ali bez navođenja imena.

“Hvala vam sto ste mi pokazali kako izgleda život posvećen Isusu Hristu”, napisao je obraćajući se prvom svešteniku. Drugom je kratko rekao “vama se ne zahvaljujem, vi ste zao čovek. Tačka”, dok je trećem samo napisao “opraštam vam”.

Slučaj je do danas ostao otvoren i niko nije odgovarao za ono što se ovom mladiću događalo u prošlosti.

http://www.e-novine.com/svet/svet-tema/80876-Boji-izaslanici-koji-odrekli-Boga.html

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s