Udruga David upozorava na očigledno kršenje ljudskih prava u RH

Danas.net.hr

Zbogom  pameti

27.09.2011.

Pranje mozgova u brodskoj srednjoj školi

Nakon što se jedna nastavnica požalila da su profesori u Slavonskom Brodu prisiljeni slušati predavanja svećenika u sklopu Nastavničkog vijeća, doznaje se da će na istoj sjednici gostovati i američka spisateljica koja promovira svoje preobraćenje u Međugorju.

Diskriminacija u školama

‘Profesori u Hrvatskoj su prisiljeni slušati svećenike’

Kao što smo u ponedjeljak pisali, profesorica Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu požalila se udruzi za zaštitu ljudskih prava David da su nastavnici u toj školi prisiljeni pod krinkom Nastavničkog vijeća slušati predavanja svećenika za mlade Damira Stojića.

U međuvremenu se preko Informativne katoličke agencije doznaje da će na istom Nastavničkom vijeću gostovati i američka spisateljica Moira Noonan, koja putuje po svijetu i promovira svoje preobraćenje u Međugorju, za što lokalni svećenici tvrde da je samo izlika kako bi se od ljudi uzimao novac. Ona će, naime, predstaviti svoju knjigu Izbavljena iz tame, koju je nedavno izdala Teovizija.

Cjelodnevni program

U programu Nastavničkog vijeća tako je najavljeno da će program početi 27. rujna u 12 sati, te će trajati sve do 17,45 sati.

Podsjetimo, pedagoginja iz spomenute škole Snježana Birtić u ponedjeljak nam je poručila kako u njihovoj školi nema diskriminacije, te da profesori nisu dužni sudjelovati na predavanju svećenika ukoliko to ne žele.

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/09/27/0101006.html

_______________________________________________________

Diskriminacija u školama

26.09.2011.

‘Profesori u Hrvatskoj su prisiljeni slušati svećenike’

Jedna profesorica iz Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu požalila se da su nastavnici u toj školi prisiljeni slušati predavanje svećenika jer se održava u sklopu Nastavničkog vijeća, te je ujedno zatražila pomoć od udruge za zaštitu ljudskih prava.

Udruga za zaštitu ljudskih prava ‘David’ primila je pismo jedne profesorice iz srednje Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu, u kojem ih traži pomoć, jer su profesori prisiljeni slušati predavanje svećenika. Naime, spomenuto predavanje svećenika održava se u sklopu sjednice Nastavničkog vijeća na kojem profesori obavezno moraju sudjelovati. Pismo prenosimo u cijelosti:

Biskupi tvrde:Učenike se tjera da idu na etiku umjesto vjeronauka!

”Poštovani,

zaposlenica sam Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu. Ravnatelj škole, Luka Mladinović, prof. el., izvijestio je službenom obaviješću zaposlenike o predavanju don Damira Stojića koje će se održati 27. 9. 2011. godine, a na koje će dolazak biti obavezan za sve zaposlenike jer će se predavanje tretirati kao sjednica Nastavničkog vijeća.

Osjećam se povrijeđenom ovom odredbom jer niti smo svi u kolektivu vjernici, niti smo svi kršćani. Zaposlila sam se na temelju stručnosti, a ne vjeroispovijesti. Ako jedno nastavničko vijeće vodi svećenik, to je uvreda za sve nastavnike. Žalosno je da jedna obrazovna ustanova nije u stanju omogućiti svojim zaposlenicima stručno usavršavanje iz područja pedagogije ili pak metodike određenih struka, nego umjesto toga nameće vjerski sadržaj. Što poduzeti i kako se postaviti? Možete li vi kao udruga upozoriti ravnatelja na kršenje ljudskih prava?

Ovaj mi problem zadaje glavobolju i nesanicu. Uznemirena sam.

Hvala najljepša!”, stoji u pismu profesorice.

Nikada nije bilo diskriminacije, predavanje nije obavezno

Iz udruge David su na njezino pismo ubrzo reagirali i o svemu su obavijestili Ministarstvo obrazovanja, te se trenutno provjerava cijeli slučaj. Ravnatelj spomenute srednje škole trenutno se nalazi u Njemačkoj, te tako nije dostupan za komentar na cijeli slučaj.

Ipak, telefonski smo razgovarali sa školskom pedagoginjom Snježanom Birtić, koja nam je poručila da nema niti govora o diskriminaciji.

”Riječ je o radionici na temu ‘Mladi pred izazovom relativizma i odgoj savjesti’. Svi nastavnici su pozvani da se priključe toj radionici, no ona nije obavezna i tko ne želi doći -ne mora. Spomenuti svećenik je ujedno predavač na fakultetu i on će samo nastavnicima, koji to žele, reći nekoliko smjernica u odgoju mladih”, objasnila nam je pedagoginja Birtić.

Dodaje kako je njihova srednja škola inače poznata po promicanju tolerancije, te da nikada nije bilo diskriminacije.

Podsjetimo, nedavno se Hrvatska biskupska konferencija požalila da sve manje učenika pohađa vjeronauk u školama. Biskupi su tada poručili da ih zabrinjava pojava u nekim školama gdje se, ustvrdili su, zbog manjka polaznika nastave etike učenici koji pohađaju nastavu vjeronauka navodno prisiljavaju da prijeđu na etiku.

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/09/26/0781006.html

 

2 misli o “Udruga David upozorava na očigledno kršenje ljudskih prava u RH

  1. Srdačan pozdrav! U Bibliji stoji da je radost gospodnja naša snaga i strah Božji je početak mudrosti. Nadalje, isto tako stoji da se svako stablo pozna po svojim plodovima koje rodi… jajo izgleda osoba koja je radosna? kako se ponaša osoba koja želi učiniti nešto loše ali ju je strah od posljedica učinjenog? koliko se SVETIH i BLAŽENIH ljudi ponaša na takav način? po kakvim plodovima se oni mogu prepoznati? Ne bi li trebali oni (svečenici, biskupi, imami, prote…) biti uzori po radosti koja izbija iz njih? Riječ “grijeh” koja se spominje u Bibliji izvorno znači, u prijevodu s grčkog, PROMAŠITI CILJ! Sad, što je za koga cilj, jer ipak, svako drvo se prepoznaje…

    Sviđa mi se

  2. Srdačan pozdrav! U Bibliji stoji da je radost gospodnja naša snaga i strah Božji je početak mudrosti. Nadalje, isto tako stoji da se svako stablo pozna po svojim plodovima koje rodi… kako izgleda osoba koja je radosna? kako se ponaša osoba koja želi učiniti nešto loše ali ju je strah od posljedica učinjenog? koliko se SVETIH i BLAŽENIH ljudi ponaša na takav način? po kakvim plodovima se oni mogu prepoznati? Ne bi li trebali oni (svečenici, biskupi, imami, prote…) biti uzori po radosti koja izbija iz njih? Riječ “grijeh” koja se spominje u Bibliji izvorno znači, u prijevodu s grčkog, PROMAŠITI CILJ! Sad, što je za koga cilj, jer ipak, svako drvo se prepoznaje…

    Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s