Katolički vrh ugrožava sam sebe inkvizicijskim totalitarizmom

Komisija Iustitia et Pax pozvala je danas državne institucije da zaštite dostojanstvo katolika.  U pozivu, između ostalog stoji da se „Katolici u Hrvatskoj  ne boje nikakve argumentirane javne rasprave ili kritike, ali nikako ne mogu prihvatiti da se prešutno prihvaća njihovo omalovažavanje bez reagiranja nadležnih institucija.“

Iustitia et Pax zaziva pomoć države jer očito ne može SAMA snagom istine i učenja na kojeg se poziva otvoriti istinski dijalog prije svega sama sa sobom, pa onda (po njenom mišljenju)  s vječnim neprijateljima (pogotovo komunistima koji vrebaju uvijek i koji su očito jači od njezinog učenja). S kojim pravom? Nije li Republika Hrvatska sekularna država? Što Republika Hrvatska ima s crkvenim učenjem?

Istina (koju sami biskupi i IUSTITIA ne prepoznaju) jest sljedeća: na čije se ime Crkva poziva kada govori o učenju kojeg se sama ne pridržava? Tko je dao Crkvi pravo da se poziva na Isusovo ime? Obzirom se katolici ne boje nikakve argumentirane javne rasprave neka odgovore na ovo pitanje te bez filozofskih rasprava argumentiraju odgovor i potkrijepe ga valjanim dokazima.

Kako je Komisija zabrinuta zbog navodnog nasilja prema katolicima, neka ponajprije ista da odgovor i na sljedeće pitanje: da li je krštenje (alias egzorcizam) čin nasilja nad slobodnom voljom građana te tko ima pravo postupati mimo Ustava RH (zločini nikada ne zastarijevaju – vjerojatno je to jasno svima – bez obzira na pravni sustav)?  Možda  pravo kršenja Ustava ima isključivo Iustitia Et Pax, ili?

Tko ima pravo na seksualno napastvovanje djece? Možda Iustitie et Pax svih zemalja u kojima su katolici ugroženi? Tko ima pravo uzeti mač u svoje ruke (inkvizicija) i vršiti nasilje nad slobodnom voljom drugoga?

Naposljetku, Iustitia et pax sama iskazuje netrpeljivost prema katolicima pa bi doista državni organi trebali procesuirati kriminalnu djelatnost Katoličke crkve: niti jedan katolik se ne može ispisati iz knjige krštenih bez obzira na čin slobodne volje i jamstvo Ustava RH, a Iustitia et pax na račun 90 posto katolika grabi novac poreznih obveznika i time čini kazneno djelo. Da stvar bude bolja čak niti ne ispunjava obvezu davanja izvješća o namjenskom korištenju sredstava državnoj reviziji. Kakvi su to katolici koji od države traže zaštitu a sami eklatantno krše zakon? Crkvena vrhuška očiti je primjer ostalim katolicima da treba kršiti zakon – nekažnjeno se može raditi jedno a pričati drugo. Nije li to krajnje licemjerje i crkveni totalitarizam? Netrpeljivost prema onima koji su prozrijeli ponašanje čelništva Katoličke crkve baštinjena je iz vremena inkvizicijskog totalitarizma i nikada nije u potpunosti nestala, a u posljednje se vrijeme intenzivirala, posebice neposredno prije i nakon posjeta Svetog Oca Republici Hrvatskoj i hrvatskim katolicima.

Pozivamo državne institucije da reagiraju i zaustave očito kršenje Ustava.

_____________________________________________________

Glas Koncila

Komisija HBK »Iustitia et pax« upozorava na učestalo iskazivanje netrpeljivosti prema katolicima

Komisija HBK “Iustitia et pax” objavila je izjavu u kojoj izražava zabrinutost zbog iskazivanja netrpeljivosti prema katolicima u Republici Hrvatskoj te poziva državne institucije da zaštite dostojanstvo katolika.

Izjavu, koju je potpisao predsjednik Komisije sisački biskup dr. Vlado Košić, prenosimo u cijelosti: “Komisija izražava zabrinutost zbog sve učestalijeg i otvorenijeg iskazivanja netrpeljivosti i nasilja prema katolicima u Hrvatskoj. Netrpeljivost prema katolicima i njihovim vjerskim uvjerenjima baštinjena je iz vremena komunističkog totalitarizma i nikada nije u potpunosti nestala, a u posljednje se vrijeme intenzivirala, posebice neposredno prije i nakon posjeta Svetog Oca Republici Hrvatskoj i hrvatskim katolicima.

Sa žaljenjem konstatiramo da državna tijela nisu adekvatno, po službenoj dužnosti, reagirala na otvorene izričaje netrpeljivosti prema katolicima na onaj isti način kako su reagirali kada se radilo o pravima drugih ugroženih zajednica i pojedinaca. Držimo da treba prekinuti s praksom prozivanja i omalovažavanja katolika zbog njihove vjerske pripadnosti, njihova načina života, njihovih vjerskih uvjerenja i učenja, koja se bez ikakvih argumenta proglašavaju nazadnima. Stoga pozivamo državne institucije da ne budu pristrane i da budno paze na dostojanstvo i pravo katolika na življenje svoje vjere i izricanje svojih vjerskih uvjerenja što im jamče hrvatski zakoni.

Katolici u Hrvatskoj se ne boje nikakve argumentirane javne rasprave ili kritike, ali nikako ne mogu prihvatiti da se prešutno prihvaća njihovo omalovažavanje bez reagiranja nadležnih institucija.

Komisija poziva sve Hrvate i Hrvatice da hrabro u javnosti iznose svoje stavove o raznim temama, da ih znaju argumentirati i dobro uobličiti. Javna rasprava i izmjena argumenata s katoličkog stajališta apsolutno isključuje narušavanje dostojanstva čovjeka, napose svako nasilje koje nedvosmisleno osuđujemo.

U ovoj Izjavi namjerno nismo koristili izričaj ‘govor mržnje’ jer ovu sintagmu držimo besadržajnim jezičnim neologizmom kojim određene skupine opravdavaju vlastite napade na one s kojima ne dijele isto mišljenje.” (ika / gk)

28.6.2011.

http://www.glas-koncila.hr/portal.html?catID=2&conID=22192&act=view

 

 

3 misli o “Katolički vrh ugrožava sam sebe inkvizicijskim totalitarizmom

 1. Bilo je to krajem prosinca 1991., ili malo točnije, dan-dva pred Badnjak. Agresor se pokušava probiti prema Šibeniku preko Velike Glave. U šibenskoj bolnici ranjenici leže na nosilima u hodnicima. Preko Radio Šibenika nekoliko dana za redom idu apeli da se dođe dati krv za ranjenike. S druge pak strane, za Ponoćku se iznose zvučnici iz katedrale sv. Jakova jer ne mogu svi ući u katedralu. I na kraju, 26. 12. je nakon svih apela došlo petero ljudi dati krv. Ja nisam mogao doći jer nije istekao onaj minimum od 3 mjeseca između dva davanja. Treba dodati da su sva petorica ionako dobrovoljni davaoci. Zar među tim tisućama ljudi nije bilo niti jednog zdravog za dati krv za nekoga tko je dobio metak da bi se on mogao za Badnjak prežderavati?
  Ja od onda ne idem u crkvu. Ne mogu podnijeti to licemjerje. Ne želim biti u blizini takvih dvoličnih ljudi.

  Sviđa mi se

 2. Opća deklaracija o pravima čovjeka (UN, 1948.):

  Članak 12.
  Nitko ne smije biti podvrgnut samovoljnom miješanju u njegov privatni život , obitelj, dom ili dopisivanje, niti napadima na njegovu čast i ugled. Svatko ima pravo na pravnu zaštitu protiv takvog miješanja ili napada.

  Članak 20.
  2. Nitko se ne smije prisiljavati na pripadanje nekoj udruzi.

  Toliko o pravima na koja se i Crkva poziva u svome socijalnom nauku.

  Sviđa mi se

 3. hmm, zanimljivo je što jedna tako moćna institucijau poziva odjednom državu da je nekim zakonom zaštiti od mišljenja grupice ljudi, bar naoko tek grupice – kako se moglo zaključiti prema posljednjem prosvjedu uoči dolaska pape.
  traži zaštitu zakonom i ustavom koje sama gazi kad i gdje joj to odgovara.
  vrlo zanimljivo.
  da nije možda rimski šef inkvizicije ipak malo uznemiren oblacima koji se pojavljuju na obzoru u vidu nekoliko tužbi pokrenutih u njemačkoj protiv njega i njegovih? i ne dopiru li možda i do ovih naših kaptolskih muškaraca u haljinama uznemirujući glasi da je deklarirana katolička večina, a pogotova deklarirana nekatolička manjina u hrvatskoj, kao i u čitavoj europi uostalom, počela nešto misliti svojom glavom i pitati se što zapravo skrivaju te pozlaćene građevine, ti preodjeveni muškarci? što je sa svim tim skandalima o kojima se sve otvorenije govori? možda je to zabrinulo ovo čudnovato društvo … pa pokušava spasiti ako se još nešto spasiti da.
  najefikasnije je odmah udariti drugačijemisleće. postrojiti ispred sebe svu svoju pastvu i reći im: ovi vas ugrožavaju (ne NAS – nego VAS!!!) – tražimo od države da vas (hmm – opet VAS) zaštiti od nasilja. vidite, mi brinemo o VAMA…. tako nekako.
  lukavci, nema šta.
  davidovci, vama čestitam, baš imate petlje!

  Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s