Hranjenje nemani

Danas.net.hr

Kolumna

Drugi pogled

Piše Tina Lakić

Djevojčica se vratila iz škole u potpunom šoku. Ne može završiti razred s odličnim uspjehom jer je učitelj rekao da je njezin brat previše izostajao s nastave. Učitelj spominje mogućnost i da djevojčica padne razred. Ne vjerujete? Imate pravo, u državnoj školi to nije moguće, ali u od države obilato sponzoriranoj instituciji to ne samo da je moguće, nego i prolazi nekažnjeno. Desetljećima.

Većina ateista ovih se dana čudom čudi zašto građani katolici šalju svoju djecu da ih vjeri i životnim vrijednostima uče ljudi od kojih bi ih sklanjali daleko i na sigurno da kojim slučajem ne nose mantiju.

Moć kolektivnog pamćenja

Niti je lako pitanje, niti postoji jednoznačan odgovor. Najbliže nekoj istini vjerojatno su duboko ukorijenjene predrasude. Nije prošlo puno vremena otkad se računalo da su svećenik, učitelj i liječnik neprikosnoveni autoriteti u koje se ne sumnja. Kolektivno pamćenje je moćno i, pogotovo u manjim sredinama, te tri profesije i dalje imaju veliku moć. Isto tako, ljudi su na ovim prostorima skloniji politici nečinjenja i netalasanja nego bilo kojoj drugoj. Uglavnom, kad se događa neko zlo, strpljivo čekaju da prođe, te nisu skloni poduzeti neku odlučniju akciju da se zlo sasiječe u korijenu.

I na kraju, ali nikako najmanje važno, tu je pitanje vjere. Kad je osoba praktički vjernik, ona nema mnogo izbora. Grijeh je ne ići u crkvu ili svoje dijete ne odgajati u vjeri u Boga. Žive li u manjoj sredini, osuđeni su na onoga kojega im majka Crkva pošalje. Ako imaju sreće, njihov je župnik plah i dobar čovjek od vjere, pomaže bližnjima, tješi, izvodi na pravi put i, ukratko, radi sve ono što se od svećenika i očekuje. Ako nemaju sreće, žive u Pločama, ili, još gore, u Bibinju, ili, uostalom, u nekom drugom hrvatskom mjestu ili gradu gdje stoluju ljudi koji su vjeru i brigu za pastvu shvatili naopako.

Pločama se tako dogodio don Petar Mikić i, kako sad stvari stoje, desetljećima njegove samovolje, mentalnog zlostavljanja župljana, kažnjavanja i naplate svega i svačega nije došao kraj. Da je tome tako svjedoči i činjenica da se ovom portalu, nakon niza napisa o eskapadama don Mikića, i dalje javljaju brojni Pločani i izvještavaju nas o razvoju situacije.

Zaštićen kao lički medvjed

A situacija je takva da se don Mikić očito osjeća zaštićen kao lički medvjed. Da nije tako sigurno se ne bi usudio nakon svega u subotu na vjeronauku pred krizmanicima nastaviti s prozivkom onih koji su dušu otvorili medijima. Zanimljivo je također da cijelo ovo vrijeme, iako je župnik Mikić dugogodišnji svećenik u Pločama, na adresu naše redakcije nije stigao niti jedan dopis kojim bi se dala podrška don Mikićevu liku i djelu.

Naravno, iz toga treba izostaviti punu podršku koju mu je dala njegova nadbiskupija. Kažu da župnika Mikića šira javnost poznaje kao čovjeka ponekad originalnih ideja, s dobrom nakanom u korijenu. Pritom ne žele komentirati kad ih se upita za mišljenje o konkretnim prijestupima, poput onoga da je majku jedne od krizmanica javno s oltara označio kao bludnicu jer je razvedena.

Tipično je to ponašanje kojem crkvenjaci pribjegavaju kad je u pitanju prijestup jednoga od njih. U najekstremnijem obliku to se pokazalo u slučaju teških optužbi za seksualno zlostavljanje protiv bibinjskog župnika Nedjeljka Ivanova, kad je zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić ukratko rekao da nije dužan civilnim vlastima prijaviti sumnje u seksualno zlostavljanje u svojoj nadbiskupiji. A civilne vlasti su prešle preko toga kao da se ništa nije dogodilo i kao da je potpuno normalno da netko ne prijavi sumnju na kazneno djelo, što je svaki građanin ove zemlje dužan.

Zavjet šutnje

I ne samo da su prešle, nego se ponašaju kao da se ništa nije dogodilo, odnosno kao da se i dalje ne događa. Jasno je, naime, da u slučaju don Mikića civilne vlasti nemaju mogućnost dati mu otkaz ili takvo što, ali postoji jedna institucija na koju je većina nas u raspravama o skandalima koji potresaju Crkvu potpuno zaboravila. U Hrvatskoj, bez obzira koliko ona šutjela, ipak postoji pravobraniteljica za djecu i zove se Mila Jelavić. Mi je svi plaćamo, a ona šuti. Pa, gospođo Jelavić, zar doista nemate ništa za reći o ponašanju prema djeci u pločanskoj crkvi? Nije li to vaša dužnost kao osobe koju plaćamo da bi branila prava djece? Jeste li pitali kardinala Josipa Bozanića što mu se to događa i zašto dopušta takav odnos svećenika prema djeci? Inače, kad smo već kod kardinala, s neizvjesnošću se očekuje njegova uskršnja poruka vjernicima da vidimo hoće li igdje ubaciti barem tračak samokritike i osude zbog skandala u crkvenim redovima. Malo je vjerojatno da hoće, jednako kao što je malo vjerojatno da će pravobraniteljica Jelavić prekinuti svoj zavjet šutnje. Zašto bi ona izlagala svoju kožu moćnim crkvenjacima, misli si gospođa, kad ni premijer Zoran Milanović ni bilo tko od vladajućih političara ne ulazi u tu bitku.

Doista, što je rekao premijer na te teme? Kao i obično, malo toga ili nimalo. Umjesto da nedavne skandale, te opću krizu i besparicu iskoristi za konačno stavljanje na stol revizije po Hrvatsku krajnje nepovoljnih ugovora s Vatikanom, on najavljuje kako će sve ostati isto. Poručio je jučer da će Katolička crkva i dalje, dok god je on predsjednik Vlade, dobivati novac iz proračuna.

To su naši građani…

“To su naši građani. Financiramo mi svašta, pa ne vidim problema da financiramo i Katoličku crkvu”, tako zbori premijer. Iskrene čestitke.

Hoćemo li ikad dočekati premijera koji ima dovoljno hrabrosti i mudrosti konačno revidirati odnos države i Crkve. Vjerojatno jednom hoćemo. U ovom mandatu nemamo sreće. Premijer Zoran Milanović nema hrabrosti ni za mnogo manje. Recimo, održavanje redovitih susreta s novinarima za koje mu njegovi savjetnici i djelatnici ureda za odnose s javnošću ne filtriraju danima skupljana pitanja putem interneta.

Tina Lakić
03.04.2012.

http://danas.net.hr/hrvatska/tlakic/hranjenje-nemani

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s