Katolici se međusobno prozivaju na “katolički” način

Novi List

Trafika Predraga Lucića

Kreten, bijednik, katolik

Foto CROPIX

Autor: Predrag Lucić
Objavljeno: 12. studenog 2011. u 5:40

Budi volja njihova. Do prekjučer su jedni druge nazivali kretenima i bijednicima, lopovima i pljačkašima, ratnim profiterima i primitivcima, idiotima i bolesnicima. A od danas će se uzajamno nazivati katolicima.

Pa kad Željko Kerum pukne, kao što već umije puknuti, više neće o Dujomiru Marasoviću govoriti: »Ne mogu više trpit tog kretena!«, nego – »Ne mogu više trpit tog katolika!« A predsjednik splitskoga HDZ-a više neće puknutoga gradonačelnika slati na liječenje, nego na svetu misu, ako treba i na tri, kao što već pravi katolik šalje svoga brata u Kosorici, pardon, u Kristu. Onda će Kerum svome koalicijskom pajdašu odbrusiti: »Aj ti na pet, pa navrati opet!« Pa onda Marasović Kerumu: »Aj ti na sto, di ti je i misto!« I samo Bog sveti zna hoće li se to zaustaviti na Kerumovom: »Aj ti na milijun šesto pedeset i osam tisuća devetsto osamdeset i tri, jebali te fratri!« ili će to katoličko slanje potrajati dok bude svijeta i vijeka.

Ali neka traje koliko im drago. Jer dobro da je uopće počelo. Dobro je da su vodeći splitski HDZ-ovci svojim pojavljivanjem na presici pokazali da nisu od muke propali u zemlju, nakon što se obraz njihove stranačke šefice rastapao od milja pod Kerumovim usnama s kojih su Marasoviću i kompaniji dosada stizale samo prijesne uvrede: »Kreteni! Bijednici! Pljačkaši! Idioti!…« I dobro je da su tri splitska znaseta na novinarsko citiranje tih kerumotvorina uglas odgovorila: »Mi smo katolici i opraštamo.« A najbolje od svega je što su se ti uzajamno prozivani kreteni i bijednici, lopovi i pljačkaši, ratni profiteri i primitivci, idioti i bolesnici – a koji za sebe sada tvrde da su jednom riječju katolici – proglasili alijansom protiv Kukuriku koalicija koja je, kažu, »koalicija mržnje po temelju, sadržaju i određenju« i koja »mrzi Crkvu, Boga i svakoga tko stavi ruku na srce dok svira hrvatska himna«.

Dat će Bog, pa će ta katolička alijansa, kao i to oduhovljenje politike, razveseliti nadbiskupa splitsko-makarskog Marina Barišića, pod čijim su pastirskim štapom uzgojeni takvi katolici. Dat će Bog, pa će iz nadbiskupove brižne glave izvjetriti mračne misli kojima je obuzet i koje je bio primoran podijeliti s pastvom u svojoj jučerašnjoj poslanici.

Znate već koliko msgr. Barišića tišti to što se neki svećenici oglušuju o propisane norme da »svetu službu i crkvene prostore ni u kom slučaju ne koriste u političke svrhe« i što ne štuju trud Svete Matere Crkve da »njezini službenici u društvu izgrađuju mir i sklad, te da se klone svakog političkog djelovanja koje bi dovodilo do razdora među ljudima i do pogrešnog shvaćanja crkvenog poslanja i svećenikova dostojanstva«. Znate, naravno, da nadbiskup pritom ne misli na HDZ-ovsku pjevanu misu koju je pater Božidar Kalmeta nedavno održao u šibenskoj crkvi sv. Ante. Znate da ne misli ni na vlč. Alojzija Petrovića koji je s oltara crkve u Gotalovu kraj Koprivnice vjernicima poručio da na izborima glasaju za »one koji nisu crveni, nevjernici, bezbošci i agnostici«.

Ma znate, naravno da znate, da msgr. Barišić svojom poslanicom proziva don Ivana Grubišića, čiji Savez za građansku i etičku Hrvatsku očigledno narušava taj mir i sklad u kojemu se udruženi kreteni i bijednici, lopovi i pljačkaši, ratni profiteri i primitivci, idioti i bolesnici predstavljaju kao najveći katolici. Taj mir i sklad u kojem Kerum kliče: »Di si, Duje, katoliče?!«

Jedna misao o “Katolici se međusobno prozivaju na “katolički” način

1. Pogledajmo povijest….
    U pokrajini Komagenu,Eufrat,postojala je proročica koja je velikom Rimskom
    caru izrekla, da će mu mač donjeti veliku slavu ali da zbog toga neće biti sretan.

Sviđa mi se