Poziv na tiskovnu konferenciju, Slovenija

VABILO NA TISKOVNO KONFERENCO

V četrtek, dne 9.12.2010 ob 12.00 prirejamo v Hostlu Celica, Metelkova 8, Ljubljana tiskovno konferenco, na kateri bomo predstavili

pobudo za zamenjavo urednika verskih oddaj na RTV Slovenija.

Pobuda je na spletnem naslovu http://www.zrtve-cerkve.org/html/leto_101.html

Vabljeni vsi, ne samo novinarji.

Janja Škrjanc, predsednica Društva za zaščito ustave in žrtev cerkve

Društvo za zaščito ustave in žrtev cerkve

Zabočevo 26, 1353 Borovnica

Tel.: 041 214 233

TRR: 05100-8011968046

www.zrtve-cerkve.org

_____________________________

Izsek iz pobude:

RTV Slovenija je javni zavod in mora zato delovati v skladu z ustavo, zakoni in drugimi pravnimi akti. To pomeni, da mora na področju religije enakopravno obravnavati vse verske skupnosti, še posebej tiste, ki so registrirane v skladu s predpisi.

Po pregledu verskih oddaj na RTV pa je mogoče ugotoviti, da je v okviru verskega programa daleč največ programskega prostora namenjenega katoliški cerkvi.

Obstajajo tudi »cerkveni izobčenci«. To so nekateri sociologi religije, npr. dr. Smrke, dr. Černič, pa mogoče še kdo, ki so jim vrata na RTV zaprta, ker katoliška cerkev noče sodelovati v oddajah, če bodo sodelovali tudi oni. Gre za črno listo na nacionalni televiziji, ki jo je v bistvu izoblikovala katoliška cerkev. Tako je vsaj poročal tednik Mladina.

Urednik verskega programa na RTV Slovenija je, po naših podatkih, katoliški duhovnik.

Član oz. vernik katoliške cerkve, še posebej pa klerik, je dolžan po zakoniku cerkvenega prava vedno in povsod braniti in širiti katoliško vero. To torej velja tudi v tem primeru: katolik, ne glede na to, ali je laik ali klerik, je dolžan, da na RTV Slovenija brani in širi katoliško vero. Tako to velja tudi za urednika verskega programa, ki je katolik.

Katolik mora torej pri oddajah verskega programa nacionalne televizije braniti in širiti katoliško vero. Kot že navedeno, je v okviru programskega prostora daleč največ prostora namenjeno katoliški cerkvi.

V Sloveniji je preko 40 registriranih verskih skupnosti in še mnogo več neregistriranih. Večine od teh ne zasledimo v programih RTV Slovenija. Zakaj? Ker niso zainteresirane ali ker nimajo možnosti?

Po ustavi so vse verske skupnosti enakopravne (7. člen), tudi v okviru RTV Slovenija. To pomeni, da jim mora biti dana možnost, da enakopravno nastopajo v okviru verskih in drugih oddaj. Kolikor je nam znano, te možnosti velika večina verskih skupnosti nima, zaradi česar ne more enakopravno s katoliško cerkvijo ali med seboj sodelovati v programskem prostoru RTV. Zato menimo, da se na RTV Slovenija kršijo ustava, zakoni in drugi pravni akti.

Zato predlagamo, da pristojni organi RTV raziščejo dejansko stanje, ugotovijo oz. preverijo odgovornost pristojnih urednikov, še posebej urednika verskega programa na TV Slovenija, in v kolikor ugotovijo protiustavno oz. nezakonito stanje, ustrezno ukrepajo. V vsakem primeru pa zamenjajo urednika verskega programa na TV Slovenija, ki mora po »defaultu« oz. nalogu svoje cerkve braniti in širiti katoliško vero v okviru verskih oddaj na nacionalni TV, z versko nevtralno osebo. In na ta način odpraviti za Slovenijo sramotno in protiustavno stanje, ko katoliška cerkev bolj ali manj vodi verski program nacionalne televizije. Kot da bi bila katoliška cerkev državna cerkev.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s