Mještani optužuju svećenika: ‘Za sakrament pričesti traži 2250 kuna!’

Dnevnik.hr

  • Zagreb, 28.03.2012., 21:10
  • Autor: Ivana Pezo Moskaljov

Pomalo nevjerojatna priča iz župe svetog Petra Apostola kod Pitomače.

Iz DNEVNIKA: Mještani protiv svećenika

Mještani ozbiljno optužuju lokalnog svećenika da je primanje sakramenta svete pričesti uvjetovao davanjem novca za crkvu. Osmogodišnji Marino prošli je tjedan šokirao ukućane. S vjeronauka je donio papirić na kojem piše da do Uskrsa trebaju uplatiti 2250 kuna, ukoliko žele da Marijo tek na godinu dobije prvu pričest.

Tek nešto više od polovice tog iznosa, sedmeročlana obitelj Mihoković zaradi mjesečno. Novac, koji župnik traži nemaju. ‘Oni imaju godišnje 200 kuna koje se moraju platiti, ja nisam pa se nakupilo’, rekla je Marija Mihoković, Marinova baka.

Istu poruku, ali s drugim iznosima, kažu, dobila je i nekolicina njegovih vršnjaka. ‘Puno ljudi se žali na njega. Ali boje se reći, samo do kada će tako biti. Ja se zaduživati zbog njega neću’, kaže Marija.

Da djecu ucjenjuje primanjem sakramenta, župnik Slavko Patrle negira. Od mještana je odlučio naplatiti ono što su mnogi do sada ignorirali godišnji dar za crkvu.

‘To nije moje tu, od nadbiskupije je određeno tu da svi daju za pomoć, za biskupiju, za župu i te stvari’, rekao je Pavle Patrle, župnik župe Sv. Petra Apostola.

‘Mogli bi se odreći poroka’

Svjestan je teške situacije, kaže, ali uvjeren da bi se mogli odreći poroka. ‘Čovjek puši i da jednu dnevno ne puši to mu se ne primjećuje da nije pušio taj dan. Ali bi time dao za crkvu određeni iznos’ tvrdi župnik Patrle.

Roditeljima zamjera i izostanke sa svete mise. Tvrdi da su dužni dolaziti s prvopričesnicima. ‘Što ako ne plate, hoćete li dijete pričestiti? To nema problema, samo je važno da roditelji edođu malo u crkvu, da ga se vidi s tim djetetom’, objasnio je župnik.

Ozbiljne optužbe spreman je izgladiti razgovorom. ‘Znate što mi je rekao? Vaša snaha ide u nadnice, pa bi mi mogla koju nadnicu izdvojiti i dati. To je istina, ja mu to mogu u oči reći’, prisjetila se Marinova baka razgovora s župnikom.

‘To je laž od tih ljudi da da ja stalno tražim novce, možete pogledati i u knjige, nema ništa da tražim novce’, kaže župnik Patrle i od svog nauma naplate crkvenog dara ne odustaje.

http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/mjestani-optuzuju-svecenika-za-sakrament-pricesti-trazi-2250-kuna.html

 

2 misli o “Mještani optužuju svećenika: ‘Za sakrament pričesti traži 2250 kuna!’

  1. Nije istina da neki mještani nisu dali dar za Crkvu. Kao potvrdu mogu župniku donijeti Ugovor o gospodarskim pitanjima, a župnik može i sam izračunati da svaki župljanin godišnje daje najmanje oko 55 kuna, znači četveročlana obitelj oko 220 kn godišnje.

    Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s