‘Ljudi vjeruju u Boga, ali ne u Crkvu’

T portal

KARDINAL DOLAN

Kardinal Timothy Dolan

Rimokatolicizam je suočen s ozbiljnim izazovom koji mu predstavlja porast broja ljudi koji vjeruju u Boga, ali ne vide nikakvu potrebu za Crkvom, kazao je u ponedjeljak newyorški nadbiskup kardinal Timothy Dolan

Autor: tportal.hr/hina

Reuters / Reuters (Foto)

Datum objave:
1.3.2013 15:34

Ispitivanja javnoga mnijenja ukazuju na to da dobar dio ljudi danas ima problema ‘sa samom prirodom i značenjem Crkve’, kazao je Dolan u intervjuu za Reuters u Rimu, gdje ga očekuje sudjelovanje na konklavama.

Dolan je kazao da taj trend, koji sociolozi nazivaju ‘vjerovanjem bez pripadanja’, mora biti visoko na listi pitanja o kojima će kardinali razgovarati na svojim općim kongregacijama prije ulaska u konklave.

‘Sve više čujemo kako ljudi nemaju baš nikakvih problema s vjerom, ali maju s religijom’, kazao je Dolan (63), kojeg mnogi spominju kao jednog od kardinala koji imaju ‘papinske’ karakteristike i potencijale, te time i izglede da budu izabrani.

‘Ljudi nemaju nikakvih problema s Isusom Kristom, vole ga i prihvaćaju kao svoga Gospodina i Spasitelja, ali imaju problema s Crkvom’, kazao je. ‘Sve više i više ljudi ne vidi potrebu za Crkvom’, dodao je.

Frazu ‘vjerovanje bez pripadanja’ skovala je britanska sociologinja Grace Davie 90-ih godina i njome opisala rastući broj ljudi koji za sebe kažu da su “duhovni, ali ne religiozni”.

Trend je posebno prisutan u Europi i Sjevernoj Americi i Dolan kaže da to Crkva ne može ignorirati. ‘To je problem'”, naglašava.

Za katolike, rekao je, vjera u Isusa Krista uvijek je bila povezana s pripadnosti Crkvi. ‘To je dio istog paketa. Ne možete imati jedno bez drugog. I moramo to vratiti. Moramo povratiti taj odnos da su Isus i njegova Crkva jedno’, kazao je newyorški nadbiskup.

Reforma Rimske kurije, obilježene skandalima u zadnjima danima pontifikata Benedikta XVI. i uoči konklava, također se mora razmotriti, kazao je Dolan, ‘ali time ne treba biti opsjednut’.

Dolan, kojeg prati glas čovjeka s nekonvencionalnim smislom za humor, prije nekoliko dana je komentirao učestale medijske natpise da je jedan od ozbiljnih kandidata za novog Papu rekavši ‘da to pišu oni koji su se napušili marihuane’.

Za Reuters je pojasnio što je mislio. ‘Ne znam kako bih drugačije naglasio da je ta mogućnost iznimno nevjerojatna’.

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/246570/Ljudi-vjeruju-u-Boga-ali-ne-u-Crkvu.html#.UTEOKDf57Hc

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s