Odjel za vezu s Bogom

Jutarnji list

Autor: Dušan Miljuš

05.03.2011.

ODJEL ZA VEZU S BOGOM

50 kapelana brine se za duhovni mir policajaca

Državne dužnosnike štiti 161 policajac, astrana diplomatska predstavništva njih 169, a čak 200 pripadnika ima postaja aerodromske policije na Plesu

ZAGREB – Ministarstvo unutarnjih poslova RH moralo bi imati točno 31.588 zaposlenika. Tako stoji u Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu MUP-a, objavljenom u Narodnim novinama , po nalogu Ustavnog suda. Radi se, dakle, o popisu svih radnih mjesta u hrvatskoj policiji, što je do jučer bila državna tajna.

Kabinet ministra

U gomili objavljenih podataka odmah upada u oči da je jedan od najbrojnijih odjela onaj za suradnju s vojnim ordinarijatom, u kojem bi trebalo biti zaposleno 50 djelatnika. Ta je brojka regulirana državnim Protokolom sa Svetom Stolicom (ugovori su potpisani i sa Islamskom zajednicom te Pravoslavnom crkvom), prema kojem bi u svakoj policijskoj upravi valjalo zaposliti kapelana i njegova pomoćnika, te još njih šestoricu u sjedištu MUP-a. Trenutačno je zaposleno tek 17 dušobrižnika naših policajaca. U kabinetu ministra predviđeno je 16 radnih mjesta – tri su državna tajnika, ministra savjetuje sedam savjetnika, dok 26 zaposlenih kontrolira policiju i provodi postupke u kojima ocjenjuje zakonitost postupanja.

Interventnih policajaca, koji ovih dana zbog prosvjednika u Zagrebu imaju pune ruke posla, u PU zagrebačkoj ima 299. Osam ljudi više brine se o sigurnosti MUP-ovih objekata u državi, a čak 200 pripadnika ima postaja aerodromske policije na Plesu. Državne dužnosnike štiti 161 policajac, a strana diplomatska predstavništva njih 169.

I dok će na upit o broju policajaca koji osiguravaju skup ili prosvjed policija uvijek odgovoriti da ih ima dovoljno, sada znamo i što to znači.

ATJ Lučko, najelitnija jedinica, ima 113 pripadnika, a po 58 specijalaca imaju postrojbe u Rijeci, Osijeku i Splitu, te sedam u ronilačkom centru na Lošinju.

Najelitnija jedinica

Njima treba pridodati i 33 pripadnika zrakoplovne jedinice. No nisu svi specijalci, među njima ima i administrativnog osoblja. Za hrvatski CSI, Centar za vještačenja Ivan Vučetić, predviđeno je 190 radnih mjesta, a najviše je vještaka bioloških tragova – 21, dok su samo četiri vještaka što uspoređuju otiske prstiju. Nacionalni policijski USKOK ima 80 zaposlenih. U najvećoj policijskoj upravi, zagrebačkoj, 18 ljudi zaposleno je u Odjelu za analitiku i odnose s javnošću, a četvero manje u tzv. unutarnjoj kontroli. Interventna postrojba ujedno je i najbrojnija jedinica. Iako se tvrdi da je suzbijanje organiziranog kriminaliteta prioritet rada policije, mafijaše u metropoli isljeđuje 74 policajca, dok se suzbijanjem narkokriminaliteta bavi njih 43. Ali zato Odsjek uslužnih poslova, što podrazumijeva i one koji se brinu o čistoći policijskih ureda, ima 245 zaposlenih.

Članak u cijelosti pročitajte u tiskanom izdanju Jutarnjeg

http://www.jutarnji.hr/template/article/article-print.jsp?id=929438

Jedna misao o “Odjel za vezu s Bogom

 1. Svojevremeno je H-alter (link na kraju komentara) objavio odličnu analizu koja pokazuje kako je direktan izdatak za RKC iz proračuna samo dio stvarnih troškova koje Hrvatska ima zahvaljujući sporazumima sa Svetom Stolicom. (Crkva se inače velikodušno odrekla malog dijela sredstava u kriznoj godini no to je bila preventivna akcija kako se ne bi ozbiljnije potezalo pitanje financija.)

  Troškovi za dušebrižništvo u MORH-u i MUP-u rezultat su članka 9. sporazuma o dušebrižništvu u ovim ministarstvima:
  „1. Ministarstvo obrane i Ministarstvo unutarnjih poslova brinut će se za materijalno uzdržavanje osoblja Vojnoga ordinarijata. 2. Ministarstvo obrane i Ministarstvo unutarnjih poslova osigurat će materijalne uvjete potrebne za djelovanje Vojnoga ordinarijata, prije svega dolično sjedište Vojnoga ordinarija i njegove kurije te prikladna mjesta za bogoslužje”.
  Kada se ovome pridodaju obveze ministarstva obrazovanja prema vjeroučiteljima uključujući i tiskanje udžbenika te troškovi bogoslovnih fakulteta, prema izračunu autora članka Hrvatska je na Crkvu u 2010. izdvojila preko 500 000 000 (pola milijarde!!!) kuna. U izračun nije uključio i izdatke lokalne samouprave koja također ne škrtari kada je Crkva u pitanju.

  http://www.h-alter.org/vijesti/hrvatska/benedikt-xvi-kao-hrvatski-ustavni-faktor

  Sviđa mi se

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s