Inkvizicijska vremena i vukovi u pastirskim redovima

Kardinalna snaga „katedrale od kamena“

Najnoviji istup kardinala Bozanića vezan je za „cilj neprijatelja koji nedvojbeno želi narušiti jedinstvo pastira, poljuljati povjerenje i slogu vjernika i zajedništvo naroda“. Kardinal dodaje kako „pojedini crkveni službenici svojim necrkvenim postupcima „ranjavaju“ Crkvu.“

Na stranu o kome ili o čemu je riječ. Indikativno je da postoji vjekovni neprijatelj Crkve koji sije strah u redovima svećenstva. Iako je, po učenju same Katoličke institucije, Crkva kao takva sazdana na stijeni, nazvanoj Petrovom,  svejedno je svećenstvo ranjivo u pogledu propusnosti na strah od jedinstva, povjerenja, sloge i zajedništva vjernika.

Svećenstvo bi po prirodi stvari trebalo biti snažan bedem ljubavi a ne straha, snažna duhovna građevina ljudskih prava. Ali, kako vidimo, strah se približava i razara same temelje pravednosti, prava. Kako je to moguće?

Vrlo jednostavno. Sam Bozanić daje odgovor. Pojedini crkveni službenici, zaboravljajući i napuštajući svoj pravi poziv, posežu za sredstvima koja nisu crkvena. Kardinal poziva na „ jedinstvo i zajedništvo te odbacivanje sebičnosti i oholosti.“

Jasno je  Bozanić poziva i proziva – pastire. Oni se ponajprije trebaju priupitati zašto su sebični i oholi, zašto siju strah, zašto je povjerenje u njih poljuljano, gdje je korijen „necrkvenih postupaka“?

Jer, riječ je o svećenstvu, a ne o vjernicima laicima.

Kao zaključak, apostrofirat ćemo poučak koji se odnosi na poštivanje i provođenje  ljudskih prava, a iz usta samog kardinala s „katedrale od kamena“ kao njegove Petrove stijene:

„Nažalost, kadgod su crkveni ljudi posegnuli za primamljivim ponudama političke moći i medijske popularnosti, pretvorili su mirisne i rodne voćnjake u pustinju. Hrvatska  nas povijest uči da je sve čime se unosilo nejedinstvo među vjernike i narod, „urodilo tragedijom“.

Stoga je „Prvi cilj neprijatelja nedvojbeno narušiti jedinstvo pastira, poljuljati povjerenje i slogu vjernika i zajedništvo naroda“.

Tipična narodna: zavadi pa vladaj. Po Bozaniću, Barišiću i Petrovoj stijeni te učenju same Crkve katoličke u Hrvata. A i šire. U kontekstu tu je i sv. Ivan Trogirski, koji je kao biskup službovao od 1064. do 1111. godine, te živio u „zahtjevno vrijeme za Crkvu i hrvatsku državu“, u vremenu tako potrebne obnove, kada su prijetile svađe, podjele i nesloge, pokušaji da se u Crkvu uvuče „logika svjetovnog vladanja i da se nju udalji od njene naravi i poslanja“.

„U raznim se napetostima, često izazvanim nehrvatskim političkim težnjama, biskup Ivan (Trogirski) zalagao za mir i posredovanje u pomirenju među zavađenima, čuvajući osobito ljudske živote i zalažući se za pravednost“.

Pitanje je, tko to zavadi Hrvate? Moguće, ponajprije učenje same Katoličke crkve. Stoga, osvježimo Crkvu mučeništvom (kazuje Bozanić) kako bi joj samilosno država mogla udijeliti nekretnine za osvježenje. Jer, “Ponekad smo skloni sebično promatrati samo svoje poteškoće; zaboraviti da je Crkva tijekom svoje povijesti sačuvala iskustva od kojih trebamo učiti“ (kako stjecati zlato, bogatstvo, nekretnine, novac, itd (op.a.).

Sv. Ivan Trogirski nas uči kako treba  jačati crkveni identitet u opisanim radnjama, oživljavati unutarnju obnovu, osluškivati poticaje „Duha Svetoga“ po učenju Crkve na osvježenje u stjecanju toliko potrebnih materijalnih dobara.

Svjesni smo prijetnji i agresivnosti prema Crkvi. Ne treba nas to plašiti, jer znamo da kršćansko mučeništvo vraća svježinu Crkvi, a ono čega se trebamo najviše čuvati, ravnodušnosti i relativizacije vrijednosti nekretnina koje se imaju vratiti pod okrilje vlasništva Crkve. Potpora pape Benedikta XVI nije ovdje bez značaja jer je on pozvao na odupiranje „sekulariziranom mentalitetu“ koji je očito smetnja ljudskim pravima i stjecanju bogatstva njegove Crkve.

Nisu li ljudska prava i zdrav razum iznad sve ove magle u kojoj se snalaze samo oni koji od takvog stanja jedini imaju koristi.

_________________________________________________________

14.11.2011. / 14:52

Autor: Hina , Nacional.hr

I Bozanić udario po Grubišiću

Unutarnje krvarenje

„Prvi cilj neprijatelja nedvojbeno je narušiti jedinstvo pastira, poljuljati povjerenje i slogu vjernika i zajedništvo naroda“, rekao je Bozanić, koji veli kako pojedini crkveni službenici svojim necrkvenim postupcima „ranjavaju“ Crkvu

Nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić, predvodeći danas misno slavlje u Trogiru u sklopu proslave 900. obljetnice smrti svetog Ivana Trogirskog, upozorio je kako pojedini crkveni službenici svojim necrkvenim postupcima „ranjavaju“ Crkvu, te je pozvao da se u prevladavanju nesuglasja učimo od sv. Ivana Trogirskog.

„Za Crkvu je veoma bolno iskusiti kako pojedini crkveni službenici, zaboravljajući i napuštajući svoj pravi poziv, posežu za sredstvima koja nisu crkvena, navodno tražeći opće dobro“, istaknuo je kardinal Bozanić u propovijedi u trogirskoj katedrali. Zato je pozvao na jedinstvo i zajedništvo te odbacivanje sebičnosti i oholosti.

Pustinjski blues

Premda Bozanić ne imenuje ove odmetnute pastire, poprilično je jasno kako misli prvenstveno na najagilnijeg kritičara Kaptola, don. Ivana Grubišića, kojeg je prije nekoliko dana u svom priopćenju prozvao i nadbiskup metropolit splitsko-makarski Marin Barišić, kazavši da je njegov politički angažman protivan crkvenim običajima.

„Nažalost, kadgod su crkveni ljudi posegnuli za primamljivim ponudama političke moći i medijske popularnosti, pretvorili su mirisne i rodne voćnjake u pustinju“, naglasio je pak kardinal Bozanić.

Vuk u pastirskim redovima

Također je istaknu kako nas hrvatska povijest uči da je sve čime se unosilo nejedinstvo među vjernike i narod, „urodilo tragedijom“.

„Prvi cilj neprijatelja nedvojbeno je narušiti jedinstvo pastira, poljuljati povjerenje i slogu vjernika i zajedništvo naroda“, rekao je Bozanić.

Patriotski primjer iz inkvizicijskih vremena

U tom je kontekstu podsjetio kako je i sv. Ivan Trogirski, koji je kao biskup službovao od 1064. do 1111. godine, također živio u „zahtjevno vrijeme za Crkvu i hrvatsku državu“, vrijeme tako potrebne obnove, kada su prijetile svađe, podjele i nesloge, pokušaji da se u Crkvu uvuče „logika svjetovnog vladanja i da se nju udalji od njene naravi i poslanja“.

„U raznim se napetostima, često izazvanim nehrvatskim političkim težnjama, biskup Ivan (Trogirski) zalagao za mir i posredovanje u pomirenju među zavađenima, čuvajući osobito ljudske živote i zalažući se za pravednost“, kazao je kardinal Bozanić.

Osvježimo Crkvu mučeništvom!

Istaknuo je kako se i u današnjim okolnostima mogu prepoznati slični izazovi pred kojima se našao i sv. Ivan (Trogirski).

“Ponekad smo skloni sebično promatrati samo svoje poteškoće; zaboraviti da je Crkva tijekom svoje povijesti sačuvala iskustva od kojih trebamo učiti“, rekao je Bozanić. Sv. Ivan Trogirski nas uči kako treba jačati crkveni identitet, oživljavati unutarnju obnovu, osluškivati poticaje Duha Svetoga, dodao je.

„Svjesni smo prijetnji i agresivnosti prema Crkvi. Ne treba nas to plašiti, jer znamo da kršćansko mučeništvo vraća svježinu Crkvi“, rekao je kardinal Bozanić istaknuvši kako je ono čega se trebamo najviše čuvati, ravnodušnost i relativizacije vrijednosti.

Tako je govorio Papa

U svojoj propovijedi podsjetio je i na riječi pape Benedikta XVI. prigodom nedavnoj posjeta Hrvatskoj, kada je pozvao na odupiranje „sekulariziriranom mentalitetu“, i zauzimanje za „kršćansku obitelj“.

Kardinal Bozanić je također rekao kako je u ljepoti i skladu trogirskih ulica i građevina, kao i umjetničkih dijela na poseban način vidljiv „pečat kršćanske kulture“ u Trogiru.

http://www.nacional.hr/clanak/119734/bozanic-pojedini-crkveni-sluzbenici-ranjavaju-crkvu

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s