Prosvjed protiv Pape ‘A da je zatajio zlostavljanje vašeg djeteta?’

Dnevno.hr

03.06.2011.

TROŠKOVI PAPINOG POSJETA

Pedesetak Zagrepčana prosvjedovalo protiv ‘rastrošnosti i bahatog ponašanja Katoličke crkve’

‘Antipapin prosvjed’ organizirala je Udruga građana za zaštitu ljudskih prava ‘David’ čijih je dvadesetak aktivista nosilo transparente: ‘Crkva bez politike – država bez propovijedi’, ‘Bogata crkva – siromašan narod’, ‘Vjeronauk – nasilje nad odgojem djece’, ‘Brak države i crkve plaćaju svi katolici i nekatolici putem državnog proračuna’ i druge, a u prosvjedu im se pridružilo i tridesetak, većinom mlađih građana.


Autor: Hina

Petak | 3.06.2011 19:43

Pedesetak ljudi mirno je večeras na zagrebačkom Cvjetnom trgu prosvjedovalo protiv plaćanja troškova iz državnog proračuna za posjet pape Benedikta XVI. Hrvatskoj te “rastrošnosti i bahatog ponašanja Katoličke crkve”.

“Antipapin prosvjed” organizirala je Udruga građana za zaštitu ljudskih prava “David” čijih je dvadesetak aktivista nosilo transparente: “Crkva bez politike – država bez propovijedi”, “Bogata crkva – siromašan narod”, “Vjeronauk – nasilje nad odgojem djece”, “Brak države i crkve plaćaju svi katolici i nekatolici putem državnog proračuna” i druge, a u prosvjedu im se pridružilo i tridesetak, većinom mlađih građana.

Pročitavši duži govor u kojem je podsjetio na žrtve inkvizicije i vjerskih ratova predsjednik udruge “David” Boris Stanojević rekao je u izjavi novinarima da prosvjeduju zbog velikih troškova koje se iz državnog proračuna troše na dolazak pape Benedikta XVI., zbog mnogih skandala i zločina katoličkog svećenstva protiv čovječnosti učinjenih u prošlosti i sadašnjosti te zbog nepoštivanja ljudskih prava na međunarodnoj razini, pedofilije i sl.

Upitan hoće li sutra, na dan Papina dolaska u Hrvatsku, održati kakve prosvjedne akcije odgovorio je da neće. “Želimo poslati mirnu poruku, nismo agresivni i boriti ćemo se da građane upoznamo što se događa unutar zidina crkve”, rekao je Stanojević.

Prosvjed je, uz policijsko osiguranje, nakon dvadesetak minuta završio mirno.

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatska/prosvjedi_u_rh/pedesetak_zagrepcana_prosvjedovalo_protiv_rastrosnosti_i_bahatog_ponasanja_katolicke_crkve/317211.html

__________________________________________________________________

Danas.hr

03.06.2011.

Prosvjed protiv Pape  ‘A da je zatajio zlostavljanje vašeg djeteta?’


Interes za gledanje Pape Benedikta XVI. navodno bi trebao biti skroman s obzirom na optimistične prognoze hrvatskih biskupa. No, skromno je prošlo i okupljanje na prosvjedu protiv pape koji je počeo u 18 sati na Cvjetnom trgu. Par desetaka prosvjednika, deseci policajaca i helikopter koji nadlijeće centar Zagreba.

Prosvjed, Cvjetni, 18:00

Neka papi ‘firma’ u kojoj radi plati službeni put

Udruga David, prijavila je za petak u 18 sati mirno okupljanje kako bi izrazili svoje neslaganje s politikom Vatikana, ali i hrvatskih vlasti. Prvenstveno su nezadovoljni zbog raskošnog dočeka vjerskog poglavara unatoč krizi i mjerama štednje.

Deset minuta prije najavljenog prosvjeda na Cvjetnom trgu okupilo se dvadesetak prosvjednika naoružanih transparentima “Vjeronauk – nasilje nad odgojem djecom” “Brak države i crkve plaćaju svi, katolici i nekatolici, putem državnog proračuna”, “Biskupi sami sebe štuju kao božanstvo. Preuzvišeni, preuzoriti, presveti, prečasni”, “Kako biste reagirali da je papa zatajio istinu o zlostavljanju vašeg djeteta” te “Koju etičku i moralnu poruku donosi papa sa sobom u Hrvatsku? Pedofilija, utaja poreza, zločini kažnjivi po međunarodnom pravu”.

Osamnaestogodišnja buduća studentica psihologije Marta kaže da je na prsvjed došla jer se u državi koja je navodno sekularna, financira dolazak osobe koje je “na čelu korporacije i banke”.

“Nitko od naših političara nema hrabrosti javno reći da ne želi doći na susret s papom”, rekla je Marta koja je na prosvjed došla u društvu dvije kolegice i bivše profesorice iz srednje škole. Profesorica nije bila voljna javno reći svoje razloge dolaska jer se, kaže boji, da bi u ovoj državi imala problema na poslu zbog podrške prosvjedu.

Boris Stanojević, predsjednik Udruge David nije htio spekulirati koliko će ljudi doći na Cvjetni trg na mirni prosvjed.

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/06/03/0700006.html

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s