Nužnost promjene stava hrvatskog društva spram Katoličke crkve

T portal

DON IVAN PREDSTAVIO LISTU

Ukinimo političke privilegije, mijenjajmo ugovore s Vatikanom!

 

Don Ivan Grubišić

Datum objave:
04.11.2011 12:13

Autor: Andreja Žapčić

Korjenite promjene za vraćanje obraza Hrvatskoj uz osnovni cilj ‘čovjek nadasve’, glavni je cilj don Ivana Grubišića i njegove neovisne liste Liste moralnih ljudi, a čije su osnovne naznake danas po prvi put javno predstavljene u Novinarskom domu u Zagrebu

Ukidanje svih političkih privilegija, porezne olakšice za novo zapošljavanje i za reinvestiranje dobiti, reindustrijalizacija uz značajnu ulogu države, zakonski zabranjena rasprodaja prirodnih i drugih resursa, uz etiku i  moral utkan u političko djelovanje te kontrolu odgovornosti javnih i državnih službenika na svim razinama, kao i decentralizacija te novi administrativni i regionalni ustroj Hrvatske – osnovne su to točke programa don Ivana Grubišića koji predvodi Neovisnu listu s kojom kani izaći u 10 izbornih jednica. U 11., kaže, neće jer su Hrvati u BiH, kojima treba pomoći, ipak konstitutivan narod, a ne dijaspora.

Detalji i razrada samoga programa liste don Grubišića, kao i ljudi koji će se na listama nalaziti, bit će poznati i javno obznanjeni idući tjedan, najavio je direktor kampanje Drago Pilsel, koji je za vrijeme njezinog trajanja, ističe, zamrznuo svoj novinarski status. Sama kampanja bit će skromna, naime, namjeravaju potrošiti 200.000 kuna, a financiraju se malim prilozima od 10 kuna nadalje.

Ne trebaju im, ističu, vreće s novcem, niti crne torbe i milijuni, nego ljudi koji vjeruju da su moguće demokratske smjene i korjenite promjene u ovoj zemlji uspavanih političara. I poziv na buđenje započet je simboličnim nizom fotografija na kojima su ‘uhvaćeni’ aktualna premijerka i njezini ministri zatvorenih očiju.

Za promjene je potrebno otvoriti oči, a to mogu jedino moralni i pošteni ljudi jer, kao što je rekao Einstein: oni koji su nas doveli u ovakvu krizu, ne mogu nas iz nje izvesti, podsjetio je don Grubišić. Naglasivši nekoliko stvari, istaknuo je da su potrebne duboke promjene u Saboru, gdje broj zastupničkih mjesta sa sadašnjih 151 treba smanjiti na 75, a u saborskim odborima trebaju sjediti pošteni, moralni i stručni ljudi te, primjerice, svakako treba osnovati poseban novi saborski odbor za financije nad kojim nijedna stranka neće imati prevlast, a postojat će nad njim i nadzorni mehanizam te se bez tog odbora više neće moći zadužiti.

Također, istaknuo je don Grubišić, ‘treba ukinuti sve političke privilegije jer ovako netko uživa boga svoga, a drugi su osuđeni na kontejnere za smeće. Hrvatska je danas podjeljenija nego za vrijeme rata, a za to su krivi oni koji se u Saboru svađaju oko ustaša i partizana, crvenih i crnih, a ne vode računa o građanima i njihovim problemima’, upozorio je don Grubišić. I dodao da ‘živimo u plimi religioznosti, a oseki duhovnosti, počevši od crkvenih i svjetovnih vladara’.

‘Upravo radi dobra crkve, a ne protiv nje’, kaže don Grubišić, zalaže se i ‘za reviziju ugovora s vjerskim zajednicama jer crkvu taj uteg čini neuvjerljivom i potrošenom, a i sama se promjena spominje u samim ugovorima’. Kakva je reakcija na ovakve istupe, po kojima je don Ivan i od ranije poznat, dok još i nije bio umirovljeni svećenik, dosad se nije iz te ustanove pretjerano čulo, no nekako je blago rečeno neobično da don Ivan, kako reče, već tri mjeseca nije dobio mirovinu.

U očekivanju skorašnjeg detaljnijeg uvida u program, građanima je don Grubišić poručio da se zalaže i za pet povijesnih statističkih regija, a njih simbolizira i pet ruku na plakatu don Ivana. Četiri su ruke nejednakih sivih nijansi koje simboliziraju sivu sadašnjost koja nije svima jednako siva, no tu je i peta žuta ruka koja ipak predstavlja nadu i optimizam, objasnio je don Ivan.

Građani su ti koji su važni i koji ne trebaju glasati, nego trebaju birati i biti odgovorni za svoj odabir, a ne odabrati ponavljače i ‘zna se’, poručio je don Grubišić, uvjeren da će, a što pokazuju i ankete, podsjetio je, ući u Sabor i krenuti u korjenite i dubinske promjene za vraćanje obraza Hrvatskoj. Upitan hoće li tamo i u postojećoj političkoj areni naći sugovornika za dijalog, don Ivan je kazao da njegova lista nije stranka i ne zanimaju ih koalicije, nego stvarna mogućnost promjena i smjena, ali na demokratski način te da on nije revolucionar i da mu je, kao i uvijek osnovni cilj čovjek nadasve.

http://izbori2011.tportal.hr/sve-vijesti/157737/Ukinimo-politicke-privilegije-mijenjajmo-ugovore-s-Vatikanom.html

 

Jedna misao o “Nužnost promjene stava hrvatskog društva spram Katoličke crkve

  1. Naprosto nevjerojatno zvuči da će svećenik u mirovini tražiti reviziju Vatikanskog ugovora sa RH umjesto bezbroj stranaka u Saboru kojima bi to trebao biti osnovni posao.samo zbog toga don Ivan Grubišić automatski zaslužuje ulazak u Sabor jer crkva nema nikakvu konkurenciju u Vladi i Saboru.u nekim pogledima ovdje nismo odmakli ni korak od srednjeg vijeka.

    Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s