Programsko vijeće HRT-a: Krišto je trebala dobiti izvanredni otkaz

Vecernji.hr

OBJAVA: 08.01.2013 / 17:09

Prekršila pravila

Vijeće također zamjera što HRT želi Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC) za prošlu godinu dati 14 milijuna kuna umjesto 18,9 milijuna kuna

Kardinal Bozanić podržao je Karolinu Vidović Krišto
Foto: Tiskovni ured Zagrebačke nadbiskupije
Piše: Ružica Matić

Programsko vijeće HRT-a prihvatilo je Program rada za 2013. godinu glavnog ravnatelja HRT-a Gorana Radmana, no zatraženo je da se uzmu u obzir njihove primjedbe.

Najveća zamjerka članova vijeća jest što HRT želi Hrvatskom audiovizualnom centru (HAVC) za prošlu godinu dati 14,000.000 kuna umjesto 18,900.000 kuna. Predsjednik HAVC-a Hrvoje Hribar poslao je dopis u kojem ističe da će taj gubitak od 4,9 milijuna kuna uništiti domaću kinematografiju kojoj je upravo krenulo bolje, a članovi vijeća se slažu.

– Uništava se cijela jedna gospodarska grana, a HRT-u taj novac ništa ne znači. To je društveno neodgovorno ponašanje – rekao je Arsen Oremović.

HRT je prema zakonu dužan dati HAVC-u dva posto ukupnih godišnjih prihoda dobivenih audiovizualnom djelatnošću.

– Problem je u tome što su oni taj postotak izračunali na osnovu našeg planiranog prihoda za 2012., a on je bio znatno manji – rekao je Radman.

Vijeće se pozabavilo i novinarkom Karolinom Vidović Krišto, koja im se požalila na ukidanje svoje emisije “Slika Hrvatske”. V. d. glavnog urednika HTV-a Dean Šoša istaknuo je da se Krišto nije držala osnovnih pravila novinarske struke jer je priču obradila sasvim jednostrano i u emisiji pustila filmić za koji HRT nema autorska prava. Članovi vijeća složili su se s njim, a neki smatraju da je trebala dobiti izvanredni otkaz.

Od Radmana doznajemo i da se HRT ni u 2013. ne planira riješiti viška ljudi. Restrukturiranju nije namijenio ni lipe.

– Treba prvo završiti analizu koja će nam reći gdje su točno viškovi – rekao je Radman.

Najavio je gašenje odašiljača za kratki val te prestanak rada satelitskog programa. Sadržaji za hrvatske iseljenike nakon toga ići će na Četvrtom programu, a HRT će snimati i emisije namijenjene potencijalnim turistima.