I svetinja ima cijenu: Vatikan prihvatio 660 tisuća dolara kako bi mafijaškog šefa pokopao uz pape i kardinale

Indeks.hr

KLJUČNI PODACI

  • De Pedis je 1990. godine pokopan uz pape i kardinale, a Vatikan je zauzvrat dobio 660 tisuća dolara
  • Mnogi misle kako se uz De Pediseove ostatke nalaze i ostaci nestale Emanuele
  • Afera ponovno povezuje mafiju i Vatikan

Piše: A.K.

02.05.2012.

Foto: AFP

VATIKAN se ovih dana našao u središtu novog skandala, kada je jedan izvor iz Papinske države za agenciju ANSA potvrdio da je Vatikan prije 22 godine pristao sahraniti zloglasnog mafijaša Enrica de Pedisa u bazilici Svetog Apolinara, pokraj brojnih papa i kardinala, u zamjenu za izdašnu naknadu od milijardu lira, odnosno 660 tisuća dolara.


Navodno je tadašnji glavi rimski svećenik, kardinal Ugo Poletti, isprva oklijevao, ali je suočen s ogromnom svotom nova kojeg je ispred njega stavila De Pedisova udovica ipak dao svoj blagoslov. Vatikan još nije službeno komentirao navode, ali je u međuvremenu odlučio premjestiti ostatke preminulog vođe zloglasne rimske bande Magliana.

Vatikanskom dužnosniku koji je previše znao De Pedis je oteo kćer?

Pritisak javnosti počeo se gomilati ranije ovog mjeseca, kada je tužitelj Giancarlo Capaldo ustvrdio da se viši vatikanski dužnosnici znali puno više o vezama bande Magliana sa Svetom Stolicom negoli su to htjeli priznati, ali i o otmici i ubojstvu 15- godišnje Emanuele Orlandi.

Emanuela je bila kći jednog vatikanskog dužnosnika, koja je nestala 1983. godine, a zločin se povezivao upravo s Magliana bandom. “Postoje ljudi u Vatikanu, ljudi koji su još uvijek živi, koji znaju istinu”, kazao je Capaldo. Mnogi misle kako je Emanuelin otac imao dokaze koji povezuju Vatikansku banku s organiziranim kriminalom te da je ona oteta kako bi se ušutkalo njega. Ta teorija nadalje sugerira kako je upravo De Pedis, koji je ubijen 1990. godine, organizirao Emanuelinu otmicu, piše The Independent.

Leže li djevojčini ostaci uz De Pedisove?

U zadnja dva desetljeća spekuliralo se kako su njeni ostaci zapravo pohranjeni u bazilici uz ostatke De Pedisa. Emanuelin brat Pietro jedan je od onih koji agitira za to da se grobnica otvori. Vatikan, koji je u zadnje vrijeme ogrezao u afere o povezanosti s mafijom, negira te tvrdnje i najavljuje kako će istražitelji moći svjedočiti ponovno otvaranju grobnice, kako bi se odagnale sve sumnje,

“Mislim da tu ništa nije sakriveno i da se neće otkriti nikakve vatikanske tajne”, kazao je glasnogovornik Svete Stolice Federico Lombardin. Tijelo De Pedisa vjerojatno će biti premješteno na manje “razvikanu” lokaciju, ali čak i ako se u grobnici ne pronađu djevojčini ostaci, misterija koja se veže uz njen nestanak i Vatikan će ostati.

Čudne teorije o Emanuelinoj otmici

A teorije su brojne. Jedna od zanimljivijih je ona koja sugerira da su je članovi Magliane oteli po nalogu turskih ekstremista kako bi je koristili kao pregovarački ulog i isposlovali oslobađanje Mehmeta Alija Agce, koji je 1981. godine pokušao ubiti papu Ivana Pavla Drugog.

Druge teorije u slučaj uvlače i Paula Marcinkusa, osramoćenog bivšeg šefa Vatikanske banke, koji je bio umiješan u bankrotiranje najveće talijanske banke Banco Ambrosiano 1982. godine. Nedugo nakon toga, predsjednik banke Roberto Calvi, poznat kao “Božji bankar”, pronađen je obješen na jednom londonskom mostu. Nikad nije razjašnjeno je li bila riječ o ubojstvu ili suicidu. Tek još jedan vatikanski misterij koji će ostati neotkriven.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/i-svetinja-ima-cijenu-vatikan-prihvatio-660-tisuca-dolara-kako-bi-mafijaskog-sefa-pokopao-uz-pape-i-kardinale/612812.aspx

Jedna misao o “I svetinja ima cijenu: Vatikan prihvatio 660 tisuća dolara kako bi mafijaškog šefa pokopao uz pape i kardinale

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s