Irski premijer se ispričao žrtvama zlostavljanja katoličkih redovnica: “Ništa neće izbrisati te strahote”

Index.hr/mobile

IRSKI premijer Enda Kenny jučer se ispričao tisućama žena desetljećima zlostavljanih u praonicama (tzv. Magdaleninim praonicama) koje su vodile katoličke redovnice i rekao da će im biti isplaćena odšteta.

Piše: M.L.Ilustracija: Arhiva

IRSKI premijer Enda Kenny jučer se ispričao tisućama žena desetljećima zlostavljanih u praonicama (tzv. Magdaleninim praonicama) koje su vodile katoličke redovnice i rekao da će im biti isplaćena odšteta.

“Ovo je nacionalna sramota zbog koje nudim duboke i iskrene isprike, i u svoje i u ime države, vlade i svih građana. Bezrezervno se ispričavam svim ženama koje su doživjele zlostavljanja i stigmu Magdaleninih praonica. Duboko nas rastužuje ono što vas je zadesilo. Ono što ste proživjele, bile djeca ili odrasle, nije se smjelo dogoditi’, rekao je Kenny.

Procjenjuje se da je između 1922. i 1996. godine više od 10.000 mladih djevojaka i žena radilo bez ikakve naknade u praonicama koje su vodile časne sestre. ako su isprva služile kao utočište i azil bivšim prostitutkama, Magdalenine praonice vremenom su postale “radne institucije” u koje su slane “žene problematičnog ponašanja”. Osim teškog rada, te su žene često bile meta iživljavanja i zlostavljanja redovnica.

Kenny je istaknuo da nikakva isprika, bez obzira koliko bila iskrena, neće moći izbrisati ono što se zbilo.

http://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=663461

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s