Hrvatska Katolička crkva u očima Don Ivana Grubišića

Don Ivan Grubišić: Glasači HDZ-a hrvatski su talibani

‘Svojevremeno je Crkva dala znak i opredijelila se za Tuđmana i za HDZ. I sada nakon svega što se kroz HDZ dogodilo, Crkva je i sada za HDZ. To je problem, a narod, taj postotak koji vjeruje u HDZ, to su naši talibani, nažalost i školovani ljudi koji to podržavaju’, kaže don Ivan Grubišić.

Sociolog i svećenik dr. don Ivan Grubišić, poznat po kritici Crkve ali i po otvorenom pismu u kojem je naveo da se u našoj zemlji “posljednjih 20 godina nije događala politika nego politikanstvo ili idiotizam” , u intervjuu Novom listu je objasnio koncept Saveza udruga, inicijativa i pokreta za građansku i etičku Hrvatsku.

Grubišić je u intervjuu objasnio da u Hrvatskoj malo tko vjeruje u korjenite promjene na političkoj sceni, i to u nekom kraćem vremenu, jer “nemamo kulturu građanskog ponašanja i nemamo politički zreo birački korpus”.

Crkva će doživjeti sudbinu HDZ-a
“Svojevremeno je Crkva dala znak i opredijelila se za Tuđmana i za HDZ. I sada nakon svega što se kroz HDZ dogodilo i kad mu je rejting na šest posto, bez obzira koliko je postotak točan, Crkva je i sada – kako to iščitavam po izjavama Bozanića i Kaptola – za HDZ. To je problem, a narod – taj postotak koji vjeruje u HDZ – to su naši talibani, nažalost i školovani ljudi koji to podržavaju”, kazao je Grubišić.

Naveo je i kako bi ljudi koji su sada na političkoj sceni trebali otići, te da Hrvatskoj treba nova paradigma: “biblijski rečeno: novo vino u nove mjehove”.

“Inače, stari će mjehovi puknuti. Stanje je više nego kritično. Ova vlast, što je najgore, ne zna dokle je narod dovela. A za narod je bolje da ne zna dokle smo sve došli da bi mogli donekle ostati mentalno pri sebi, da nastavimo živjeti”, kazao je Grubišić, dodavši da bi Crkva mogla doživjeti sudbinu HDZ-a jer “nije stala uz narod, a ona mora biti uz narod”.

Crkva gura papirnato kršćanstvo

Još sam prije deset godina rekao da će Crkva doživjeti sudbinu HDZ-a – kad se HDZ raspadne neće joj ostati ništa. I sada vidimo da je vjeronauk u školama promašen, a djeca ne idu u crkvu, da smo izgubili s njima vezu, da ih poslije krizme u crkvi velikom većinom nema. Sakramentalizam koji se gura u Crkvi, kao i potvrde za primanje sakramenata – to je papirnato kršćanstvo. Od toga nema ništa, jer kršćanstvo je sustav vrijednosti koji se prihvaća ili ne prihvaća, koji se živi ili ne živi. Po tom ćete znati da ste moji, kaže Isus, ako ljudi vide vaša djela.

Don Ivan nudi treću opciju: Idioti su nam na vlasti!

‘Pojedinačno se, jednostavno, ne može. Stranke su sijamski blizanci, iz istog su gnijezda’, kaže sociolog i svećenik don Ivan Grubišić, koordinator platforme Savez za građansku i etičku Hrvatsku. Može li to biti treća opcija? Naglašava kako nisu stranka.

Gotovi su pregovori don Ivana Grubišića s “vječnim” političkim snagama u Hrvatskoj. Ne ulazi u političku arenu, ali će, kaže, koordinirati okupljanje svih koji su spremni suprotstaviti se SDP-u i HDZ-u u guranju države u propast.

“Podržat ćemo sve pojedince i liste ukoliko potpišu da će raditi na naših devet točaka. Dosta su nas vukli za nos 20 godina…”, kaže don Ivan Grubišić. Dakle, ne radi se ni o kakvoj stranci, nego savezu inicijativa i pojedinaca koji mogu sastaviti zajedničku listu i boriti se za devet zahtjeva, koji su fokus cijele inicijative.

Devet zahtjeva

I. Pristupiti odmah transparentnom popisu birača i hrvatskih branitelja kako bi izbori bili legalni i legitimni, što dosadašnji nisu bili.

II. Promjenom ustavnih zakona ili donošenjem novih smanjiti broj saborskih zastupnika na 75 do 80; ukinuti dvostruko pravo glasa nacionalnim manjinama, jer pred zakonom svi moramo imati jednaka prava. Saborsku zastupničku čast obnašati dragovoljno, uz plaćene putne troškove i dnevnice, a sve druge povlastice dokinuti; saborske odbore sastaviti od kompetentnih i moralno pouzdanih ljudi. Isto treba provesti u ministarstvima.

III. Ograničiti broj saborskih mandata na dva kako se ne bi stvarala kasta povlaštenih i nedodirljivih. To bi se trebalo odnositi i na regionalne skupštine i općinska vijeća, gdje bi tu čast obnašali volonterski. Politika je briga za opće dobro, a ne za vlastiti ili stranački interes.

IV. Decentralizirati Hrvatsku i podijeliti je na tri do pet povijesnih regija; smanjiti broj općina i ustrojiti mjesne urede koji će voditi matične knjige i uvid u popis poreznih obveznika. Općine koje ne mogu uzdržavati same sebe treba odmah dokinuti. Ostvariti zajednicu općina unutar regija.

V. Regije moraju imati visoku autonomiju u pojedinim sektorima života i rada, a posebno treba decentralizirati financije, zdravstvo, školstvo, sudstvo itd. Regije se moraju policentrično razvijati.

VI. Zaustaviti prodaju nacionalnog blaga, prirodnih resursa, zemljišta, voda, banaka i nekretnina!

VII. Povezati iseljenu Hrvatsku kao sastavni dio hrvatskog korpusa!

VIII. Oduzeti nezakonito prigrabljenu imovinu i stvoriti od nje društveni fond za otvaranje novih radnih mjesta. Krađa društvenog vlasništva nema zastare. Ukradeno se mora vratiti.

IX. Revidirati mjesto vjerskih zajednica i njihovo plaćanje iz proračuna, pa ako treba, pokrenuti izmjenu Ugovora između Katoličke crkve i Vatikana, kao i drugih vjerskih zajednica s hrvatskom Vladom, zbog bahatog ponašanja i trošenja novca iz državnog proračuna, bez kontrole.

“Imate grčku izreku. Oni koji se bave politikom za opće dobro su političari, a oni koji se bave općim dobrom zbog vlastitih i stranačkih interesa su idioti! Oni mogu biti pametni, ali su po ovoj definiciji idioti. Nama su idioti na vlasti”, objašnjava don Ivan Grubišić.

Inicijativa je poziv odaslala na oko 70 adresa. Među njima su i primoštenski načelnik Stipe Petrina, koji nam je kazao kako je zainteresiran, ali tek treba razgovarati s inicijativom, pozvan je i Dragan Lukić Luky, Dragutin Lesar, kojemu je čak ponuđeno da bude nositelj liste, no odgovor još uvijek čekaju. Pozvana je i Udruga “Dalmacija” te Hrvatska akademska udruga, a svakodnevno im se javljaju pojedinci i krug se širi.

“Petrina ne bi trebao biti pivac u dvorištu, nego se uključiti u platformu, jer mislim da ona pogađa u sredinu. Po mom mišljenju, Petrina može ući u Sabor, ali sam neće moći ništa. Ispalit će na živce! Stranke su prejake, umrežene s medijima i gospodarstvenicima, i to ljudi znaju. SDP ne nudi rješenja, ne treba nasjedati na njihovu retoriku. Neće ukinuti niti jedno mjesto u Saboru! Ako onih 60 posto neaktivnih izađe na izbore, može dati šansu za promjenu”, poručuje don Ivan Grubišić.

“Želimo da politika bude časna dužnost i da u Sabor ulaze ljudi koji su stručni i ponosni što to mogu raditi! Zbog toga želimo ukinuti ama baš sve političke povlastice i ograničiti broj saborskih mandata na dva, zaustaviti uhljebljivanje i nepotizam”, kaže on.

Prosvjedi? Dobar početak, ali…
Što se tiče prosvjeda koji bi trebali izazvati izvanredne izbore, kaže kako se apsolutno protivi napadima na policiju, ali i da su oni “dobar početak”. Ključni je problem, po njemu, što nemaju programa.

“Ne vrijedi izvikivati parole ako se ne nude rješenja. Sinoćnji je prosvjed, kao i onaj što nas čeka sutra, u najmanju ruku upozorenje za pametne, a za one koji ne znaju da ne znaju to su sve Indijanci. Teško je predvidjeti što će se dogoditi, zato je nužno izaći s ovim proglasom, da ljudi shvate za što se borimo”, kaže.

Upitali smo ga treba li izlaziti na ulicu, pogotovo nakon što smo vidjeli sinoćnje nasrtaje na policiju i pjevanje ustaških pjesama.

“Teško je kontrolirati masu, a čaša gnjeva se napunila i prelijeva se. No, ulica prolijeva krv i na njoj će isplivati oni koji ni po čemu ne bi drugačije isplivali. Moramo poštivati zakon, država mora funkcionirati kako-tako”, kaže don Ivan Grubišić.

Rješenje vidi u Saboru u kojem će pojedinci raditi za opće dobro, u organizaciji države na regije: “U hrvatskoj ima 527 općina, a u Engleskoj, koja ima 60 milijuna stanovnika, ima ih 150!”, naglašava.

Nadalje, rješenje vidi u zaustavljanju nepotizma i administracije koja proždire sve pred sobom.

“To je upropastilo Jugoslaviju”, kaže don Ivan Grubišić.

Članom Saveza može biti svaki punoljetan građanin RH, radno sposoban ako ova opredjeljenja prihvaća vlastoručnim potpisom. Nitko nije nevažan, ističe don Ivan Grubišić, koji poručuje da mu se svi koji žele biti članovi ove inicijative jave na e-mail ivan.grubisic@hau.hr .

danas.net.hr

http://danas.net.hr/hrvatska/page/2011/03/19/0062006.html

 

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s