I Jovanoviću i Bozaniću odgovara zaglupljujuća buka oko zdravstvenog odgoja

S druge pak strane nalazi se drugi tabor, sa sviješću samolegitimacije u spomenutom popisu stanovništva, kao da je to legitimacija instituciji i njenim priopćenjima, a ne legitimacija vrijednostima. Tabor je to onih koji nastupaju pod križevima sviju legura, najviše je onih zlatnoga sjaja, ali i križevima sviju kuteva, zakrivljenosti i ostalih obilježja. Oni kao i ovi prvi imaju velikih problema s odabirom komunikacijske strategije plasirajući materijale i filmove sumnjive vrijednosti i militantnih sadržaja. Poistovjećujući bez kritičkoga odmaka, u vrijednosnom smislu, informacije o postojanju homoseksualizma i masturbacije s pedofilijom, bestijalnošću i drugim oblicima seksualne devijacije naprosto gube zdravorazumski legitimitet. Kada su najveći proizvođači križarske buke ljudi koji sa seksom ne bi trebali imati mnogo veze, poradi njihova celibata ili pak ljudi koji su se svjesno odlučili dijeliti životni prostor, 24 sata dnevno, s ljudima istoga spola to dobija groteskne razmjere.

Ovaj tabor također vrlo često koristi teologiju kao svoj argument izvlačeći biblijsku priču o Onanu kao argument protiv masturbacije, no svatko pametan tko pročita ovaj dio Biblije u širem biblijskom kontekstu shvatit će kako njegov grijeh nije bila masturbacija i prosipanje sjemena nego nešto sasvim drugo. Također, u širem teološkom smislu, primijenimo li novozavjetne formule o ljubavi i zlatno pravilo, nikako nije logično moguće opravdati poistovjećivanje pedofilije i dobrovoljnog odnosa dvije osobe istoga spola. Na kraju krajeva, institucija koja je dokazano godinama institucionalno prikrivala pedofilske slučajeve unutar vlastitih redova trebala bi biti mnogo opreznija u svojim izjavama u tome smjeru. Sasvim jasno, nitko ne spori najvećoj vjerskoj zajednici propitivanje prava homoseksualnih osoba, nitko im ne spori odricati im davanje sakramenata, iako postoje vjerske zajednice koje to prakticiraju, no dužnost je društva osigurati takvim osobama minimum dostojna života i zaštititi ih od, ako hoćete, poistovjećivanja s pedofilima ili nekim drugim protuprirodnim devijacijama.

Znanost je nadalje vrlo zanimljiv argument obiju strana, kao da je znanost nešto što određuje ono što se zovu vrijednosti, osim toga znanost je “skliska” djelatnost jer dok je u jednom trenutku nešto znanstveno prihvatljivo, u drugom trenutku nije, te tako danas ne bismo prihvatljivim smatrali eugeniku ili pak lobotomiju. Tko nam kaže kako već za nekoliko godina današnje znanstvene istine netko neće odbacivati i prigovarati nam kako smo uništavali djecu? Ili, zar recimo dr. Mengele nije bio znanstvenik? Umjesto slijepe “znanstvenosti” morali bismo se dogovoriti koje su to vrijednosti koje želimo prenijeti na generacije iza sebe, jer obrazovni sustav u prvom je redu pitanje vrijednosti, od nje nisu imuni niti predmeti poput povijesti, geografije, ali niti književnosti ili glazbe. Kad smo se već dogovorili kako djeca moraju imati taj minimum vrijednosti koji dobijaju kroz društveno humanističke predmete, istih ne bi smio biti lišen niti zdravstveni odgoj.

Ne skrivam kako su mi uvijek draži oni stavovi koji se pozivaju na kršćanske vrijednosti, čini se kako je mojih istomišljenika ipak preko devet desetina u Hrvatskoj koji su se onako anonimno, pa makar i tradicionalistički opredijelili za iste na popisu stanovnika, stoga smatram kako ne treba bježati od istih. Ipak, kad smo već kod znanosti čak i najkonzervativnija američka sveučilišta priznaju kako nas kroz život od rođenja do smrti prate dva impulsa, impuls straha i seksualni impuls. Također, prevladavajuće je znanstveno mišljenje kako, iako ne postoji gen homoseksualnosti, postoji određeni postotak takve sklonosti ili određenosti. Nedavno su neki uveli u raspravu i informacijsku znanost, pa smatraju kako je važno da nam djeca budu obaviještena o svemu. To ipak neće biti tako jer kada bismo tome pristupili tako tada bismo, primjerice, objavljivali Hitlerov Mein kampf bez kritičkih komentara, a to nije praksa u poretcima s demokratskom legitimacijom.

Drugo je pak pitanje zašto ove obje strane toliko odstupaju od temeljnih kršćanskih i ljudakih vrijednosti i pri tome stvaraju toliku buku? Zašto su ih mediji prepuni? Zašto se neke druge teme važne za čovjekov svakodnevni život i preživljavanje u ovoj džungli u koju nas je aktualni poredak pretvorio ne dopiru do novinskih stupaca?

Odgovor na ovo pitanje mogli bismo naći u posvemašnjoj nesposobnosti aktualne vlasti odgovoriti na ove izazove, ali i oporbe koju najveća vjerska zajednica ponovno homogenizira ne govoreći niti slova o njihovoj suodgovornosti za stanje u kojemu jesmo. Upravo radi toga, objema stranama je u interesu ovakva buka, Jovanoviću koji galami po zadatku, a Bozaniću da pokuša dokazati potpuni nonsens kako je kap prolivena sjemena veći grijeh od jedne ukradene narodne kune.