CRKVA I BOLNA ISTINA

Index.hr

Crkva napuhuje broj vjernika na Hipodromu?

Piše: P.V.
05.06.2011.

17.30 h

Foto: Damir Krajač / Cropix

AKO JE vjerovati Informativnoj katoličkoj agenciji, na Hipodromu je jutros bilo 400.000 vjernika. Ako je vjerovati državnoj televiziji, bilo ih je 300.000. Ako je vjerovati PU zagrebačkoj, bilo ih je oko 200.000.

> Sve oko Papinog dolaska u Hrvatsku pratite na Indexu

Procjene, kao što se vidi, uvelike odstupaju jedna od druge. No, ima i onih koji će reći da niti najkonzervativnija od tri navedene procjene, koju je dala PU zagrebačka, nije dovoljno objektivna.

“Molim vas da ne nasjedate na brojke o 300.000 vjernika na Hipodromu”, kaže nam mr.sc. Vlado Halusek, profesor matematike i fizike koji se javio redakciji Indexa, a koji je izračunao da na Hipodromu nije moglo biti više od 100.000 ljudi, čak i ako se uračunaju oni koji slušaju iz svojih zgrada i dvorišta.

“Naime, bruto površina samog Hipodroma iznosi oko 80.000 kvadratnih metara. To znači da, ako na jedan metar kvadratni ima jedan vjernik, da ih je bilo oko 80.000. No, na snimci iz helikoptera prilično se jasno vidi da ima većih praznih razmaka od jednog kvadratnog metra. Dakle nije ih moglo biti više od 100.000”, zaključuje Halusek.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/zasto-crkva-napuhuje-broj-vjernika-na-hipodromu/555257.aspx

___________________________________________________________

Radio Vatikan napuhao brojku: “Na Trg bana Jelačića natiskalo se 50.000

Piše: P.V.
05.06.2011./17.00 h

S PAPOM Benediktom XVI. u Zagrebu je ovih dana Tracey McClure, reporter Radio Vatikana, koji je u Rim poslao vrlo zanimljiv izvještaj s jučerašnjeg molitvenog bdijenja na Trgu bana Jelačića. Pretjerani entuzijazam u izvještavanju o Papinom susretu s Hrvatima McClureu s ne može zamjeriti, s obzirom da je Radio Vatikan ipak Ratzingerova “glasnogovornička služba”.

> Sve oko Papinog dolaska u Hrvatsku pratite na Indexu

No, besramno napuhavanje broja pripadnika katoličke mladeži koji su došli na Trg pozdraviti Papu nije moguće ignorirati. Za McClurea brojka od 25.000 ljudi (koliko ih je na Trgu bilo prema procjeni PU zagrebačke) nije bila dovoljno impresivna pa ju je odlučio udvostručiti.

“Ako sam isprva imao dojam da su Hrvati prilično opušteni oko Papinog posjeta – glasovi horde mladih ljudi koji su hrabro izdržali kišu i vlažnu zagrebačku klimu su me posramili. Oko 50.000 ih se natiskalo na Trg bana Jelačića i okolne ulice, mašući žuto-bijelim zastavama Vatikana i skandirajući ‘Benedikte, volimo te’. A Papa je očito bio zadovoljan, smiješeći se sramežljivo kako samo on zna”, izvijestio je reporter Radio Vatikana.

U tekstu također navodi poruke koje je Papa poslao mladima tijekom zajedničkog bdijenja, spominje i sastanak s pripadnicima javnog života u Hrvatskom narodnom kazalištu, a ne propušta istaknuti ni da je Hrvatska “stoljećima bila zadnja obrana kršćanskog zapada od invazije s Istoka”.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/radio-vatikan-napuhao-brojku-na-trg-bana-jelacica-natiskalo-se-50000-mladih/555255.aspx

 

2 misli o “CRKVA I BOLNA ISTINA

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s