Tiskovno sporočilo Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve

Pahor in Stres v oddaji Sveto in svet

V oddaji Sveto in svet, ki je pred kratkim bila na TV Slovenija, sta nastopila predsednik vlade Pahor in predstavnik katoliške cerkve, klerik Stres. Gre za versko oddajo, ki je enkrat mesečno na sporedu nacionalne televizije.

Glede na to, da gre za versko oddajo, je nerazumljivo, da je bil v tej oddaji samo predstavnik ene verske skupnosti,  čeprav je v Sloveniji več kot 40 registriranih verskih skupnosti. Ali niso verske skupnosti enakopravne? Vsaj iz 7. člena ustave to izhaja. Ali ostale niso hotele sodelovati ali niso bile povabljene? Skoraj gotovo je točno to zadnje. Zakaj niso bile povabljene, če to zadnje drži? Mogoče zato, ker na nacionalni televiziji prevladuje katoliška ideologija ali mogoče zato, ker je urednik verskega programa, vsaj po naših podatkih, katoliški duhovnik? Ob tem dogodku se je še enkrat pokazalo, kako RTV, ki je v lasti Republike Slovenije, favorizira katoliško cerkev in diskriminira ostale verske skupnosti, saj ne zagotavlja enakopravnosti verskih skupnosti, ki jo RTV nalaga ustava.

Favoriziranje katoliške cerkve na RTV traja že dolgo časa. V večini verskih oddaj se večinoma pojavlja omenjena cerkev, ostale bistveno manj. Še celo v eni izmed oddaj, ki je govorila o položaju muslimanov v Evropi, je sodeloval katoliški škof. Kot da bi katoliška cerkev določala položaj muslimanov v Evropi! Mogoče pa je res ona tista, ki o tem odloča!? Nacionalna televizija prenaša tudi katoliške maše. Kot da cerkev ne bi imela svojih medijev, preko katerih bi lahko posredovala ta obred. Ima Radio Ognjišče in Exodus TV, oba dosegljiva po vsej Sloveniji. Seveda je za cerkev ceneje, če prenose maš plačujejo vsi davkoplačevalci,  kot pa da bi to plačala sama. Ali »manjše« verske skupnosti nimajo za javnost zanimivih prireditev, ki bi se prenašale?

Katoliška cerkev je na RTV Slovenija že tako močna, da v bistvu sama izbira svoje sogovornike. Po poročanju tednika Mladina namreč obstajajo »cerkveni izobčenci«, nekateri sociologi, ki so jim vrata na RTV zaprta, ker katoliška cerkev noče sodelovati v oddajah, če bodo sodelovali tudi oni. Gre za črno listo na nacionalni televiziji, ki jo je v bistvu izoblikovala katoliška cerkev. Nerazumljivo je, da vodstvo RTV Slovenija pristaja na takšen izsiljevalski odnos s strani katoliške cerkve, ki je nenazadnje tuja oseba, saj ima sedež v mestu Vatikanu.

Dolžnost vsakega katolika, tako laika kot klerika, je braniti in širiti katoliško vero. To velja tudi za katolike na RTV, tudi za uredništvo verskih oddaj. Katolik mora torej pri oddajah verskega programa nacionalne televizije braniti in širiti katoliško vero. Kot že navedeno, je v okviru programskega prostora daleč največ prostora namenjenega katoliški cerkvi. Iz tega dejstva je mogoče zaključiti, da na RTV nekateri uspešno branijo oz. širijo katoliško vero.

Sicer pa bi RTV Slovenija glede na ustavo morala biti versko nevtralna in ne bi smela širiti nobene vere, niti ne bi smela misijonirati v korist katoliške cerkve, kar sedaj dela. Če pa to že dela, pa bi morala delati tako, da bi bile vse verske skupnosti enakopravne.

Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve:

Zanj Janja Škrjanc, predsednica in

Vlado Began, pooblaščenec društva

__________________________________
Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve
Zabočevo 26, 1353 Borovnica

Tel.: 041 214 233
TRR: 05100-8011968046
http://www.zrtve-cerkve.org
info@zrtve-cerkve.org

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s