Crkva se okreće kako vjetar puše – sve isključivo zbog vlastitih interesa

T portal

CRVENILO NA KAPTOLU

Hoće li Crkva otpiliti Kosor i stati uz Milanovića?

Datum objave:
04.10.2011 08:00

Autor: Marina Barukčić

Hoće li Crkva nakon svih korupcijskih afera i ovu predizbornu kampanju držati leđa HDZ-u? Na to pitanje nije lako odgovoriti, ali analitičari smatraju da je Crkva već odavno trebala osuditi neke HDZ-ove postupke i raditi na razbijanju predrasuda prema SDP-u

Sudeći prema intervjuu teologa Adalberta Rebića kojeg je dao Jutarnjem listu, Crkva bi mogla prvi put okrenuti leđa HDZ-u i prikloniti se lijevoj opciji, odnosno SDP-u i Kukuriku koaliciji. Rebić je stoga i savjetovao SDP da bi u stranci trebali imati osobu koja je glasnogovornik katoličkih vrijednosti.

Posljednji veleposlanik SFRJ u Vatikanu i hrvatski diplomat Ivica Maštruko upozorava da Rebićev stav ne odražava i mišljenje Crkvene hijerarhije: ‘Biskupi ipak razmišljaju na drugačiji način u javnim istupima što je očito iz poruka koje šalju biskupi Bogović i Jezerinac. Ne vjerujem da će se dogoditi bitne promjene u stavu Katoličke crkve.’

Maštruko očekuje da će biskupi, kao i do sada, slati poruke svećenicima da se ne opredjeljuju i ne miješaju u predizborni proces, ali također očekuje da će se svećenici na te naputke oglušiti.

‘Dakle, ništa novo pod kapom nebeskom. Pojedinci će uvijek biti jasni – neki će se okrenuti desnici, neki za neku drugu opciju, ali Crkva na razini biskupa neće iznositi svoj stav’, rekao je Maštruko i dodao kako je zanimljivo da su neka crkvena stajališta o socijalnim pitanjima oduvijek bila puno bliža ljevici nego desnici.

Ako je Rebićeva pozicija odraz promjene razmišljanja u vrhu Crkve, sociolog Zoran Malenica bi tu promjenu pozdravio. ‘Ipak se radi o drugoj po veličini političkoj stranci koju se ne može tako lako marginalizirati. Htio bih čuti od biskupa da se njihovo mišljenje zaista mijenja, a mislim da će ih okolnosti na to i natjerati. Mogli su puno naučiti iz Josipovićeve kampanje nakon koje se vidjelo da je polovica njegovih glasača bilo katoličke vjeroispovijesti.’

‘Ipak, kada čujete kako govori biskup Jezerinac onda se čini da nema nikakvih promjena u Crkvi, i to bi bilo vrlo loše’, rekao je Malenica koji smatra da je Crkva trebala odavno osuditi neka djela HDZ-a i tražiti od njih da siđu s vlasti. ‘Trebali su ih pozvati na zapovijed – ne ukradi, ali to bi se dogodilo da je Crkva objektivna. Sada im ne bi smjeli dati podršku.’

Š to se SDP-a tiče, Malenica smatra da su već nešto učinili u svom približavanju Katolicima a to posebno dokazuje činjenica da se iz Kukuriku tabora do sada nije čula niti jedna antikatolička poruka. Malenica smatra da Crkva ne bi smjela podržavati nazivanje SDP-ovaca crvenim vragovima, nego da bi trebala raditi na razbijanju predrasuda da u SDP ulaze samo ateisti.

Podsjetimo, šef SDP-a Zoran Milanović za tportal je rekao da Kukuriku koalicija nema namjeru mijenjati ugovor sa Svetom stolicom jer smatra da je on dio hrvatske katoličke tradicije, premda je mogao biti povoljniji. To je značajan zaokret i njegove politike jer je prije četiri godine govorio o ukidanju obaveznog vjeronauka u školama.

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/151959/Hoce-li-Crkva-otpiliti-Kosor-i-stati-uz-Milanovica.html

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s