Vatikan na popisu zemalja gdje se možda pere novac

Vjesnik.hr

POPIS State Departmenta

Izvješće o međunarodnoj strategiji kontrole narkotika za 2012. obuhvaća 190 država smještenih u tri kategorije – zemlje koje izazivaju veliku zabrinutost, zemlje koje izazivaju zabrinutost i zemlje pod nadzorom. Vatikan je u drugoj kategoriji zajedno s još 67 država

Objavljeno: 08. 3. 2012. u 19:45 Zadnja izmjena: 08. 3. 2012. u 19:45

FOTO:EPA

Vatikan se prvi put pojavio na popisu State Departmenta zemalja gdje se možda pere novac, ali nije stavljen u skupinu u kojoj je opasnost od toga velika poput najrazvijenijih zemalja svijeta.

Izvješće o međunarodnoj strategiji kontrole narkotika za 2012. obuhvaća 190 država smještenih u tri kategorije – zemlje koje izazivaju veliku zabrinutost, zemlje koje izazivaju zabrinutost i zemlje pod nadzorom.

Vatikan je u drugoj kategoriji, zajedno s još 67 država među kojima su Poljska, Egipat, Irska, Mađarska i Čile.

Susan Pitmann iz State Departmenta objasnila je da kategorija u koju je Vatikan stavljen znači samo to da je financijski sustav neke zemlje osjetljiv na mogućnost pranja novca te da je sam Vatikan nedavno usvojio programe kojima to želi spriječiti.

Vatikan želi doći na tzv. »bijelu listu« Euroopske komisije na kojoj su države koje poštuju međunarodne standarde protiv poreznih prijevara i pranja novca, o čemu bi se odluka mogla donijeti u lipnju.[Hina/Reuters]

http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=E0929861-47ED-4F95-860F-5FBB3DCB07C0

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s