Afera Strojarska: Bandić prodao Crkvi parcele u Strojarskoj za malo više od 730 tisuća kuna

Index.hr

Piše: I. Ćimić

Afera Strojarska: Bandić prodao Crkvi parcele u Strojarskoj za malo više od 730 tisuća kunaFoto: Ranko Šuvar (Cropix)/ skyscrapercity.com/Index
SVAKOG dana sve su veći razmjeri afere Strojarska kao i nelogičnosti u zajedničkim poslovima gradonačelnika Milana Bandića i Kaptola, kojima bi Crkva trebala zaraditi 18 milijuna eura, kako bi financirala Hrvatsko katoličko sveučilište.
Kao izravan rezultat članaka objavljenih na Indexu, ministrica graditeljstva i prostornog uređenja, Anka Mrak Taritaš najavila je za danas kolegij u Ministarstvu o izgradnji u Strojarskoj, priznavši da do sada građevinska inspekcija nije izlazila na teren.
Radovi na parceli u Strojarskoj ulici počeli su u lipnju prošle godine od kada i datira građevinska dozvola, no postavlja se pitanje kako je moguće da su dobivene dozvole kada još uvijek nisu sređeni imovinsko-pravni odnosi na parcelama. Jedan dio tih odnosa ovih je dana Grad Zagreb upitnim legalnim putem riješio, a drugi koji se odnosi na vlasništvo države još je pod upitnikom. No, krenimo redom.


Kako smo već pisali, Kaptol je krenuo u projekt koji obuhvaća i dio zemljišta gdje se nekad nalazilo nogometno igralište kluba NK Sloga iz 1954. Do prošle godine nasljednik tog kluba se smatrao NK Gredelj Sloga. A država je klubu NK Gredelj Sloga, kao nasljedniku NK Sloge, 2009. vratila to zemljište.
No, kako je Index otkrio, gradonačelnik Bandić je prošle godine jednostranim aktom izbrisao klub NK Gredelj kao nasljednika, i to bez znanja čelnih ljudi u klubu. To je otvorilo mogućnost za realizaciju Crkvinog projekta jer je Grad Zagreb postao vlasnik nekadašnjeg nogometnog igrališta na kojem se danas nalazi parkiralište.
Tako je Grad zemlju, koja je zapravo oduzeta NK Sloga- Gredelj, na kraju prodano Crkvi i to za ukupnu cijenu od malo više od 737 tisuća kuna. Prvi dio parcele prodan je za 340.988 kuna, a drugi  za 396.660 kuna. U prosjeku zemljište je prodano za cijenu od 920 eura po kvadratu.
Nije bilo natječaja 
No, čini se da je takvo nešto trebalo učiniti puno ranije jer je dovedena u pitanje legalnost izdavanja građevinske dozvole. Naime, u  obrazloženju ove odluke o prodaji zemljišta  u službenim aktima gradonačelnika Bandića stoji da se zemljište prodaje  “radi formiranja nove građevinske parcele” i to “sukladno parcelacijskom elaboratu” s obzirom na “pravomoćnu lokacijsku dozvolu”.
Problem je u tome da 29. lipnja prošle godine, prema svemu sudeći, nije bilo moguće izdati građevinsku dozvolu i parcelacijski elaborat  jer je uvjet za njihovo izdavanje riješeni imovinsko-pravni odnosi.
Gdje je nestalo Nogometno igralište?
Stoga se postavlja pitanje kako je moguće da je izrađen parcelacijski elaborat i izdana dozvola kada se tek sada rješavaju imovinsko-pravni odnosi na građevinskoj parceli gdje su radovi već počeli. Odnosno, je li bilo pogodovanja od strane Grada Zagreba, ne samo u brisanju Nogometnog kluba Sloga Gredelj, nego i za izdavanje dozvole! Da i ne spominjemo kako nedostaje suglasnost Ministarstva sporta za prenamjenu nogometnog igrališta.
Tako se u obrazloženja za prodaju zemljišta u Strojarskoj navodi kako je čestica upisana kao Nogometno igralište, no kada smo o detaljima pitali Grad Zagreb, rekli su nam malo drugačije.
“Sukladno preklopu zemljišnoknjižnih čestica i ortofoto snimke predmetnog zemljišta uz Strojarsku ulicu, razvidno je da se u konkretnom slučaju radi o zemljištu na kojem je ranije bilo smješteno parkiralište, i isto tako je vidljivo da se u konkretnom slučaju predmetno zemljište nije koristilo za nogometno igralište”, stoji u odgovoru Grada Zagreba na upit Indexa.
Grade i na državnom?
Kada je Index otvorio aferu čelni ljudi projekta Strojarska ponudili su priču kako se zapravo trenutno radi samo na poslovnim građevinama, no ne i na stambenom dijelu kompleksa zbog već opisanog imovinsko-pravnog nereda. Osim što je Grad Zagreb i dalje upisan na nizu parcela koje su u obuhvatu građevinske dozvole, tu je problem jedne manje parcele koja je i dalje u vlasništvu države.
Stanje na gradilištu
No, usporedbom aktualne fotografije s gradilišta te usporedbe fotografije s katastarskim izmjerom razvidno je kako se obavljaju građevinski radovi i na dijelu koji je zapravo državni kao i onaj koji je i dalje sporan!
Oznaka P +7 označava stambeni dio  

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s