BOZANIĆ: ČUDAN STRAH – Ljudska su prava opet na udaru

Bozanić: „U hrvatski se narod ugnjezdila neka čudna praznina“?

Foto: Damjan Tadic / CROPIX

Čemu onda tisućljetna tradicija učenja Katoličke crkve kada ona rezultira puninom praznine?

Narod se uvlači u besperspektivnost, tugu i strah? Tko to čini? Nemamo imena i prezimena. Obzirom su, po tvrdnji Bozanića,  hrvati duboko europski narod, logično je, pravedno i nužno da taj isti narod u glavi spoji prošlost, sadašnjost i budućnost, odnosno kraj s krajem, kako bi mogao prepoznati načine na koje europsko – hrvatske političke institucije na čelu s tradicionalnom institucijom obrane katoličanstva na ovim prostorima, uvlače narod u tu istu besperspektivnost, tugu i strah. Ljudsko je pravo dostup istinitoj informaciji, a čuvari tisućljetne tradicije istinitosti nemaju ekskluzivitet nad očuvanjem straha u hrvata. Narod bi nakon 2000 godina očuvanja tradicionalnih vrijednosti na ovim prostorima i bez novih integracija trebao živjeti dobro. Ali, očito samo pripadanje jednoj moralnoj instituciji ni nakon toliko vremena ne jamči boljitak na svojim ognjištima – europska nam jamče konačni boljitak. Što nam je onda sve to trebalo kada se, po riječima Bozanića, pokazuje da jedna politička Unija ima sva rješenja za bolju budućnost i čuva ljudska prava? Katolička svjetska Unija, alias Crkva, očito nije i do sada nije bila u stanju bez političke, sekularne unije sama osigurati duhovni mir svojim sljedbenicima. Materijalna sredstva su očito jedina mogućnost osiguranja vječne duhovne baze. Uputa o pravnom lijeku: Žalba ljudskih prava nije dopuštena.____________________________________________________________

Novi List

Misa za Domovinu

Bozanić: Umorili smo se braniti istinu o Domovinskom ratu

Autor: Jagoda Marić
Objavljeno: 25. lipnja 2011. u 13:43

Kad se govori o Domovinskom ratu, dopuštamo da nas uvjeravaju u čudnu pravednost koja vrijeđa istinu, rekao je Bozanić

Kardinal Josip Bozanić pozvao je danas na misi za Domovinu vjernike da se ne boje u Hrvatskoj reći da su katolici makar bili osporavnia poput Krista
– Premda smo znali i znamo prepoznati pravednost i istinu, založiti se za nju, ostaje dojam da smo se umorili braniti istinu. Kad se govori o Domovinskom ratu, dopuštamo da nas uvjeravaju u čudnu pravednost koja vrijeđa istinu.
Neobično je to da nam dobronamjerni ljudi izvan Hrvatske govore o vrijednostima naših ljudi i ljepoti naše zemlje, dok nam u Hrvatskoj utjecajni pojedinci i skupine iz dana u dan slikaju svoju sliku Hrvatske kao premreženu zločincima i zločinima, kao nazadnu, nerazborito vezanu uz prošlost, ali ponajviše tužnu.
U hrvatski se narod ugnjezdila neka čudna praznina. Smatram opravdanim reći da je najveći grijeh protiv Domovine onaj koji u ljude i narod uvlači besperspektivnost, tugu i strah, rekao je Bozanić.
Kardinal se prisjetio i nedavnog posjeta pape Benedikta XVI Hrvatskoj.
– Nama i svijetu je rekao da su Hrvati duboko europski narod, u srcu Europe, a za pripadnost Hrvatske europskim političkim institucijama rekao je da je ona logična, pravedna i nužna, čime je spojio prošlost, sadašnjost i budućnost, rekao je Bozanić.

http://www.novilist.hr/hr/Vijesti/Hrvatska/Bozanic-Umorili-smo-se-braniti-istinu-o-Domovinskom-ratu

___________________________________________________________

Slobodna Dalmacija

10.02.2009. | 21:05

Kardinal Josip Bozanić: Ljudska prava opet na udaru

U današnjemu mentalitetu ponovno se otvara rizik osiromašenih vizija čovjeka, ponovno se nude greške antropološkog karaktera i iznova se u središte pozornosti postavljaju vježbanje ljudske slobode i poštovanje temeljnih ljudskih prava – kazao je u utorak na Kaptolu kardinal Josip Bozanić, otvarajući treći Susret predsjednika i kardinala biskupskih konferencija Srednje i Istočne Europe, ovaj put pod tematskim nazivom “Poslanje Crkve u Srednjoj i Istočnoj Europi dvadeset godina nakon sloma komunističkog sustava”.

Za dan održavanja skupa, inače, izabran je spomendan blaženika Rimokatoličke crkve, kardinala Alojzija Stepinca, “kako bismo se prisjetili ne samo njega” – riječi su kardinala Bozanića – “već zajedno s njime i svih žrtava komunističkog režima, koji je sijao uništenje i smrt u našim zemljama”.

U tom smislu, Josip Bozanić je citirao prigodne opservacije pokojnog pape Ivana Pavla II. iz doba rušenja Berlinskog zida, kao i njegova nasljednika Benedikta XVI. o današnjoj situaciji.

Skupu su, osim domaćeg klera, prisustvovali predsjednici biskupskih konferencija iz Litve, Poljske, Mađarske, Češke, Slovačke, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Albanije, Poljske, Bugarske i Rumunjske, uz druge sudionike iz Vatikana, Italije i Srbije.

Nakon njihova susreta, Nadbiskupija zagrebačka i “Glas Koncila” održali su i promociju zbornika radova lanjskoga međunarodnog simpozija o Alojziju Stepincu.

I. Lasić / EPEHA

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/41679/Default.aspx

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s