Katolička televizija

Slobodna Dalmacija

06.12.2010. | 21:00

Msgr. Mile bogović, biskup ličko-senjski, zagovornik je pokretanja crkvene televizije

Među biskupima nema sloge oko katoličke televizije

Pitanje pokretanja katoličke televizije u Hrvatskoj, kao i svaki najmanji pomak u tome smjeru i dalje se komentira u raznim društvenim prilikama, kao i medijima. Najnoviji impuls došao je od ličko-senjskog biskupa Mile Bogovića koji je u katoličkom glasilu ‘MI’ pod naslovom “Crkva na prekretnici” upozorio kako je na razini Crkve u Hrvata premalo učinjeno da medijski prostor bude dobro pokriven.

Mons. Mile Bogović / Foto: Željko Šop / CROPIX

“Imamo doduše Hrvatski katolički radio i Religijski program na HTV-u, svoju agenciju IKA-u, ali smo i dalje bez dnevnika, bez svoje televizije”, primijetio je tom prilikom biskup, s kojim smo popričali na temu katoličke televizije.

Zašto mislite da je katolička televizija toliko potrebna Katoličkoj crkvi u Hrvatskoj? Neki su mišljenja da bi potrebnije bilo aktivnije sudjelovati na državnoj, kao i na lokalnim televizijama, a ne pokretati vlastitu televiziju?

– Uključivanje u nečije programe može biti korisno, ali tu je neizbježna teškoća jer se ne možemo u prikladno vrijeme i u potrebnom omjeru služiti tim medijem. To je razumljivo kada te netko uključuje u svoj program. Vlastita televizija uklonila bi tu teškoću, kazao nam je biskup Bogović.

Što je, po vašem mišljenju, glavni faktor zbog čega do sada ideja katoličke televizije nije ostvarena? Je li pitanje financiranja glavni problem?

– To je jedan od problema, ali ne i glavni. Nije dovoljno visoka svijest o takvoj potrebi i nemamo pripremljenih kadrova koji bi ponijeli teret tog projekta.

Slovaci kao uzor

Uspješan primjer je slovačka katolička televizija Lux (TV Svjetlo). Oko 70 posto Slovaka su katolici, a država ima 5,4 milijuna stanovnika. Od 2008. godine TV Lux svakodnevno dosta raznolik program emitira od 7.30 do ponoći.

– Nisu mi poznate pojedinosti u vezi s time. Mislim da bismo trebali što prije vidjeti kako oni to rade i koji su rezultati. Čim se sastanem s msgr. Ivanom Devčićem, predsjednikom Vijeća za medije, skrenut ću mu pozornost na iskustvo slovačkih katolika.

Kakvog su mišljenja vaši kolege biskupi prema ideji katoličke televizije?

– Svi osjećamo potrebu za tim medijem, ali ne mislimo jednako kad je u pitanju važnost tog pitanja i kojim putem krenuti prema ostvarenju. Jedni misle da ne iskorištavamo dobro ni sadašnje mogućnosti sudjelovanja u TV programima, drugi kažu da je bolje uložiti sredstva u nešto drugo, treći kažu da se treba bolje pripremiti, a četvrti misle da treba odmah krenuti, pripremati se “uz rad“ te da se za to može dobiti i ljude i sredstva. Među ove zadnje ubrajam i sebe.

Primijetit ćete da svi biskupi nisu prisutni jednako u medijima. Ja sam kroz deset godina svoga biskupovanja doista bio prisutan u svim medijima. Nedavno je izišla i knjiga mojih razgovora na raznim medijima (“Žao mi je naroda“, 632 str.). Drukčije sam ja doživio korisnost medija, a drukčije oni. To se odražava i na stav o potrebi katoličke televizije.

Košmar nazora i ideologija Što je to što bi katoličku televiziju kategorično činilo drugačijom od ostalih televizija?

– Sve ono po čemu se razlikuje vjernik katolik od drugih. Osjećam da je doista važno da vjernik u ovom košmaru nazora i ideologija bude prepoznatljiv. Nažalost, danas je u mnogim slučajevima teško otkriti tko je vjernik, a tko to nije. Ne mislim omalovažavati druge, ali vjernik bi trebao biti u društvu prepoznatljiviji. Sadašnji mediji takvu neprepoznatljivost dosta uspješno potiču. Katolička TV poticala bi tu vjerničku prepoznatljivost u društvu.

U zadnje vrijeme ideja da velečasni Zlatko Sudac i njegovi suradnici planiraju pokretanje televizije vjerskog sadržaja uzburkala je duhove. Kako ste vi reagirali na tu vijest?

– S nevjericom. Jedno je željeti “televiziju vjerskog sadržaja“, a drugo je imati preduvjete da se to pokrene. U njegovom slučaju to je lijepi san iz kojega se realan čovjek brzo probudi.

“TV Lux”

saša horvat

Više od tri milijuna stanovnika

Darius Anton Hatok, direktor slovačke katoličke televizije ‘TV Lux’ može pratiti više od tri milijuna stanovnika Iz debata o pitanju mogućnosti realizacije katoličke televizije očit je jasni nedostatak odgovora na pitanje kako bi se ideja ostvarila. Zato je ‘Slobodna’ prekoračila državne granice i pravi primjer uspješne katoličke TV kuće pronašla – u Slovačkoj!

Riječ je o zemlji statistički sličnoj našoj, gdje se oko 70 posto Slovaka izjašnjava katolicima, a država ukupno broji oko 5,4 milijuna stanovnika. Napravili smo stoga ekskluzivni intervju s direktorom ‘TV Luxa’ Dariusom Antonom Hatokom čiji bi odgovori mogli biti ključni u osvjetljavanju načina realizacije katoličke televizije u Hrvatskoj.

Kada se ideja katoličke televizije počela ostvarivati, jeste li imali punu potporu biskupa ili je ipak bilo određenih zamjerki?

– TV LUX su osnovala tri suradnika: Slovačka biskupska konferencija (SBC), red Salezijanaca i neprofitna organizacija Lux Communication (LC). Ta tri partnera su se dogovorila o zajendičkoj podršci u razvoju kao i u financijama ovoga projekta. Tako je 4. svibnja 2008. ‘TV Lux’ počela s emitiranjem. LC je već nekoliko godina ranije pripremala programe i TV magazine, pa su tako imali i najiskusnije ljude za ovaj projekt. SBC je imala brojne nove ideje i projekte, te je odlučila potaknuti vjernike katoličke zajednice da gledaju ‘TV Lux’. Postavljala su se razna pitanja: kako emitirati – koji satelit je najperspektivniji, Astra ili Telenor; možemo li se dogovoriti s malim lokalnim televizijama; je li dobro vrijeme za prvu slovačku katoličku televiziju? Vrijeme je pokazalo da je početak emitiranja, pa makar su bila i krizna vremena, bio opravdan i da je riječ o dobroj ideji.

Koji profil ljudi Vam radi na ‘TV Lux’-u?

– Imamo dva svećenika koji rade puno radno vrijeme, a jedan od njih je i direktor programa, te jednog svećenika na pola radnog vremena. U novinarskm desku rade četiri novinara i jedan iskusni novinar s Radio Vatikana. Svaki dan pripremamo oko sedam do 10 priloga.

Kakva vam je gledanost?

– Za sada imamo samo nekomercijalne informacije o tome. Mi smo peta slovačka televizija punog profila. Točne podatke znat ćemo početkom 2011. godine.

Što druge kuće govore o ‘TV Lux’-u?

– U 2008. godini glavno pitanje je bilo – je li to istina?! Hoće li uopće izdržati više od jedne godine? Sada smo prepoznati kao telelvizija s punim formatom, prisutni u svim novinskim tv-programima, a TV Lux može pratiti više od tri milijuna Slovaka. Emitirani smo preko više od 70 lokalnih tv-kuća. Naš program se može pratiti preko Interneta, te pokušavamo ostvariti suradnju s drugim zemljama – Velikom Britanijom, Njemačkom, Kanadom i SAD-om – u kojima živi puno Slovaka.

Kako uspijevate svaki dan producirati program od sedam sati ujutro do ponoći? Možete li nam imenovati nekoliko emisija?

– Emitiranje započinje misom, a nakon toga započinjemo s vlastitim programom. Svaki dan imamo četiri sata emitiranja uživo. Glavne emisije su Doma je doma (52 minute uživo o raznim temama: obitelj, crkva, povijest, odnosi…); Jutarnja kava (52 minute, portret zanimljivih ljudi); S Nikodemom i Pavlom – o važnim domaćim temama, 80 minuta uživo; AHA! Magazine, 26 minuta, za mlade ljude; Skien, 13 minuta, show za mlade ljude vezan uz biblijske teme; Abeceda redova, 12 minuta o zanimljivim redovnicima/monasima…

60 ljudi

Imamo oko 60 ljudi koji rade na projektu TV Luxa. Naš program nije kodiran tako da ga može pratiti svatko tko ima satelit. Na Interenutu imamo i arhivu, ukoliko netko želi nadoknaditi propušteno, govori Hatok, te naglavaša kako pokušavaju pnuditi kvalitetan program po pitanju duhovnosti i ljudskih vrednota, šireći radost i mir. “Cilj nam je biti alternativa, glasnik mira i ohrabrenja za sve”, kazao je direktor Hatok.

‘TV LUX prijateljski Klub’

‘TV LUX prijateljski Klub’ je družba koja potpomaže našu televiziju financijski, duhovno, moralno ili kako već mogu. Osmišljeno je da Klub bude jedan od financijskih oslonaca televizije. Trenutačno broji više od četiri tisuće članova, no, brojni su još potrebni kako bi se dosegnula financijska stabilnost. Imamo ljude koji obilaze mjesta i predstavljaju našu televiziju upoznajući Slovake s našim idejama i ciljevima, objasnio nam je direktor Hatok.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/123396/Default.aspx

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Google photo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Google račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s