MISA BEZDUŠNICA

Novi list
Trafika Predraga Lucića

Ilustracija
Autor: Predrag Lucić
Objavljeno: 30. prosinca 2011. u 19:32

Na crnoj misi u slavu Ante Pavelića nisu primijećeni agnostici iz državnog vrha. Ali nije primijećeno ni da su protiv nje zucnuli iti riječ. Oni su, znate već, cool. Priča o NDH im je out. KBC Jasenovac također. PDV je in.
Znate već kako završava svaka godina Gospodnja po katoličkom kalendaru. Nakon Badnjega dana slijedi Božić, potom dan Svetoga Stjepana Prvomučenika, pa dan Svetoga Ivana, apostola i evanđelista, pa dan kada se svaka krštena duša sjeti Nevine dječice, onda još dan Svetoga Tome Becketa, dan Svete Obitelji i na kraju Silvestrovo.
A znate već i da se ti dani u katoličkom gradu Splitu nižu skoro kao i kod svih ostalih milijardu i dvjesto tisuća katolika, koliko ih ima na ovome svijetu. S tom razlikom što jedan broj splitskih vjernika točno između blagdana Kristova rođenja i spomendana Svetoga Silvestra – mimo većine katoličkog puka na planetu – obavezno obilježi i dan kada se nešto što oni nazivaju dušom njihova sveca Ante Pavelića navodno preselilo u vječnost. Već dvadesetak godina katolici grada Splita čekaju da se na dan Nevine dječice spusti mrak, pa da izađu iz svojih katakombi i dupkom napune neku gradsku crkvu, te odslušaju misu za Antu Pavelića koji je njima svet da svetiji ne može biti, unatoč tome što ga Kongregacija za kauze svetaca nije kanonizirala.


Obično im je na usluzi bila crkva Svetoga Dominika i u njoj don Luka Prcela, koji se svakog 28. prosinca trudio da u večernjoj propovijedi dosegne karizmu svoga brata po svećeničkom zvanju: onog dominikanskog bojovnika Vjekoslava Lasića, što je u nenadmašnom nadahnuću ispovijedao svoju duboku vjeru da je »Poglavnik svojom ljubavlju prema Bogu i hrvatskom narodu očistio svoje srce, da bi sad s nevinom dječicom gledao Boga licem u lice«. I trud mu, bogme, nije bio uzaludan, jer je čak i The New York Times tamo negdje 1997. zabilježio njegovu misao da je »Ante Pavelić bio dobar Hrvat«, te da »zahvaljujući njemu danas imamo hrvatsku državu«. Slične su misli don Luku Prcelu spopadale i za vrijeme misnoga slavlja, gdje je iznosio i ovakve vjerske pouke: »Hrvati su dugo živjeli u neznanju i dugo morali čekati na priznanje Hrvatske. Srećom je bilo ljudi, kao što su Poglavnik Ante Pavelić i predsjednik Franjo Tuđman, koji su se i dalje borili.«
Ove je godine misa zadušnica za ustaškoga poglavnika održana u crkvi Svetoga Josipa na Mertojaku, a predvodio ju je don Vjenceslav Kujundžić. I on je, slijedeći poetiku Prcelinih propovijedi, pronašao poveznicu između šefa zločinačke Endehazije i pokojnoga predsjednika Republike Hrvatske, zavapivši s oltara: »Kako je počelo, doći će dan kada nećemo moći spomenuti ni Franju Tuđmana.« Tek toliko da se ne zagubi običaj stavljanja Tuđmana i Pavelića u isti kontekst, običaj što ga njeguju Crkva u Hrvata i štampa u Srba.
Na splitskoj se misi okupilo dvjestotinjak štovatelja i sljedbenika ustaškoga zločinca, a najbrojniji su – bilježe novinari – bili članovi HČSP-a. Među njima je najraspoloženiji za razgovor bio pukovnik Hrvatske vojske Marko Skejo koji je novinarima objašnjavao da Jasenovac nije bio logor nego »bolnica u kojoj je šest tisuća ljudi umrlo od tifusa i drugih bolesti, a 700 ih je strijeljano«, te za dom spremno dodao kako su »to sve bili ljudi koji su radili protiv hrvatske države«.
Na crnoj misi u slavu Ante Pavelića nisu primijećeni agnostici iz državnog vrha. Ali nije primijećeno ni da su protiv nje zucnuli iti riječ. Oni su, znate već, cool. Priča o NDH im je out. KBC Jasenovac također. PDV je in.
http://www.novilist.hr/Komentari/Kolumne/Trafika-Predraga-Lucica/Misa-bezdusnica

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s